На 22 юли лице, облечено изцяло в черно, хвърли ръчна граната по магазин в престъпния квартал „Генета“ в шведския град Сьодертеле, информира „Politico“. Няколко случайни минувачи бяха ранени, а една жена на около 50 години трябваше да бъде спешно транспортирана с хеликоптер до най-близката болница. Само ден по-късно на близката улица беше прострелян и ранен мъж.
Насилието от страна на престъпните банди в страната очевидно е част от едно напрегнато лято, което вещае проблеми за шведското правителство. Премиерът Улф Кристерсон и неговите десни съюзници спечелиха изборите преди две години, обещавайки да сложат край на десетилетието на периодични сблъсъци между наркотрафиканти други лица от престъпния контингент. Въпреки тези негови обещания обаче, статистиката за престъпността в страната, регистрирана през последните години, показва стряскащи данни. Това е в разрез с международния имидж на Швеция, който я представя като мирна, успешна нация с конкурентоспособна икономика, която се радва на надеждна социална закрила. В средата на мандата си правителството на Кристерсон има още много работа за вършене в тази посока. През тази година в Швеция са регистрирани 148 престрелки, при които са загинали 20 души и са били ранени 26. През 2023 г. е имало общо 53 смъртни случая, причинени от нападения с огнестрелно оръжие, а през предходната година са били извършени 62 такива убийства.
„Нещата не могат да продължават по този начин. Това винаги е било силна общност, но това насилие трябва да спре,“, споделя Тони Аун, 17-годишен ученик, живеещ в престъпния квартал, който се съгласи да застане пред репортер на „Politico“.
Швеция се превърна в поучителен пример за европейска държава, която не е успяла да разпознае навреме възникващата заплаха за обществото от международно свързаните наркобанди. Сега тя се опитва да реагира на ескалацията на насилието, тъй като тези банди водят война помежду си за власт и контрол върху доходоносните местни пазари на наркотици. Скандинавската нация е сред страните с най-висок процент на смъртни случаи, причинени от атаки с огнестрелно оръжие в Европа, а през последните години десетки членове на шведски банди са загинали. Тъй като проявите на насилие стават все по-малко дискриминационни, все повече случайни минувачи биват убити или ранени от безразборни изстрели и неясно насочени бомбени нападения.
Политиката на правителството, насочена към прилагане на репресии и строги наказания, включва удължаване на присъдите за престъпления, извършени с огнестрелно оръжие, и обмисляне на намаляване на възрастта, на която децата могат да бъдат наказвани за престъпления. Неотдавна премиерът сподели, че една от най-ефективните мерки при борбата с престъпността е въвеждането на т.нар. зони за сигурност или казано просто охранявана зона. Нов закон, който е в сила от април, позволява на полицията да определи всеки район, в който смята, че има опасност от насилие, като зона за сигурност. След това силите на реда могат да спират и претърсват обстойно всеки гражданин в тази зона – нещо, което обикновено не биха могли да направят, освен ако не подозират, че гражданинът е извършил престъпление. Първата такава зона в Швеция е била обособена в централния град Норшьопинг след двойно гангстерско нападение, извършено там през юни. Втората беше създадена в „Генета“ след показно убийство в стил екзекуция на стълбище в апартамент, което е било разкрито в началото на този месец.
Делян Пеевски: Христо Иванов е родственик на Ахмед Доган. Може би на „Росенец“ са двама!