![Швеция задържа кораб Швеция задържа кораб](https://www.iskra.bg/wp-content/uploads/2025/01/sabotazh-696x439.jpg)
Шведските прокурори обявиха в неделя вечерта, че са открили предварително разследване по подозрение в тежко “саботиране” и са наредили задържането на кораб в Балтийско море, заподозрян в увреждане на подводен влакнооптичен кабел, свързващ Латвия и шведския остров Готланд по-рано същия ден.
„Няколко ведомства, включително Националният отдел за полицейски операции, Бреговата охрана и Въоръжените сили, участват в разследването“, каза Матс Люнгквист, старши прокурор в Отдела за национална сигурност, според прессъобщение.
Шведската брегова охрана потвърди на вестник „Expressen“, че са на място близо до кораба, който вестникът идентифицира като плаващ под флага на Малта „Vezhen“, на котва близо до пристанището на Карлскрона.
„Ние сме на мястото със задържания кораб и предприемаме мерки, както е решено от прокурора“, каза Матиас Линдхолм, говорител на Бреговата охрана.
Според данни от „Vesselfinder“, корабът е тръгнал от руското пристанище Уст-Луга няколко дни по-рано и се е движел между Готланд и Латвия в момента, в който се предполага, че е настъпило увреждането.
Държавното радио и телевизионна централа на Латвия заяви в неделя, че е регистрирала прекъсвания в предаването на данни по кабела, минаващ от град Вентспилс до шведския остров Готланд и е стигнала до извода, че има разкъсване.
Медийната организация заяви, че е успяла да работи, използвайки други маршрути за предаване на данни, докато предприема стъпки за ремонт на кабела.
„В момента има основание да се смята, че кабелът е сериозно увреден и че увреждането е причинено от външни влияния“, заяви Винета Спругайне, ръководител на корпоративните комуникации в „LVRTC“, цитирана от държавния радиопрограмен предавател „LSM“.
Латвийският министър-председател Евика Силиня написа в X, че нейното правителство „работи заедно с нашите шведски съюзници и НАТО по разследването на инцидента, включително патрулиране на района, както и инспектиране на корабите, които са били в района.“
Шведският министър-председател Улф Кристерсон написа в X, че се смята, че поне един кабел, принадлежащ на „латвийски субект“ е бил увреден и че е бил „в тесен контакт“ с Силиня през деня в неделя.
Разкъсването в неделя следва поредица от инциденти, които са засилили страховете от руско саботиране и шпионаж в стратегическия регион. Били са съобщавани предишни инциденти с разкъсвания на данни кабели, преминаващи по дъното на Балтийско море, предполагаемо свързани с „тъмния флот“ на Русия — стотици танкери с неясна собственост, които избягват санкции и продължават да осигуряват приходи от петрол за страната.
По-рано този месец НАТО започна нова мисия наречена „Балтийски страж“ , която включва самолети за морски патрули и флот от военноморски дронове, за да осигури „подобрено наблюдение“ в Балтийско море, което трансатлантическият съюз казва, че е за защита на подводни кабели и тръбопроводи.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм