Две седмици след като се е преборил с COVID-19, Тиери Саламин се задъхва изморено, докато ски обувките му хрускат в преспите на швейцарския сняг близо до връх Матерхорн. Мъжът е в отлично настроение и се подготвя за спускане под лъчите на зимното слънце, облечен в своето ски облекло в син и жълт цвят. 31-годишният агент по недвижими имоти от югозападната швейцарска област Уолис не може да повярва, че кара ски по време на пандемия, особено такава, чиито последици той е изтърпял лично. Решението ски пистите да функционират редовно предизвика остри противоречия между Швейцария и нейните алпийски съседи по отношение на въпроса къде хората могат да карат ски и къде не.
Нарастващият брой случаи на заразени с COVID-19 принуди Австрия, Франция и Италия да затворят напълно или сериозно да ограничат достъпа до своите ски станции през този празничен сезон, докато Швейцария остави пистите си отворени – ход, който предизвика недоволство, тъй като много страни смятат, че мерките трябва да бъдат еднакви за всички алпийски региони.
„Вярно е, ние сме привилегировани.“, твърди Саламин, очарован от „Рая“, който склоновете на Цермат му разкриват. „Жалко е, че хората не могат да карат ски в района на италианските писти, защото тези писти са великолепни.“, добавя той.
Раздорът между страните по време на най-тежката пандемия от век насам обхваща въпроси в областта на здравепазването, бизнеса, икономиката, културата и благосъстоянието на страните. Разминаването в мерките нарушава един от ключовите принципи, които Световната здравна организация насърчава, за да се овладее пандемията от COVID-19 – солидарността.
Швейцарците смятат, че предприемат разумни действия за борба с коронавируса. Както в по-голямата част от Европа, броят на заразените в Швейцария също нарасна в края на октомври и достигна над 10 000 души на ден два пъти преди около месец – висок брой за страната, чието население наброява 8,5 милиона. Властите изискват да се носят маски на територията на ски лифтовете, където хората чакат на опашки, и препоръчват стриктна хигиена на ръцете и спазване на физическа дистанция. Тези мерки бяха посрещнати с охота от стотиците верни скиори, които с радост се върнаха към хобито си дори в делничния ден – четвъртък.
Правителството на Франция е недоволно от действията на Швейцария, която не е член на Европейския съюз, като предупреждава, че всички жители на Франция, които са били на ски ваканции, трябва да бъдат тествани и да спазват карантина. Ходът от страна на Франция има за цел да ограничи разпространението на COVID-19, въпреки че някои служители и бизнес лидери във френските алпийски градове се оплакват от несправедливите по техни думи ограничения.
Вчера на фона на силен натиск, министърът на здравеопазването на Швейцария Ален Берсет обяви „затягане“ на разпоредбите на Швейцария, регулиращи ски станциите. Ски зоните вече ще трябва да получат разрешения от кантоналните или регионалните власти до 22 декември, за да продължат да работят. От министерството заявиха също, че влаковете, гондолите и кабинковите лифтове в ски зоните ще бъдат ограничени до две трети от максималния си капацитет от сряда нататък. Въпреки това наложените ограничения в страната все още са по-малко, отколкото в други страни.
Съседните региони са силно ядосани. В Италия, регионалният съвет на Вале д’Аоста гласува да се противопостави на националното правителство и да отвори ски лифтовете, като най-вероятно въпросът ще бъде отнесен в съда. Европейският съюз, сред чиито членове са Австрия, Франция и Италия, спря да насърчава забраната за пътуванията в празничния сезон. Все пак националните власти вземат строги предпазни мерки, тъй като смятат, че организирането на мащабни събития като тези, които се проведоха по-рано тази година в ски курортите в трите държави, са допринесли за опустошителните нива на пандемията в Европа.
В четвъртък италианският премиер Джузепе Конте потвърди, че италианските ски лифтове ще останат затворени до 7 януари. Франция все още не е решила, но в най-добрия случай дейността на ски курортите ще бъде възобновена в средата на януари. Австрия ще позволи ски сезонът да започне на 24 декември, но ще ограничи капацитета на влековете до началото на януари.
Настоящият уикенд в Цермат– времето, когато обикновено зимният сезон е в разгара си, може да се окаже ключов, тъй като ще стане ясно доколко предупрежденията, идващи от чуждестранни политици и оплакванията от собствениците на този бизнес в чужбина, ще окажат влияние на запалените скиори.
„Туризмът е единственият ни доход, това е нашият живот.“, заяви кметът на Цермат – Роми Бинер-Хаузер в интервю.
Служителите в областта на туризма в Цермат прогнозират спад на нощувките с минимум 20% тази година. Традиционно около половината от всички посетители идват от Швейцария, а другата половина от далечни места в чужбина, както и от съседни страни. „Толкова се надяваме, че правителството няма да въведе ограничителен режим отново и хората от други страни ще могат да преминат границите свободно.“, каза Дейв Прейс, италиански ски инструктор в Цермат. „Няма смисъл да заключваме света. Това означава: Да спрем да живеем.“, добави той.