Си Дзинпин посреща Владимир Путин на официално посещение в Китай

0
101
Президентите Си Дзинпин и Владимир Путин
Президентите Си Дзинпин и Владимир Путин. Снимка: Китайско правителство

По-рано днес китайският лидер Си Дзинпин приветства с добре дошъл на територията на своята страна руския президент Владимир Путин, който предприе своето двудневно държавно посещение, съобщи „Associated Press“. Междувременно Русия извърши нова офанзива в Украйна, изтъквайки близките отношения между двамата автократични лидери.

След пристигането на Путин рано тази сутрин, той беше посрещнат от Си Дзинпин с подобаващи военни почести в Голямата зала на народа – масивното седалище на церемониалния законодателен орган, което се намира близо до площад „Тянанмън“ в сърцето на столицата Пекин. По време на последвалата тържествена среща китайският лидер поздрави сърдечно Путин по случай преизбирането му за пети пореден мандат и отбеляза 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между бившия Съветски съюз и Китайската народна република след идването ѝ на власт след гражданска война през 1949 г.

Както е известно, руският президент не срещна достатъчно силни опоненти в президентската надпревара и подобно на китайския си колега, той не предостави подробни планове за потенциални нови лица, които евентуално биха наследили властта от него. По време на срещата Дзинпин заяви, че двете страни продължават да развиват и укрепват отношенията си като „добри съседи, добри приятели, и добри партньори“. Двамата лидери напомниха и за ангажимента си към отношенията „без граници“, които те подписаха през 2022 г., точно преди Русия да започне пълномащабната си инвазия в Украйна. Оттогава насам Русия става все по-зависима икономически от Китай, тъй като западните санкции отрязаха достъпа ѝ до голяма част от международната търговска система.

Руската държавна информационна агенция „РИА-Новости“ цитира Путин, който обяви, че руско-китайските отношения не са насочени срещу никого, а сътрудничеството между двете нации в световните дела днес е един от основните стабилизиращи фактори на международната арена. Руският държавен глава изрази похвала към Си Дзинпин за подписаната от него инициатива „Един пояс, един път“, която има за цел изграждането на нови пътища, пристанища, електроцентрали и друга инфраструктура, свързваща Китай с неговите съседи.

В навечерието на визитата на Путин, той заяви в интервю за китайски медии, че Кремъл е готов да преговаря по отношение на конфликта в Украйна.

„Отворени сме за диалог относно Украйна, но тези преговори трябва да отчитат интересите на всички страни, участващи в конфликта, включително и нашите,“, коментира Путин, цитиран от официалната информационна агенция „Синхуа“.

Пътуването на руския лидер беше осъществено точно в момент, когато силите на страната му са предприели настъпление в Харковска област в Североизточна Украйна.  Началото е било дадено миналата седмица, като според военни анализатори това е най-значителното навлизане на територията на Украйна от началото на пълномащабната инвазия насам, което е принудило близо 8000 души да напуснат домовете си. Заедно с усилията на Москва да надгради завоеванията си в близката Донецка област, 2-годишната война навлезе в критичен етап за изтощената украинска армия, която очаква нови доставки на противовъздушни ракети и артилерийски снаряди от САЩ.

Във вторник руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва и Пекин са „обективно заинтересовани да запазят водещата си роля в усилията за установяване на един по-справедлив и демократичен световен ред“. Лавров отбеляза още, че „дуетът на Москва и Пекин играе важна балансираща роля в световните дела“, и допълни, че „предстоящото посещение на руския президент в Китай ще засили съвместната работа между двете страни“.

Военното сътрудничество между Русия и Китай също много по-стабилно от преди. През последните години те проведоха редица съвместни военни инициативи, включително военноморски учения и патрулиране на бомбардировачи с далечен обсег над Японско море и Източнокитайско море. Сухопътни сили на двете нации нееднократно са се разполагали взаимно на своите територии заради съвместни учения. Към днешна дата Китай остава основен пазар за руската военна продукция, като същевременно масово разширява вътрешната си отбранителна промишленост, включително строителството на самолетоносачи и ядрени подводници. Путин и преди е твърдял, че Русия споделя с Китай високочувствителни военни технологии, които са помогнали за значителното укрепване на отбранителните способности н армията му. През октомври 2019 г. той спомена, че Русия помага на Китай да разработи система за ранно предупреждение за откриване на балистични ракети – система, включваща наземни радари и спътници, която официално притежават само Русия и САЩ.

За новите ядрени мощности в АЕЦ „Козлодуй“: Създадени са работни групи с представители от 9 министерства за ускоряване на проекта

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments