Си прави „приятелско пътуване“ до Москва дни след издадената заповед за военно престъпление на Путин

0
24
Китайският президент Си Дзинпин.
Китайският президент Си Дзинпин. Снимка: Фейсбук

За китайския лидер Си Дзинпин неговото високопоставено държавно посещение в Русия и срещата му с президента Владимир Путин тази седмица е навременна възможност да демонстрира нарастващото дипломатическо влияние на Китай на световната сцена и амбицията му да оспори водения от САЩ глобален ред, пише „CNN“.

Но в много западни столици визията на посещението ще изглежда съвсем различно – двама автократи, които отдавна се описват като твърди приятели, се ръкуват и банкетират, докато бушува пожар в Европа.

Пекин определи посещението като „пътешествие на мира“, където Си трябва „да изиграе конструктивна роля в насърчаването на мирните преговори“ за войната в Украйна. И това идва само няколко дни, след като Китай постигна голяма дипломатическа победа, като посредничи за изненадващо сближаване между Саудитска Арабия и Иран, помагайки на двамата главни съперници да възстановят дипломатическите връзки.

Часове след обявяването на пътуването на Си в петък, Международният наказателен съд издаде заповед за арест на Путин, обвинявайки го във военни престъпления заради насилственото депортиране на украински деца от Москва. Висшият лидер на Китай сега ще вечеря със заподозрян военен престъпник, когото той нарече „най-добър приятел“, и ще потвърди своето „безгранично“ партньорство с глобален парий, чиято брутална инвазия е убила десетки хиляди хора и е причинила хаос в световната икономика.

За Съединените щати и голяма част от Европа посещението на Си е явна демонстрация на подкрепа за все по-изолирания Путин във време, когато доставките на армията му се изчерпват, а руската икономика се бори под западните санкции.

През последните седмици западни служители изразиха опасения, че Китай обмисля да предостави смъртоносна помощ на руската армия. Пекин отрече обвинението и вместо това обвини САЩ, че удължават войната, като „наливат гориво“ на бойното поле и предоставят на Украйна оръжия. Американски служители потвърдиха, че ще следят внимателно за признаци, че Китай напредва с предоставянето на оръжия на Русия по време на срещата на върха на Си с Путин.

Украйна също наблюдава отблизо. Оксана Маркарова, посланик на Украйна във Вашингтон, заяви пред „CNN“:

„Ние наистина се надяваме, че Китай няма да стане съучастник в тази ужасяваща война. Това ще бъде среща с лице, което е официално заподозряно от Международния наказателен съд.“

Дипломатическо въже

Си ще върви по дипломатическо въже в Москва, докато се стреми да представи Китай като неутрален мирен посредник, като същевременно задълбочава връзките с Русия, без допълнително да антагонизира Европа – ключов търговски партньор, който Пекин се опита да ухажва от САЩ.

В подписана статия, публикувана в руски държавни медии в понеделник, Си оформи предстоящото си посещение като „пътешествие на приятелство, сътрудничество и мир“, обещавайки да отвори „нова глава“ в двустранните отношения. Той също така твърди, че Китай „през цялото време е поддържал обективна и безпристрастна позиция“ по отношение на Украйна и „активно е насърчавал мирните преговори“.

Вестник People’s Daily, официалният рупор на Китайската комунистическа партия, публикува писмо същия ден от Путин, изпълнено с възхвала на „другаря Си“ и неговото мнение, че западните сили един ден ще дойдат за Китай. Путин написа:

„Кристално ясно е, че НАТО се стреми към глобален обхват на дейността си и се стреми да проникне в Азиатско-тихоокеанския регион.“

Брайън Харт, сътрудник на China Power Project в Центъра за стратегически и международни изследвания, смята, че Си „се надява да използва това пътуване, за да се представи като държавник и да представи Китай като основна глобална сила и миротворец, способен да оформя глобалните събития“.

Времето на дългоочакваната среща не е случайно, тъй като позволява на китайския лидер да се възползва от импулса на неотдавнашната дипломатическа победа на Пекин в Близкия изток, за да оформи – или да даде вид, че оформя – траекторията на войната в Украйна. Харт обясни:

„Но войната ще бъде много по-сложна задача. Ключовият въпрос е дали и до каква степен Си се опитва да използва лостовете си, за да оформи поведението на Русия във войната занапред. Досега не сме виждали Си да предприеме осезаеми стъпки, за да се опита да сложи край на войната.“

Едностранчива дипломация

Въпреки твърденията си за неутралитет и призивите за мирни преговори, Пекин предложи на Москва така необходимата дипломатическа и икономическа подкрепа по време на инвазията. Китай повтори руската пропаганда, обвини Запада в провокирането на войната в Украйна и многократно застана на страната на Русия в блокиране на международни действия срещу Москва за инвазията. Страната разшири търговските си връзки със северния си съсед, купувайки огромни количества петрол и енергиен газ на намалени цени и пълнейки бойния сандък на Путин.

Народноосвободителната армия на Китай също продължи да провежда съвместни военни учения с руската армия. Дни преди посещението руската отбранителна армия заяви, че Русия, Китай и Иран са завършили тристранни военноморски учения в Арабско море – изпращайки мощно послание за неподчинение към западния съюз.

Едностранчивата позиция на Пекин е очевидна и в дипломатическите му ангажименти с Москва и Украйна – асиметрия, допълнително подчертана от посещението на Си в Русия.

Според данните на Харт външните министри на Китай са разговаряли с украинските си колеги само пет пъти от началото на войната. За сравнение, китайски официални лица – включително Си, неговите висши дипломати и други висши лидери – са разговаряли с руски официални лица 29 пъти.

Си е разговарял с Путин четири пъти след инвазията – включително лице в лице на регионална среща на върха в Централна Азия миналия септември. Но той все още не е провел нито един телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски.

Насърчаване на „мирните преговори“

Дългоочакваното посещение на китайския лидер в Москва също идва след публикуването на документа за позицията на Китай за „политическо уреждане“ на войната – ход от страна на Пекин, за да засили авторитета си като потенциален мирен посредник. Но планът предизвика само хладък прием от Москва и Киев и беше широко критикуван от западни официални лица за липса на съдържание – и дори за непризнаване на нарушаването на суверенитета на Украйна от страна на Русия.

Засега американски и европейски служители продължават да гледат на самопровъзгласената роля на Пекин като мирен посредник със скептицизъм и загриженост.

Споре говорител на Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Кърби всяка рамка, предложена от Пекин, ще бъде „едностранна и ще отразява само руската перспектива“. Той заяви:

„Сега прекратяването на огъня на практика е ратификация на руското завоевание.“

„Русия ще бъде свободна да използва прекратяване на огъня, за да укрепи още повече позициите си в Украйна, за да възстанови, преоборудва и обнови силите си, така че да могат да подновят атаките срещу Украйна в момент, който изберат.“

Браян Харт, експерт в CSIS, каза, че е малко вероятно посещението на Си да има някакво драстично въздействие върху хода на войната в Украйна.

„Нито Москва, нито Киев изглеждат готови да направят необходимите отстъпки, за да сложат край на войната, и това не е нещо, което Пекин може да промени фундаментално“, изтъкна той и беше категоричен:

„Пекин може да успее да притисне Путин да предприеме някои действия, които да повлияят на войната в периферията, но досега това не се е случило.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments