Сигнал до Искра.бг: Къде да изхвърляме разделно отпадъците си в Бургас?

0
121
Подземни контейнери
Подземни контейнери. Снимка: Искра.бг

„Отидох с два чувала прилежно и разделно събирани пластмаса и хартия до подземните контейнери на ул. „Константин Фотинов“ в Бургас, но бях неприятно изненадан, че всички те вече са за смесени отпадъци. В същото време цветните контейнери имат твърде малки дупки и торбите в тях просто не се побират. Общината уж поощрява разделното събиране, но в същото време не осигурява необходимите условия, за да могат гражданите да се чувстват стимулирани да го правят“. 

Това гласи сигнал до Искра.бг, получен в края на миналата година от недоволен гражданин, който поиска да узнае кога и защо кофите за смет са били със сменено предназначение и какво се очаква от него, за да продължава да бъде отговорен към околната среда.

Направихме проверка на място, която показа, че наистина голяма част от подземните контейнери в града вече са само за смесени отпадъци, а тези за пластмаса, метал, хартия и стъкло липсват. Свързахме се и с Община Бургас, откъдето заявиха, че далеч не са се отказали от идеята да рециклират, но този процес се извършва след сепариране. Ето какво се казва в тяхната позиция по темата:. 

„Системни наблюдения на подземните съдове показват, че съдържанието на оползотворими компоненти в тях е много ниско. Това от своя страна възпрепятства директното им предаване за рециклиране и налага да се извърши предварително сепариране и на тях, както на смесените битови отпадъци.

Разделно събраните отпадъци от цветните контейнери, поради високата степен на оползотворими компоненти, се предават директно за рециклиране, а всички смесени битови отпадъци, включително и от подземните съдове, се подлагат на предварително сепариране на инсталацията на Регионалното депо, за да се отделят рециклируемите материали“.

Според специалисти допълнителното сепариране, което става на ръка и чрез подвижна лента, при всички положения е необходим процес, но за съжаление той не е достатъчно ефективен при висок процент смесени отпадъци, тъй като част от оползотворимите материали вече са твърде замърсени и това ги прави негодни за рециклиране. Това важи в най-голяма степен за хартията и картона.

В същото време една от главните причини цветните контейнери да имат по-голям процент на събираемост са малките кръглите дупки в тези за пластмаса, метал и стъкло, в които могат да се хвърлят отделни бутилки и алуминиеви кенчета, както и продълговатите, но тесни отвори на контейнерите за хартия, които са подходящи за изхвърляне на брошури, смачкани кашони и друг вид хартиени изделия. В този ред на мисли цветните контейнери до известна степен затрудняват и дори отказват част от желаещите да изхвърлят разделно, но в същото време предават по-качествен краен продукт, от което се повишава и тяхната ефективност

Решението на Община Бургас, която на практика се отказва от това да „възпита“ гражданите да изхвърлят разделно в подземните контейнери показва, че проблемът с ниската екологична култура на голяма част от хората все още остава много сериозен. Въпреки, че разделното събиране на отпадъци в България се промотира активно през последните близо 15 години, масовата практика показва, че за мнозинството това е по-скоро досадна препоръка, а не задължение на всеки индивид към околната среда и обществото.

За съжаление също така в обществото все още битуват митове, че разделно събраните отпадъци се обезсмисля, тъй като те се смесват от камионите на фирмите, които се грижат за чистотата, а до рециклиране в крайна сметка така и не се стига. Това разбира се няма как да бъде вярно, тъй като пластмасата, металът, хартията и стъклото представляват ценен и скъпоструващ материал и нито една фирма, била тя частна или общинска, не би си позволила да ги разхищава, изпращайки ги директно на сметището

Практиката показва, че разделното събиране на отпадъци и повторната употреба на ценните материали е един от малкото инструменти, които съвременното общество може да използва, за да намали поне до някаква степен огромните щети, които така или иначе нанася на природата със своята сръхконсумация

Припомняме, че в края на ноември в Бургас заработи модерна анаеробна инсталация, която ще може да произвежда електрическа и топлинна енергия от ферментацията на хранителните отпадъци. Още при откриването ѝ бе съобщено, че за да бъде използван пълния ѝ капацитет, бургазлии ще трябва да се научат да изхвърлят разделно своите отпадъци, така както се прави успешно от дълги години в развитите западноевропейски държави. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments