Опасни сгради, кал, почти недостъпен вход на училището, лоша храна – това са само част от проблемите, които родители твърдят, че съпътстват обучението на техните деца във филиала на СОУ „Св. Климент Охридски“ в Плевен. До Искра.бг постъпи сигнал от Петър Генов – родител на дете, което посещава школото.
Той твърди, че в училището учат около 500 деца. В подадения до нашата редакция сигнал Петър Генов показва един от входовете на школото, през който минават предимно родители и деца от 1-ви до 4-ти клас. През него спокойно придвижване може да има само и единствено ако не е валял дъжд или сняг. В противен случай земята се покрива с кал и родителят е притеснен, че всички тези микроби полепват по обувките на децата, които ги вкарват и в класните стаи.
Освен това в училището има басейн, който не се използва повече от 10 години и който е в много лошо състояние към настоящия момент. Според подателя на сигнала дори е опасен, но достъпът до него може да се осъществява безпроблемно. Подобна е ситуацията и с други сгради на територията на школото.
По данни на Петър Генов в прилежащия имот към училището 40% от сградите и съоръженията са компрометирани и необезопасени, но със свободен достъп на децата. Всичко това създава предпоставки за инциденти и затова родителят апелира за незабавното обезопасяване на сградите и басейна.
Около школото има сериозен проблем и с 7-8 бездомни кучета, които обикалят района. По думите на Генов се твърди, че те са кастрирани, но въпреки това родителите и децата се страхуват от тях.
Проблеми има и с храната в училището. В сигнала до нас бяха приложени снимки на ябълка, която по думите на подателя е била дадена на неговото дете в края на втория срок на 2023 година.
По въпроса с храната сигнал е постъпил и до общинския съветник Наталия Цанева, с която също се свързахме. Тя ни обясни, че е поставила незабавно въпроса пред ресорния зам.-кмет, който е реагирал бързо и адекватно, като е инициирал среща с ръководството на учебното заведение. Цанева също е присъствала на нея, като е станало ясно, че бюфетът в училището се стопанисва от фирма, която е спечелила нарочен търг. Наемът е между 1500 и 1600 лева на месец и именно тази компания има и задължението да осигурява подкрепящи закуски за децата.
Цанева е установила, че родителите са гласували малчуганите да не получават всеки ден закуска, а три пъти седмично, защото бюджетът на ден е в размер на 1 лев. С цел храната да бъде по-качествена родителите са предпочели децата да получават закуска три пъти седмично с бюджет от 2 лева.
За да се установи дали наистина има проблем и колко сериозен е той, директорът на училището ще инициира родителска среща с всички родители, на която Цанева също има намерение да присъства. Тя обясни, че според нея фирмата трябва да покаже какви закуски предоставя на децата и всеки да прецени дали е подходяща, или не.
По случая е започнала и проверка, резултатите от която тепърва ще станат известни. Самият Петър Генов е поканил кмета на Плевен и общинските съветници да се запознаят с проблемите в училището утре в 07:15 часа пред школото, а Наталия Цанева има намерение да инициира разговор с родителите, за да набележат възможни мерки.
Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg