Сигнал до Искра.бг: Унищожават зелени площи в района на бившата Военна болница в Стара Загора

0
979
Изсичане на дървета в Стара Загора
Изсичане на дървета в Стара Загора

До Искра.бг постъпи сигнал от граждани, които сезират всички институции за унищожаване на зелени площи в Стара Загора и искат забрана за строителство и отмяна на разрешение за премахване на дърветата. Причина е започнало изсичане /с цел застрояване/ на голяма зелена зона – горичка на възраст над 40 години в района на бившата Военна болница в областния град.

Публикуваме целия сигнал до медията ни без редакторска намеса:

На 7 август Общината поставя съобщения за “височинна резитба”, която започва на следващия ден. Но се оказва, че е началото на изсичане на цялата зелена площ. Премахнати са дървета в прекрасно състояние, в чиито богати корони от години обитават катерици и птици.

Изсичане на дървета в района на бившата Военна болница вСтара Загора
Изсичане на дървета в района на бившата Военна болница вСтара Загора

Сечта, според свидетелства на граждани, е била извършена от началника на звено „Озеленяване и комунални дейности“ – Николай Стоев. Към разрешението, подписано от зам. кмета инж. Янчо Калоянов, няма приложен списък с опис на дърветата, а предвидените за сеч не са маркирани.

За започналата сеч е подадена жалба в общината. Кметът Живко Тодоров кани гражданите на среща. Назначена е повторна оценка на дърветата, този път от комисия на общината. При проверката с участие на жители от квартала са установени драстични несъответствия във височината, диаметъра и състоянието на дърветата – във фитосанитарната оценка е записано, че 32 от общо 33-те са в „лошо“ и „незадоволително“ състояние – основание да се издаде разрешение за отсичането им. Има и видове като орехите, които са с режим на особена закрила, но са пропуснати.

Имотът, в който е започнала сечта – 18 декара, са били собственост на МО, а по-късно преминават под управлението на областна администрация. През 2019 г. с решение на Общински съвет Стара Загора и по предложение на кмета Живко Тодоров въпросният терен е разделен на 18 парцела, голяма част от които са били разпродадени на частни лица без търг и без някой да съобрази, че там е гора – бивш малък парк в чертите на Военна болница.

Изсичане на дървета в Стара Загора
Изсичане на дървета в Стара Загора

Предназначението на продадените части имоти е бил променен за високо жилищно застрояване до 24 метра височина, тоест разрешено е изграждането на осеметажни сгради. Но така и не става ясно как, кога и защо е променено предназначението на зоната от „Обществено обслужване“ за високо жилищно строителство, което изисква изсичането на десетки здрави дървета. И нито една от отговорните институции досега не е дала ясен отговор на следните въпроси:

  • Защо Областният управител не е защитил интереса на държавата и гражданите в Стара Загора?
  • Защо не е изпълнено Решение на Общински съвет въпросните имоти на МО да бъдат заменени с други, за да може общината да обезщети собственици на имоти в парк Бедечка?
  • Защо РИОСВ е издала становище, че не е необходим ОВОС при наличието на толкова много дървета и опасността от унищожаване на цяла една екосистема?
  • Защо Община Стара Загора е издала разрешение за отсичане на дърветата на база на невярна фитосанитарна оценка, а впоследствие и строително разрешение, което също не зачита голямата зелена площ?

Този квартал е от един от малкото „зелени“ квартали на града, но в последните 2 години застрояването е в пълна сила. В близост до въпросния терен се издигат огромни кооперации, започнат е и строежът на затворен комплекс, инфраструктурата е с малки и тесни улички, липсват достатъчно паркоместа, в целия квартал има само една детска площадка и една детска градина.

Гражданите са твърдо решени да защитят обществения интерес. Повече от три седмици след началото на сечта и две седмици след проверката на комисията, няма отговор на нито един от поставените въпроси, въпреки проведените срещи в общината, РИОСВ Стара Загора и Областна администрация.

Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments