Сигнал до Искра.бг: Юристи извършват ли пране на пари с имоти до Несебър?

0
1384
Къщи, имот
Къщи, имот. Снимка: Цветелина Ватовска

Гражданка изпрати до редакцията на Искра.бг сигнал за евентуална измама за недвижими имоти във вилно селище „Чери Гардън“ село Кошарица, община Несебър. Цветелина Ватовска обвинява нотариус Мария Бакърджиева и съдружникът й адвокат Даниел Братанов, че неправомерно са се сдобили с ипотекирани еднофамилни сгради и поземлени имоти в селото. Това е станало чрез сключен договор за цесия с „Търговска банка Д“ АД, чрез който са закупили дълга на фирмата на Цветелина Ватовска „С.В. Пропърти Инвест“ ООД, в която е съдружник с майка си. Тя посочва:

„По думите на синдика тези лица искат още на същия ден да сменят ключовете на къщите, обект на обезпечението, както и да ни дадат срок, за да напуснем дома, в който живея аз и моето семейство заедно с две деца, защото считали, че като лица закупили цесията имали пълно право да ни изхвърлят незабавно от обект комплекс „Чери Гардън“ в село Кошарица. Аз предложих да осъществим среща, на която да обсъдим ситуацията, тъй като до този момент не бях уведомена за наличието на Договор за цесия. Диана Меранзова – синдик, по търговско дело по описа на БОС ми каза, че ще направи всичко възможно да осъществи тази среща. Двете лица нотариус Мария Бакърджиева и адвокат Даниел Братанов се съгласиха да осъществим среща в кантората на адвокат Братанов.“

Даниел Братанов
Даниел Братанов. Снимка: Даниел Братанов, Фейсбук

На тази среща отиди мой представител – Димитър Иванов, баща на детето ми. В 13:00 часа в кантората на адвокат Братанов, Димитър Иванов се е срещнал със синдика Диана Меранзова, Даниел Братанов и нотариус Мария Бакърджиева. При срещата Мария Бакърджиева се е представила за собственик на закупения дълг. Мария Бакърджиева е заявила, че иска незабавно да смени ключовете на всички къщи, които са били ипотекирани в полза на банката. Тъй като достъпа до комплекса минава през имот собственост на фирма „Български билки и етерични масла” ЕООД, която е собственост на Димитър Иванов, тя можела да даде някакви пари и да ни оставила да живеем в комплекса няколко месеца, в противен случай по думите й, щяла да ни изхвърли оттам“, отбеляза Ватовска.

Ивайло Ляхович
Ивайло Ляхович. Снимка: Ивайло Ляхович, Фейсбук

„След седмица в къщата, в която живеем, дойде съсед от комплекса Ивайло Ляхович, който имаше интимна връзка повече от три години с нотариус Мария Бакърджиева, за да съобщи на Димитър Иванов, че нотариус Бакърджиева ще се свърже с колекторските фирми или лица от подземния свят и ще ни изхвърли, затова по-добре да вземем 50000 лева и да прехвърлим достъпа до имота в Кошарица, в противен случай тя е много влиятелен човек и можем много да пострадаме. Да, заплашват ни, искат да ни гонят посред зима от къщата, Ивайло Ляхович, който е близък с тази нотариуска, казва: „Разбирайте се, договаряйте се нещо, защото ще ви изгоним посред зима.““, твърди в писмото си до правосъдния министър Ватовска. По този повод от Искра.бг се свързахме с нея. Тя каза:

„Обектът е доста проблематичен, ако някой би си го купил, би го купил на търг. Той не би правил толкова сложни схеми, чрез цесия, чрез договаряне с банката да купува. Той не купува някакъв актив, а купува задължение, което задължение не му носи тези права. Следващото, което ме усъмни, че всеки един нормален инвеститор при една такава усложнена ситуация, след като е говорил с банката и ще дойде да говори и с мен, тъй като аз живея там, за да му обясня какви са проблемите. Една от фирмите на Братанов има над 2 млн. лева заеми, другата му фирма е по същия начин. Най-съмнителното е, че не проведоха разговор със мен – инвеститорът, който живее там. Кой нормален човек, който има чисти свежи пари и ще ги инвестира по такъв начин?“

„Синдичката идва й ми казва нотариус Бакърджиева и адвокат Братанов са купили комплекса. Бакърджиева няма право да извършва търговска дейност. Има си специална директива, която забранява нотариуси, съдия изпълнители, нямат право на колекторска дейност. Едно е да си купиш чист актив, едно е да си действаш като събирач и да купуваш дългове от банки, това е незаконно и неетично. За мен се прикрива някой от криминалния контингент, който не може да си изкара парите на светло. Караха ни посред зима да се махаме от имота. Тук няма нито икономическа, нито житейска логика, един инвеститор не работи така. Комплексът е на Акт 14 и в момента не е в добро състояние, трябва да се вложат доста средства за ремонтирането му. Има проблеми с тока, водата, трябва да се изгради канализация“, обясни жалбоподателката. Тя продължи:

„Ако всичко е коректно, няма да се използва тази куха фирма на този Братанов, защото тя няма приходи и е на тотална загуба години назад. Те са закупили дълга ми от банка, а не актив, след това е извадил още 240 хил. и купува етаж от наша къща с още един собственик. С две думи фирмата на Братанов купува дълга ми от банката и имота на майка ми. Това са доста пари и да ги изсипеш така, каква е целта? Аз съм пуснала към Камарата на нотариусите, но дали ще обърнат внимание, не се знае. Ако продължаваме всеки да се примирява и да си мълчи, никой да не дава гласност и това нещо до никъде няма да доведе.“

Потърпевшата е извършила справка кой е закупил дълга й в Службата по вписванията–Несебър. Тя установила, че с договор за цесия от 30.08.2022 г. „Търговска банка Д“ АД е прехвърлила всички вземания, с обезпеченият върху тях на „Инвестланд“ ЕООД, вписано в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, представлявано от управителя Даниел Братанов, който е единствения собственик, но в този договор не е фигурирало името на нотариус Мария Бакърджиева. Ватовска подчерта:

„Този договор за цесия, цената на прехвърлените вземания е общо в размер на 525000 лева, която е била изплатена по банков път преди подписването на договора. Дружеството „Инвестланд“ ЕООД е собственост на адвокат Даниел Братанов и същото не би могло да разполага с такава висока по размер свободна парична сума, която да заплати напълно на банката, според балансите публикувани в търговския регистър.“

Прегледът на тези съкратени баланси показва следното:

– Към 31.12.2017 г. „Инвестланд“ ЕООД е отчело загуба в размер на 15000 лева.
– Към 31.12.2018 г. „Инвестланд“ ЕООД отново е отчело загуба, този път в размер на 40000 лева.
– Към 31.12.2021 г. не е посочено дали дружеството е на печалба или загуба, но е отразено съществуването на задължения в размер на 200000 лева.

Цветелина Ватовска твърди:

„Скандалното в случая е, че според мен нотариус Мария Бакърджиева се опитва да ни окаже натиск, използвайки и служебното си положение и авторитет. С молба „Инвестланд“ ЕООД е поискал от съда по несъстоятелността да бъда отстранена от имота и то без никакво законно основание, на която молба съдът е отказал, тъй като жилището, в което живеем е собственост на „С. В. Пропърти Инвест“ ЕООД и аз се явявам пазач на имота. Друг скандален факт е, че „Инвестланд“ ЕООД се е явил и на търга, на който се продава единственото жилище на майка ми Стойка Ватовска и също го закупува чрез цесията. Въпреки че възразихме срещу това, без да е ипотекирано жилището на майка ми в Поморие и се явява единствено жилище на майка ми.

В България все още няма закон, с който дейността на т. нар. колекторски фирми /събирачи на дългове/ да е легализирана, като същите не подлежат на лицензионен режим, както банки и финансови институции. Сами по себе си, колекторските фирми са обикновени търговски дружества – ООД, ЕООД и по-рядко АД, регистрирани в търговския регистър с предмет на дейност управление на вземания, цесия, изкупуване на дългове. Според мен, дружество „Инвестланд“ ЕООД, което е закупило дълга на фирмата ни, действа в качеството на събирач на дългове и да се извършва тази дейност от нотариус чрез подставено лице адвокат е в абсолютно противоречие с функцията, която обществото и законът е възложил на един нотариус и според нас се явява основание да бъде отнета неговата правоспособност.

Според нас Нотариус Мария Бакърджиева е в противоречие на Етичния кодекс на нотариусите и Закона за нотариусите, които й забраняват да извършва търговска дейност, като и в противоречие с предоставените й от закона права и задължения нотариална й кантора да бъде предназначена единствено за изпълнение на възложените й от държавата отговорности, за приемане на клиенти, предоставяне на консултации, подготовка и издаване на актове, съхраняване на документи, архиви и регистри е осъществила търговска дейност, изразяваща се в закупуването на дълг от банка, чрез подставено лице адвокат Даниел Братанов и е уронила престижа на професията си.“

„Кой седи зад тази работа? Притеснява ни, че ще останем на улицата, защото това са влиятелни хора с пари и с позиции за обществото тук в Несебър. Изключително е притеснителна ситуацията, тука не говорим само за нотариуса. Помислете логично, няма да е намесен само нотариусът, тук ще има някое лице от криминалния сектор -лихвар или някой който не може да си покаже доходите и застанал зад тази схема. Защо те ще рискуват с тези имоти, ако не се прикрива някой лихварин или някой от криминалния сектор. Това отвсякъде е скандално и си понамирисва доста“, твърди Ватовска.

Мария Бакърджиева
Мария Бакърджиева. Снимка: Мария Бакърджиева, Фейсбук

От медията ни потърсихме и нотариус Мария Бакърджиева. Тя каза:

„Тези неща не са верни. Аз съм нотариус, а Братанов е купил с неговата фирма дълга на банката с цесия, за която знам и за която съм му предоставила в заем средствата. Причината е, че го познавам и съм преценила човека и имаме официални договори и официален произход на парите. Няма нищо нередно, а тази сигналоподателка аз лично не я познавам. Тя явно е притеснена, че ще има кредитор, към който тя трябва да се издължи, тъй като към банката не се е издължила над 10 години. Тя е взела голям кредити не го е върнала, затова банката си продава вземането на нов кредитор, за който има съдебни процедури. Фирмата на Братанов е закупила вземането на банката с договор за цесия, който е официално вписан и който не е таен. Има си процедури. Има съдебно осребряване на делата по несъстоятелността, предстои осребряване и продажба на имуществото. Всичко, което ви казвам може да се провери и това, което и Ватовска казва също може да се провери. За къщата на майка й, Братанов ми каза, че това е изпълнително дело, от съдия изпълнител в Поморие. Това пак са процедури. Причината да й се вземат имотите е, че над 10 години не е плащала кредита си на банката. Към 500 хил. лева е цената на цесията, но нейният дълг е по-голям. Банката официално си обявява и си препродава вземането. Това е законна процедура, договорът се казва Договор за цесия, вписан е в Агенцията по вписванията.“

„Ние с Братанов се познаваме от над 20 години, той ме попита и аз му казах, че ще му осигуря парите, но под формата на заем, той има договор за заем, с не висока лихва. Жалбите срещу мен са заради това, че аз съм дала парите на Братанов в заем. Тя много се ядоса от това, че ще трябва да излезе оттам, защото от 10 години ги ползва тези 7-8 къщи. Взела е пари, но не се е издължила на банката. Сега дойде нов кредитор, който си гони интереса и на нея не й харесва, че трябва да приключи с това. Аз си имам необходимите документи, доказващи, че всичко е законно“, каза нотариусът. Бакърджиева потвърди, че фирмата на Братанов няма приходи, точно заради това тя му е дала заем:

„Парите са прехвърлени по банка, нищо не крия.“

„Дългът на вземането е, когато едно лице плаща към банката, един вид задължението. Когато лицето изкупи кредита на банката, той влиза в правата на банката, той става кредитор, но не е собственик. Както банката е кредитор, не става директно собственик. Трябва да минат тези съдебни процедури, в които синдикът продава тези имущества и който ги купи, той ги продава подобно на съдия изпълнител, със съдебна намеса, със съдебни актове и който изкупи тези имоти става собственик. Може да ги изкупи кредиторът, а може да ги изкупи и външно лице. Като ги изкупи външно лице с покупката, като внесе парите, той ще ги възстанови на този кредитор. Ако ги изкупи кредиторът, той ги купува вместо кредита, вместо парите, но това всичко минава през не малки процедури. Те са така наречените осребряване на имуществото. Цяла поредица по Търговски закон, дела и т.н. Това е тежка част от правото, точно несъстоятелността, когато фирма не може да плаща официално и в този момент започват тези процедури, в които каквото и имущество да има трябва да се осребри, който кредитор могат да вземат, за да се приключат нещата да не стоят открити“, обясни за процедурата юристът.

И от двете страни – Ватовска и Бакърджиева, апелираха всеки да е отговорен към това, което прави, защото след това трябва да понесе и последствията от твърденията си. От Искра.бг оставаме отворени за всички засегнати страни в казуса да се изкажат.

Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments