Сигнал за корупция до Искра.бг: Контролирана ли е дейността на нотариусите в Несебър?

0
766
Документи, промени, закон
Документи. Снимка: Freepik.com

Цветелина Ватовска изпрати до редакцията на Искра.бг пореден сигнал, с който сигнализира за корупционна практика, свързана с несебърски нотариуси. Тя твърди, че не се извършват проверки от страна на Инспектората към Министерство на правосъдието за дейността на нотариусите в града и не се назначават допълнителни бройки при конкурсите. Проблемът е, че в Закона за нотариусите и нотариалната дейност няма ясни и прозрачни критерии за преместване и назначаване на нотариуси в дадено населено място.

По този повод от редакцията на медията се свързахме с Цветелина Ватовска. Тя каза пред Искра.бг:

Според публикации Несебър е седми по големина град с брой изповядани нотариални сделки в страната. Въпреки това не се обявяват допълнителни бройки за нотариуси в района в обявените конкурси. От друга страна от 15 години, не са извършвани никакви проверки от Инспектората към Министерство на Правосъдието на дейността на нотариусите в този град. В същото време съдиите по вписванията подават сигнали до Министерство на правосъдието, че тъй като са много натоварени и им е необходимо отпускането на допълнителни бройки нотариуси, за да се облекчи тяхната работа по нотариална дейност, но им се отказва с мотива, че бройките се отпускат от Нотариалната Камара, а такива за поредна година за Несебър не са предвидени.“

„Трима нотариуси не могат да обслужват интересите на гражданите на такъв голям обем от сделки, каквито се изповядат в Несебър, но места в конкурсите за нотариуси за този град не се отпускат. От друга страна отново в Съвета на Нотариусите, вече трети мандат участва нотариус Мария Бакърджиева, чийто репутация е съмнителна поради участието й в редица търговски дружества и подозрения за извършване на лихварска дейност, но въпреки това нито се извършва проверка на дейността й, нито се дава отговор на сигналите, които постъпват срещу нея в Нотариалната Камара“, подчерта Ватовска.

Мария Бакърджиева
Мария Бакърджиева. Снимка: Мария Бакърджиева, Фейсбук

По думите й тя е уведомила нотариалната Камара, затова че кантората на нотариус Мария Бакърджиева не приема случайни граждани, отказва нотариални консултации, изповядваните сделки не се изчитат на гражданите и работното време на кантората не се спазва, а нотариуската системно не се явява на работа. Гражданката твърди, че въпреки подадените от нея сигнали до Нотариалната камара и Инспектората досега не е извършвана проверка срещу Мария Бакърджиева.

Нотариуската се занимава с допълнителен бизнес – даване на заеми, управление на хотели и дружества, които отнемат от времето й и тя не се отдава на професията си – нотариус. Гражданите са лишени от възможността да направят консултация с Бакърджиева, макар че по закон имат такова право. Забелязвайки, че в нейната кантора работата е най–малко и да стимулира помощник-нотариуса си Валентина Илиева, Бакърджиева финансира мъжът й – Даниел Братанов, със заем от 550 000 лева. На Николай Крачунов от Дебелт Бакърджиева е предоставила заем в размер на 300 000 лева. Отделно сестра й дава заем на турски бизнесмен от Бургас в началото на януари 2023 г. Тези средства търговецът не е успял да изплати, при което преподновява заема. Преди време пък нотариуската има близки отношения с Валентин Делев Маринов от Варна, който щедро финансира. Така тя е основния източник на финансиране на хотел „Инфинити“ във Велинград. След приключване на личните взаимоотношения, прехвърля вземанията си и чрез нейното поставено лице Ивайло Ляхович прибира дяловете от фирмата му“, посочи Ватовска.

Ивайло Ляхович
Ивайло Ляхович. Снимка: Ивайло Ляхович, Фейсбук

Тя попита:

„Редно ли е, без да се явяваш на работа, да печелиш огромни средства, които даваш като банкова институция срещу лихва?“

Цветелина Ватовска помоли да се проверят платежните документи на Мария Бакърджиева за внесения местния данък към Община Несебър. По думите й те се съхраняват по делата и се пазят пет години назад. Тя е категорична:

„Инспекторите да изчислят данъка и да видят има ли разминаване с приложената квитанция. Това са данъци и средства за Община Несебър. Редно е да бъде извършена внезапна и обстойна проверка. По издадените фактури от извършените услуги нека се види колко точно е процентът на тези сделки, които са извършвани със съставяне и такива без съставяне. Това ще е доказателство към тезата, че нотариус Мария Бакърджиева, няма време и желание да пише сделки.“

От публикувано в търговския регистър става ясно, че на 22.10.2018 г. Пенка Бакърджиева – майка на Мария Бакърджиева, е прехвърлила на внука си Димитър Статев дяловете на фирма „Марина МК 2010”. В баланса, публикуван за 2020 г. е видно, че размера на активите й, са на стойност около 1 007 000 лева, като текущата печалба е 20 000 лева, а размерът на задълженията е 1 531 000 лева. Като съставител на финансовия отчет е посочено лицето Стефан Топузов.

Даниел Братанов
Даниел Братанов. Снимка: Даниел Братанов, Фейсбук

Припомняме ви, че по твърдения на Цветелина Ватовска нотариус Мария Бакърджиева и съдружникът й адвокат Даниел Братанов неправомерно са се сдобили с ипотекирани еднофамилни сгради и поземлени имоти във вилно селище „Чери Гардън“ село Кошарица, община Несебър. Това е станало чрез сключен договор за цесия с „Търговска банка Д“ АД, чрез който са закупили дълга на фирмата на Цветелина Ватовска „С.В. Пропърти Инвест“ ООД, в която е съдружник с майка си. Лицето Ивайло Ляхович е собственик на една от къщите във вилното селище, което е съобщило на Димитър Иванов – мъж на Ватовска, че нотариус Бакърджиева е купила дълга им от банката. По думите й нотариуската й е предложила да вземе 50 000 лева и да прехвърлим достъпа до имота в Кошарица.

През февруари 2023 година от Искра.бг се свързахме с нотариус Мария Бъчварова по този казус. Тя тогава потвърди, че фирмата на Братанов няма приходи, точно заради това му е дала заем от 500 000 лева. Ватовска коментира:

Проверки на местните нотариуси никога не се осъществяват, а Нотариалната Камара удобно си затваря очите за подадените от граждани сигнали срещу нейни членове. Камарата на нотариусите е организация с нестопанска цел, която е професионално сдружение, основано на задължителното членство на нотариуси, занимаващи се с частна практика. В съответствие със законодателството за нотариусите следва да следи за изпълнението на задълженията на нотариусите и на помощник-нотариусите, прави искания пред Дисциплинарната комисия за образуване на дисциплинарни производство срещу тях в предвидените случаи. Участва в дисциплинарното производство чрез свои представители, определени да поддържат обвинението, изисква сведения от нотариусите за извършените нотариални и други действия и води статистика за тях.“

„За съжаление единствения контрол, който се осъществява по закон върху дейността на Нотариалната Камара е от Инспектората към Министерство на правосъдието, но този контрол не функционира. Никъде няма отчет на работата на този Инспекторат. Какви и колко проверки е направил, какви констатации е извършил, има ли постъпили сигнали и срещу кои нотариуси, извършени ли са проверки и наложени ли са наказания? Липсата контрол върху дейността на нотриусите, позволява извършването на сериозни нарушения – изнудване, лихварство и осъществяване на търговска дейност. Именно осигуряването и организирането на прилагането на правилата за поведение в определен отрасъл или сфера на държавно управление е основната задача, възложена на органите на изпълнителната власт, наричани най-често „административни органи“. Тази задача по осъществяване на контрол трябва да се извърши от Инспектората към Министерство на правосъдието и Дисциплинарната Комисия към Нотариалната камара“, категорична е Ватовска. Според нея инспекторите-нотариуси взимат сравнително малки заплати на фона на доходите на нотариусите и заради това те не осъществяват нужния контрол.

Ватовска попита: „Представлява ли Нотариалната Камара в България сдружение с нестопанска цел, което си позволява търговия с влияние и няма ли нужда от контрол?“. Тя заяви:

„Вместо нотариалната професия да бъде модел за подражание на останалите юридически професии, всъщност е пример за търговия с влияние, корупция и лобизъм. В момента при пълната липса на контрол върху дейността им, Нотариалната Камара разрушава доверието в нотариусите. Публична тайна е, че доходите на някои от нотариусите, особено на тези, които имат район на действие в Несебър, са трицифрени и стигат космически суми за година, така че е нормално да имат интерес, тези доходи да не намалеят и да не се обявят нови бройки на обявените конкурси за нотариуси в район на действие Районен съд-Несебър.“

За пореден път виждаме как се руши държавността и доверието на хората в институциите. Липсата на контрол и ефективни мерки срещу корупцията, води до уронване на престижа на професията – Нотариус. Цветелина Ватовска призова за повече контрол над Нотариалната Камара

От Искра.бг оставаме на разположение на всички засегнати страни да изкажат позициите си.

Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments