Силите за сигурност на Буркина Фасо убиват все повече цивилни граждани

0
49
Буркина Фасо
Снимка: Pexels.com

Жени, убити заедно с бебета си, безжизнени деца, чиито тела са преплетени едно в друго, двумесечно бебе, лежащо на земята, и кученца, които сноват около него. Сцените са ужасяващи, но 32-годишен фермер смята, че трябва да ги документира като доказателство за жестокото насилие в неговото село, което се намира в централната част на Буркина Фасо, пише „Associated Press“.

Мъжът разказва, че над дузина негови роднини са били убити на 5 ноември, когато силите за сигурност са пристигнали и са извършили нападение с монтирани пикапи, оръжия и дронове. Той пожела условие за анонимност, тъй като се страхува от отмъщение. Младият фермер споделя, че се е крил часове наред в съседен имот и е успял да направи серия от снимки, преди да избяга на следващата сутрин.

Според неговия разказ и този на други двама оцелели местни жители, както и според доклад на ООН, който се позовава на данни на правителството, в този ден в село Заонго са загинали още десетки хора. Снимките, които мъжът е изпратил на редакцията на „Associated Press“, и интервютата с тримата оцелели са шокиращи свидетелства от първа ръка за рязкото увеличаване на броя на убийствата на цивилни граждани от силите за сигурност на Буркина Фасо.

Хунтата се бори активно да отблъсне разрастващото се джихадистко движение, но атакува и граждани под прикритието на борбата с тероризма. Повечето нападения, включително убийството на деца от военнослужещи във военна база миналата година, разкрито в разследване на „Associated Press“, до днес остават ненаказани и за тях не се съобщава официално в страната, управлявана чрез репресии, които заглушават гласа на предполагаемите дисиденти.

По данни на базираната в САЩ организация с нестопанска цел „Armed Conflict Location and Event Data Project“, която се занимава със събиране на данни за местоположението на въоръжените конфликти и събитията), откакто джихадисткото насилие, свързано с групировките „Ал Кайда“ и „Ислямска държава“, за пръв път е засегнало западноафриканската държава преди девет години, са загинали над 20 000 души. Конфликтите на местно ниво са разединили някога мирното население, блокирали са десетки градове и са довели до два военни преврата. Смъртните случаи сред цивилното население, причинени от силите за сигурност, са се увеличили със 70% от 2022 г. до 2023  г.

Говорителят на правителството на Буркина Фасо не пожела да даде коментар относно нападението от 5 ноември. Преди това високопоставени лица многократно отричаха да са замесени в убийството на цивилни граждани, изтъквайки мотива, че джихадистите често се маскират като войници. Тримата оцелели обаче споделят, че са сигурни, че мъжете са били членове на силите за сигурност, а не джихадисти. Те ги описват като мъже, облечени във военни униформи, а единият от тях е носел флаг на Буркина Фасо, докато обяснявал на група цивилни, че всеки, който бъде открит жив, ще бъде убит. Фермерът, пожелал анонимност, ясно си спомня, че е  видял хеликоптер, който летял към селото след нападението. По думи на мъжа такива хеликоптери се използват единствено от военните сили, а не от терористите.

Организацията на обединените нации (ООН) е призовала правителството да проведе независимо и прозрачно разследване на атаката, както и да потърси отговорност на виновните и да обезщети жертвите и семействата, разкри Сейф Маганго, говорител на Службата на ООН за правата на човека. В отговор на това Прокуратурата на Буркина Фасо обяви, че е започнала мащабно разследване, но четири месеца по-късно оцелелите споделят, че не нямат никакви новини за хода на разследването.

„Изплашени сме“

Четири месеца след нападението оцелелите, които са избягали от мястото на насилието, се опасяват, че телата на близките и съселяните им все още лежат на земята и гният на територията на село Заонго, което сега е окупирано от джихадистите. Някои от тях са успели да се върнат около седмица по-късно, за да се погрижат за телата на загиналите и да им отдадат почит, но според тях е имало твърде много тела и недостатъчно време да бъдат погребани всички.

Все още не е ясно колко точно души са били убити, но сведенията на оцелелите и данните на ООН и няколко правозащитни групи свидетелстват,  че жертвите са от 70 до над 200 души. Понастоящем оцелелите са разселени в различни части на страната. Те призовават правителството да потърси отговорност на виновните, като същевременно живеят в страх, че това може да се повтори.

„Никога не сме предполагали, че толкова много хора могат да бъдат убити наведнъж. Когато се затръшне някоя врата или дете изкрещи, ние се страхуваме. Ако се върнем там, просто ще умрем,“, казва една от оцелелите жени.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments