Семейство, живеещо в Сопот, е подложено на системен тормоз от съседите си, които са цигани. Освен постоянния нощен шум и силната музика, те събират всякакъв вид отпадъци, които често горят, а в резултат на това на два пъти са предизвиквали пожар в къщата на потърпевшите, като вторият е бил с огромни материални щети.
Потърпевшите се свързаха с Искра.бг. Те споделиха, че в наследствената си къща, разположена на улица „Стара планина“, постоянно живеят шестима души – баба, майка, баща и три деца – две момчета и момиче. Проблемите със съседите си ги имали от години. Във връзка с това са писали много жалби и сигнали – и до полицията, и до общината, и до всички отговорни институции, но до момента резултат няма.
Къщата им е построена през 1963 година, а тази на циганите – през 1980 година. В началото между двете семейства е нямало конфликти. Те са започнали между 2007 и 2008 година, когато едната от съседките им се омъжила. С идването на новия зет във фамилията започнала силната музика и паленето на отпадъци, сред които преобладавали гуми и медни кабели.
„Горят каквото намерят от кофите за смет – чупят се телевизори, хладилници, режат се двигатели.“
Семейството уточнява, че гаражът и верандата им, които се намират зад имота им, граничи с този на съседите им. Вторите от своя страна, въпреки че имали доста по-голям двор, не палели отпадъците по средата му, а на границата с чуждия. Вследствие на това българите започнали да пускат и сигналите. От прокуратурата обаче им връщали писма, че не могат да образуват досъдебно производство. Жалби са завеждали и до кмета. Мерки отново не били взети.
Заради бездействието на институциите се стигнало и до първия инцидент. През 2017 година циганите натрупали много отпадъци в двора си, които решили да запалят. През това време българите усетили силна миризма, която идвала от задната част на къщата им. Оказало се, че е започнала да гори верандата им. Обадили се на телефон 112. На мястото дошъл екип на пожарната, но не и на полицията. Огнеборците успели да потушат пожара и материални щети били нанесени само върху една греда.
„Многократно сме разговаряли с въпросните, но те ни отговарят, че са си в двора и могат да правят каквото си искат.“
Пострадалите споделят още, че водоподаването към имота на съседите им е спряно заради неплатени сметки. В резултат на това циганите са разбили противопожарния хидрант, разположен до къщата им и там се къпели, наливали вода, поили животните си и въобще го използвали за битово-питейна нужда.
Сигнал за този проблем е пускан до институциите, но те само си прехвърляли топката. Това обаче се оказало ключово през лятото на 2020 година. Около 13:30 часа на 22 юли българите отново усетили миризмата на горящи гуми. Първоначално не видели да има огън, но няколко минути по-късно той обхванал цялата им веранда.
„Огънят беше висок над 10 метра. Беше нещо страшно.“
Запалили се и кабелите на скоро смененото електрическо табло. Единият син на семейството спрял електрозахранването. Същевременно пожарът се прехвърлил от верандата върху покрива на къщата. Между 15 и 16 минути след подаването на сигнала пристигнали и пожарникарите, твърдят пострадалите. Те започнали да гасят, но водата им свършила и дошла втора пожарна кола. Наложило се да налеят от противопожарния хидрант, но най-близкият бил точно този, който съседите им потрошили.
Именно през това време са се изгубили ценни минути, за да се налее вода от по-отдалечен хидрант и в резултат на това щетите станали още по-големи, разказват още от семейството.
По случая е било образувано досъдебно производство. По време на него разследваща полицайка е снимала местопроизшествието. След това потърпевшите били привикани на разпит в Районното управление в Карлово. Около 22 октомври е започнало предявяване на материалите. В тях те видели, че няма нито един разпитан възрастен от съседите им. Само децата, които твърдели, че към този момент е нямало възрастни при тях.
„Искат да прехвърлят вината върху децата.“
В предявяването на материалите е записано, че пожарът е тръгнал от съседите им, но извършителят е неизвестен, твърдят пострадалите от пожара. Те поискали да бъде разпитан някой възрастен.
Ден след пожара, семейството било посетено от кмета на Сопот Деян Дойнов. По думите им първоначално той не е искал да отиде, а впоследствие не е искал да влезе и в имота, където щетите били огромни. Дал им 100 лева лични средства, но от общината пострадалите не получили и стотинка.
„Оправданието да не ни отпуснат средства от Общината беше, че е бедна и заради COVID пандемията. Имаше доста оправдания.“
Организирала се дарителска сметка. Добри хора им превели пари и се събрали малко над 3500 лева, но по думите им нанесените щети били за близо 50 000 лева. С това проблемите им далеч не приключват и въпреки двата пожара досега, съседите им продължават да горят отпадъци, а хидрантът все още не е оправен.
„Имаше общо събрание в общината. Член от семейството ни настоя да се провери противопожарният хидрант. Ответната страна обаче поиска първо да бъде изготвена експертизата. Имало компетентни органи. Казаха ни също така, че са предали на ВиК. Разговаряли сме с началника на ВиК-Карлово. Той твърди, че и от други хора е получавал сигнали. Дори и инкасаторът е съобщавал за проблема. Единият път, когато им направил забележка да не ползват пожарния хидрант за наливането на вода – му изкарали нож.“
„За боклуците сме пускали много сигнали до РИОСВ, както и на зеления телефон. Но няма резултат. Последният път беше много шокиращо, когато разговаряхме с някакъв началник на отдел. Без да направят проверка на място, той ни каза, че се е обадил на кмета и той им отговорил, че няма такова нещо. И ни попитаха какво да направят? Ами да дойдат, да видят. Резултат никакъв.“
Освен това семейството се притесняват, че от двора на съседите им могат да тръгнат зарази, тъй като нямали канализация и са си направили септична яма. Коментират, че при един по-силен дъжд положението ставало нетърпимо. Те разказват, че в района им живеят много цигани, но всички те за разлика от съседите им, са съвестни, плащат си данъците, сметките и работят. Споделят и съмненията си, че двама от съседите им работят в Община Сопот и заради това се ползвали с определен вид привилегии.
Пострадалите, които са силно обезверени от липсата на адекватни мерки и задълбочаващите се проблеми, потърсиха помощ от Организация за закрила на българските граждани, благодарение, на които е изготвена и първата статия по казуса.
Очаквайте продължение!
Очакваме вашите снимки и сигнали на iskra@iskra.bg