Огнищата на чума в Румъния и Гърция поставят сериозни предизвикателства пред българското животновъдство, тъй като съществува опасност болестта да се разпространи и в България. Според Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация в България, е наложително да се предприемат спешни мерки, за да се предотврати разпространението на заразата.
Заплаха за българското животновъдство
Караколев предупреждава, че ако чумата премине границата и засегне българските животни, това може да доведе до унищожаване на дребните преживни животни в страната. Той подчертава, че чумата не е опасна за хората, но е изключително заразна и опасна за животните:
„Опасно е чумата да прехвърли границата и да се заразят животни в България, защото това може да доведе до унищожаването на животновъдството – дребни преживни животни.“
В момента в Румъния са избити над 1200 овце, а в Гърция – над 15 000. Огнищата в двете държави са над 100, което представлява сериозна заплаха за съседните държави, включително България.
Призив за спешни мерки
Караколев призовава за спешни законодателни мерки, които да криминализират незаконната търговия с дребни преживни животни. Той предупреждава фермерите да бъдат внимателни и да избягват контакти с животни от заразените зони:
„Депутатите нека спешно криминализират незаконната търговия. Не се поддавайте на изкушаващи оферти, спрете през следващите 2 месеца контакти на животните и особено с диви животни в пограничните зони.“
Контрол на границите
Караколев подчертава нуждата от засилен контрол на границите, за да се предотврати незаконното прехвърляне на заразени животни от съседните държави:
„Специално в България има доста нерегламентирана търговия на дребни преживни животни и тези животни от Гърция могат да се отзоват у нас. По два начина могат да влязат – преминаване през ГКПП с подменени документи или на собствен ход през граничната бразда.“
Той апелира към Гранична полиция, полицията и кметовете на граничните селища и зони да увеличат контрола и да бъдат бдителни в усилията си за предотвратяване на разпространението на заразата.
Текущи мерки и подготовка
Според Караколев ветеринарните служби вече са направили над 50 000 кръвни проби в граничните райони, най-вече с Гърция и засега няма положителни проби за чума:
„Имаме информация, че има създадени областни щабове по епизодичната обстановка и се надявам реалните мерки да са повече от тези на книга.“
Въпреки че, засега няма случаи на чума в България, Караколев настоява за активни действия и превантивни мерки, за да се гарантира безопасността на българското животновъдство и икономика.
Тези мерки ще помогнат за предпазване на страната от потенциалната заплаха и ще осигурят стабилност и сигурност за животновъдите и техните стопанства.
Заради чумата по овце и кози в Гърция и Румъния: Има ли опасност за България
[…] […]