Няма поражения по оградата с Турция. Няколко участъка са били наводнени, но съоръжението е здраво. В момента се отремонтират само 2 платна – 8 метра от общо 230-километровата ограда. Това отговори вътрешният министър Христо Терзийски на въпрос на зам.-председателя на Народното събрание и лидер на НФСБ Валери Симеонов дали има поражения по защитното оградно съоръжение в резултат на наводненията. Той отправи питането, припомняйки обилните валежи преди три години с дебит от 170 литра на квадратен метър.
„Тогава една представителка на опозиционна партия (имайки предвид Елена Йончева от БСП) проведе изключително агресивна, манипулативна кампания за дискредитиране на оградното съоръжение с Турция – с фалшифицирани снимки по повод на това, че на няколко места, в изключително тежкия терен на Странджа, оградата беше отнесена от водната стихия. Природно съвпадение – сега, в района на Малко Търново дебитът на валежите отново е 170 литра на квадратен метър“, коментира лидерът на НФСБ.
Днес валежите у нас са 2 пъти по-малко, от порядъка на 60-70 л. на квадратен метър – и при тези валежи бяха отнесени мостове, прекъснати пътища, нанесени тежки поражения върху сградния фонд и земеделските земи, посочи още Симеонов.
„Природното бедствие не се съобразява с политическата конюнктура и с това кой управлява държавата. Валежи е имало и ще има. Важното е да има адекватни действия.“, посочи Симеонов след изслушването на четирима министри за ситуацията в страната след обилните валежи и предприетите действия от отговорните институции.
След законовите промени през 2018 г., в момента няма скъсани стени на язовири и ремонтите продължават, отбелязва Симеонов и добави, че „нямаме „Цар Калоян“ (тогава заради некомпетентността на Емел Етем, министър в коалиционното правителство на ДПС, БСП и НДСВ загинаха осем души), уважаеми колеги от БСП и от ДПС“.
„Какво да се направи, когато къщата е построена на естествен водосбор при голям валеж и гражданинът не си е платил 100 лева, за да я застрахова за цяла година. С тази сума всички щети ще бъдат покривани от застрахователя, а не от държавата, т.е. от общите данъци на хората. Това трябва да се обяснява, трябва да се работи в посока повишаване на общата застрахователна култура на българското общество, която е ниска.“, смята още Симеонов.