На 11 юли за втори път тази година българите ще избират 240 народни представители. Изборите за 46-о Народно събрание са предсрочни, след като избраният преди 3 месеца парламент не успя да излъчи правителство. Вотът се организира от служебното правителство на ген. Стефан Янев, назначено от президента Румен Радев. За него ще отговаря нов състав на ЦИК.
Макар и да имаше кратък живот, последният парламент направи изменения в Изборния кодекс. Изборите са пропорционални, а народните представители ще се избират от кандидатски листи с възможност да се отбележи предпочитания за отделен кандидат (преференция). Най-голямата промяна е, че в големите секции ще се гласува само с машини. Вотът с хартиена бюлетина ще се допуска единствено при технически проблеми и форсмажорни обстоятелства. Адресите и номерата на избирателните секции, в които ще се произведе машинно гласуване, се обявяват от ЦИК и се публикуват на интернет страниците на ЦИК и РИК.
Машинното гласуване ще се осъществява чрез специализирани устройства за гласуване съгласно чл. 213 ИК, за които има решение за удостоверяване на съответствието им с изискванията по чл. 213а, ал. 2 ИК и изискванията на техническата спецификация. За машинното гласуване се създава обща бюлетина върху сензорен дисплей, на която избирателят отбелязва по еднозначен начин своя вот. Бюлетината се проектира по същия начин, както хартиената бюлетина. Образецът на бюлетината ще бъде утвърден от Комисията.
Във връзка с вота в онлайн пространството се разпространява симулатор за машинно гласуване. Той е достъпен за всички и е напълно безплатен. Всеки, който желае, може да се упражни колкото пъти иска на него. На екрана се появява примерно електронна бюлетина. В лявата й половина са разположени всичките политически сили, а в дясната преференциите.
Трябва да се обърне внимание, че към момента симулаторът предлага 30 възможности – 29 избора за политически сили и една – „Не подкрепям никого“. Може да се видят всичките като се цъкне върху бутона „Следващ“. Всеки гласоподавател може да си избере „Преференция“. След като човек направи избора си, трябва да натисне върху бутона „Преглед“, който се намира под примерната бюлетина вдясно на екрана.
След това „изскача“ втори прозорец, в който избирателят трябва да потвърди избора си – „Моля, прегледайте Вашия избор“. Тук, всеки, който е допуснал грешка или е променил избора си, може да нанесе корекция. Това се случва чрез бутона „Промени избора“, който връща отново към политическите сили и преференции. В случай, че всичко е наред, се натиска бутонът „Гласувай“.
След произвеждане на гласуването се отпечатва от системата контролна разписка, която избирателят пуска в специална кутия за машинното гласуване. Избирателят не може да промени своя вот чрез повторно машинно гласуване. Резултатите от машинното гласуване по партии и коалиции и кандидати не се обявяват до края на изборния ден.
Вижте симулатора ТУК.