Нагласата за протести у нас рязко се повишава. Това предупредиха президентите на двата синдиката – КНСБ и КТ „Подкрепа“, предаде „БНР“.
Те обясниха, че заради ниски доходи нараства например социалното напрежение в „Български пощи“, както и в градския транспорт в столицата, в част от ВиК сектора и в системата на средното образование.
Именно ниските доходи са в основата на недоволството на хората, които са готови да излязат на улицата.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров беше категоричен, че българските граждани не се вълнуват толкова от това, че отиваме за пети път на предсрочни парламентарни избори. Напротив. Те се вълнуват какви заплати взимат и дали те ще бъдат повишение до степен, при която да могат да покриват сметките си. И това е така независимо от факта, че страната се намира в предизборна ситуация.
Синдикатите винаги са се въздържали в такава обстановка да организират стачни действия. Но в сегашния случай те вече няма да се въздържат, защото хората дори няма да ги питат, за да излязат на улицата.
И от КНСБ, и от КТ „Подкрепа“ изразиха безпокойство, че кризата отново ще бъде прехвърлена върху работещите. Те настояват категорично доходите у нас да бъдат повишени и по този начин поне да бъде компенсиран голямата инфлация от над 15% според официалните данни на Националния статистически институт /НСИ/. Увеличение на доходите трябва да има както в бюджетния, така и в частния сектор.
Синдикатите настояват също така в срок най-късно до 1 юни да бъде приет бюджет за 2023 година. Проект за такъв служебният кабинет трябва да внесе още в първия работен ден на новия парламент.
Минималната работна заплата категорично трябва да стане поне 850 лева, а от 1 януари 2024 година да скочи на 1000 лева.
Синдикатите искат да участват и в започнатите преговори с Европейската комисия /ЕК/ за промяна на Плана за възстановяване и устойчивост в частта на въглищните централи и поетия ангажимент България да намали вредните емисии с цели 40%.