Американски представители разследват възможни случаи на заболяване със синдром от Хавана в Колумбия, дни преди посещението на държавния секретар, съобщават американските медии, цитирани от „BBC“.
Служителите на посолството на САЩ в Богота може да са пострадали от мистериозното заболяване, което причинява болезнен шум в ушите, умора и замаяност. За първи път съобщено в Куба през 2016 г., американските дипломати по целия свят оттогава съобщават за случаи на синдрома. Произходът му е неизвестен, като се предполага, че това е вид оръжие.
Във вторник „Wall Street Journal“ първо съобщи, че имейлите, изпратени от посланика на САЩ в Колумбия Филип Голдбърг, потвърждават редица „необясними здравни инциденти“ или UHI – терминът, използван за синдрома на Хавана от правителството на САЩ – от средата на септември.
Колумбийският президент Иван Дуке каза пред „New York Times“, че страната разследва докладите. Той добави, че САЩ водят разследването.
Американците, засегнати от синдрома на Хавана, са описали интензивен и болезнен шум в ушите си. Някои от приблизително 200 засегнати са диагностицирани със световъртеж и умора в продължение на месеци. Повече от половината от болните са служители на ЦРУ, според „Times“.
В петък в американското посолство в Берлин се появиха съобщения за синдром на Хавана. Президентът Джо Байдън публикува изявление, обещавайки да открие „причината и кой е отговорен“. Това стана часове, след като той подписа нов закон, който дава право на ръководителите на ЦРУ и Държавния департамент да предоставят финансови компенсации на онези служители на правителството на САЩ, които са пострадали от синдрома. Представител на Държавния департамент отказа да потвърди докладите пред „BBC News“ във вторник. В изявление служителят заяви, че „ние енергично разследваме докладите за AHI, където и да са докладвани“, и че те „активно работят за установяване на причината за тези инциденти и дали те могат да бъдат приписани на чуждестранен актьор“.
Новината идва преди планираното пътуване на държавния секретар на САЩ Антони Блинкен до Богота следващата седмица.
През август вицепрезидентът Камала Харис отложи пътуването си до Виетнам, след като двама американски служители бяха евакуирани от страната, след като се разболяха.