Сирия: Хапчето „Каптагон“ е силен инструмент за спечелване на арабските държави

0
196
Хапчета.
Снимка: Пиксабей

Малкото бяло хапче „Каптагон“, което по състава си е вид амфетамин, предоставя на сирийския президент Башар Асад силен „инструмент“ за влияние върху арабските му съседи, които са готови да освободят нацията му от статута на държава-парий с надеждата, че ще се спре потокът от силно пристрастяващия продукт, идващ от Сирия, предава „APNews“.

Западните правителства са разочаровани от „червения килим“, който арабските страни постлаха на Асад, опасявайки се, че тяхното желание за помирение ще подкопае стремежа за прекратяване на дългогодишната гражданска война в Сирия. За арабските държави обаче спирането на търговията с „Каптагон“ в момента е сред водещите приоритети. Стотици милиони хапчета са били внесени контрабандно през годините в Йордания, Ирак, Саудитска Арабия и други арабски държави от Персийския залив, където наркотикът се използва за развлечение или за по-трайна физическа издръжливост при хора с много натоварена работа, за да поддържа бодростта им. Многократно Саудитска Арабия е задържала големи пратки с въпросните таблетки, скрити в щайги с фалшиви пластмасови портокали, в издълбани нарове, и в други необичайни предмети.

Анализаторите твърдят, че лидерът на Сирия вероятно се надява, че като предприеме дори ограничени жестове срещу наркотиците, ще може да спечели финансова подкрепа за възстановяване на страната му, по-нататъшна интеграция в региона и дори помощ при натиска за прекратяване на западните санкции. Понастоящем по-голямата част от „Каптагонът“ в световен мащаб се произвежда в Сирия, а по-малка част – в съседен Ливан. Според оценка на западните правителства незаконната търговия с хапчетата генерира милиарди долари. Съединените щати, Обединеното кралство и Европейският съюз обвиняват остро Асад, неговото семейство и съюзници, включително ливанската въоръжена групировка „Хизбула“, че улесняват процеса по контрабанда и печелят добре от тази търговия. Според тях това е дало на управлението на президента огромна финансова подкрепа в момент, когато сирийската икономика е била напът да се срине напълно. Сирийското правителство и „Хизбула“ от своя страна отхвърлят обвиненията.

Съседите на Сирия са най-големият и най-доходоносен пазар за наркотика. Тъй като индустрията процъфтява, експертите твърдят, че през последните години Дамаск вижда в това вещество нещо повече от златна кокошка. Спирането на търговията с амфетамина е едно от основните искания на арабските страни в преговорите им със Сирия, които се водят с цел прекратяване на политическата ѝ изолация. Миналия месец Сирия беше приета отново в Арабската лига, от която беше отстранена през 2011 г. заради бруталните репресии на Асад срещу протестиращи граждани. На 20 май лидерът беше посрещнат сърдечно на срещата на върха на Арабската лига в Джеда, Саудитска Арабия. Предполагаем знак за задкулисните компромиси беше демонстриран на 8 май, когато въздушни удари в Южна Сирия превърнаха в руини дома на известен наркобарон. Мерхи ал-Рамтан, съпругата му и шестте му деца бяха убити. Друг удар унищожи предполагаема фабрика за производство на „Каптагон“ край град Дараа, близо до йорданската граница. Йордания вероятно стои зад удара със съгласието на Асад, твърдят активисти и експерти. Ударът беше нанесен един ден след официалното повторно приемане на Сирия от Арабската лига – стъпка, за която Йордания помогна.

САЩ и други западни правителства се опасяват, че нормализирането на отношенията на арабските държави със Сирия подкопава опитите да се принуди Асад да направи отстъпки, за да се сложи край на конфликта в Сирия. Те настояват той да следва мирния план, очертан в Резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН, приета единодушно през 2015 г., която призовава за преговори с опозицията, пренаписване на конституцията и избори под контрола на ООН. До момента резолюцията не е довела до съществени пробиви в тази посока. След нейното приемане Асад възстанови контрола си върху загубени преди това територии, ограничавайки опозицията до малък процент в северозападната част на страната. Сега властта му изглежда стабилна, въпреки че голяма част от северната и източната част на страната все още не е в ръцете му и се държи от подкрепяните от САЩ сирийски кюрдски бойци.

Други отстъпки, като например отмяната на ръководените от Запада санкции, засега изглеждат по-трудно постижими за Асад. Макар че арабските държави от Персийския залив няма да могат директно да вливат парични средства в правителството на Асад при наличието на санкции, те биха могли да насочат парични средства чрез ръководени от ООН проекти в контролираната от правителството Сирия, за да накарат държавния глава да предприеме действия срещу разпространението на „Каптагон“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments