Сирийци от Турция напускат страната след земетресението

0
61
Разрушения в Сирия
Разрушения в Сирия. Снимка: وزارة الداخلية السورية, Facebook

Стотици сирийци, живеещи в Турция, се завърнаха в своята разкъсвана от войната родина след опустошителното земетресение миналата седмица. Турското правителство разреши на сирийците, населяващи засегнатите от земетресението турски провинции, да напуснат страната за срок до шест месеца. Промяната в разпоредбите доведе до това, че стотици хора започнаха да се редят на дълги опашки на граничните пунктове, предава „APNews“.

Близо 4 милиона сирийци са се установили в Турция, откакто преди 12 години в родината им избухна гражданска война. Някои от оцелелите след земетресението миналата седмица споделят, че пътуват до граничните пунктове с надеждата да се съберат с членовете на семействата си в Сирия, някои от които не са виждали от години. Сред тях е и Реем, която държи в ръце 9-месечното си бебе, увито в одеяло. Тя твърди, че е взела решение да се върне обратно в Сирия, след като домът ѝ в Турция е бил разрушен. Жената разказва още пред “BBC”, че според нея враждебността към сирийците в Турция се е увеличила след земетресението.

„Опитахме се да намерим друго място за престой, но турците непрекъснато ни прогонваха, като ни подканваха да се върнем в Сирия. Опитахме се да останем в джамиите, но те ни изгониха. Също така не ни дадоха никакви палатки. Трябва ли да остана на улицата с децата си? Къде да отидем?“, споделя Реем.

Много от чакащите на опашката са предприели това пътуване със семействата си, снабдени с голямо количество багаж, чакайки служителите по сигурността да ги допуснат напред за обработка на данните им. Абас Албакур разказва, че се завръща в родната си Сирия, след като домът му в Хараманмарас, близо до епицентъра на земетресението, е бил разрушен.

„В Сирия има проблеми от 12 години насам, но в момента най-голямата катастрофа е в Турция“, твърди Абас.

По официални данни около 1500 сирийци, живеещи в Турция, са загинали при земетресението. По данни на Организацията на обединените нации /ООН/ около 3,5 млн. сирийци в Турция са регистрирани като бежанци.

Междувременно в Турция продължават спасителните дейности. По-рано днес още двама души са били извадени живи от развалините в град Антакия около 11 дни след земетресението. Единият от оцелелите, 34-годишният Мустафа Акви, е бил намерен жив, след като е бил заклещен в продължение на 261 часа. Докато спасителният екип го изнасял, той провел видеовръзка с родителите си, които му показали новороденото му дете, съобщи турската държавна информационна агенция „Anadolu“.

Медицинската сестра Дебора Суон, която е била част от британския екип за търсене и спасяване на оцелели от бедствието в провинция Хатай, разказва че е успяла да помогне на мъж, който е бил затрупан от отломки под срутена сграда в продължение на три дни. По нейни думи спасеният мъж има много добри шансове да оцелее. За съжаление обаче подобни щастливи развръзки стават все по-редки. Броят на загиналите в Турция вече надхвърля 38 000 души, което го прави най-смъртоносния, регистриран за толкова кратко време, в историята на страната.

В Сирия са загинали над 5800 души, повечето от които са населявали северозападната част на страната, където се намират въоръжените активисти, воюващи с правителството на президента Башар Асад.

Конфликтът усложнява сериозно усилията за оказване на помощ в страната. Днес ООН обяви, че след земетресението над 140 камиона, снабдени с продукти и лекарства от първа необходимост, са били изпратени от Турция към Северозападна Сирия. Преди земетресението почти цялата хуманитарна помощ се доставяше само през един пропускателен пункт – Баб ал-Хава. По-рано тази седмица обаче Сирия се съгласи да позволи на ООН да отвори още два гранични пропускателни пункта, за да се улесни внасянето на повече помощ за пострадалия от земетресението и конфликта район.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments