Сивият сектор у нас възлиза на близо 23 милиарда лева. Това показват изчисленията на синдиката КНСБ. Според него 21% от българската икономика е сива.
Най-висок дял незаконни практики има в автосервизите, селското стопанство, леката промишленост и строителството.
Между 25 и 30% от българите участват в сивата икономика, показват още притеснителните данни, цитирани от „Монитор“. Две са основните причини хората у нас да се съгласяват да работят в разрез със законите. Едната е липсата на постоянно действащи фирми и другата са ниските доходи.
Голямата част от сивите практики засягат именно трудовото законодателство и основната сред тях е работата без договор. Друга измама е укриването на истинската сума, която получава служителят.
Работното време и заплащането са най-честити нарушения и при сезонната заетост.
При около 180 000 нарушения на година контролните органи на Инспекцията по труда търсят административнонаказателна отговорност за около 10 000 от тях. В две трети от актовете става въпрос за нарушения, при които директно се отнемат осигурителни права или хората са лишени от жизненоважни за оцеляването им доходи.
В останалите случаи се издават предписания, но от Инспекцията по труда твърдят, че не е толкова важно дали има финансова санкция, а дали нарушенията са били отстранени.
По инициатива на КТ „Подкрепа“ през 2020 година ще бъдат извършвани проверки и в болниците, като основното, за което ще се следи, е работното време на служителите.