Скандал в образованието! Български университет замесен в трафик на мигранти

Министърът на образованието разкри сериозен проблем в българското висше образование

0
306
Студенти
Студенти. Снимка: Министерство на образованието и науката

България се изправя пред пореден скандал в сферата на висшето образование, след като министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обяви, че Европейският политехнически университет не провежда реален учебен процес, а се използва като канал за трафик на мигранти.

Това сериозно обвинение бе направено по време на обсъждането на държавния бюджет за 2025 г. в парламентарната просветна комисия. Според министъра университетът не функционира нормално от години и няма никакви доказателства за реално присъствие на преподаватели, студенти или административен персонал. Вълчев предостави конкретни доказателства за неактивността на университета, като посочи изключително ниските сметки за комунални услуги, които не съответстват на функционираща учебна институция.

„Сметките за ток на този университет лятото са 50 лева, а през зимата – около 100 лв., което отговаря на 1-2 климатика и СОТ-а. Сметката им за вода е годишно 9 кубика, което е еквивалентно на едно домакинство. Няма преподаватели, няма студенти, няма административен персонал. От охраната не са виждали някой да влиза,“ заяви министърът. Той допълни, че в университета са записани само студенти от Нигерия, като за 90% от тях няма никаква информация за легално пребиваване в страната.

Министър Вълчев призова депутатите да инициират законодателни промени, които да позволят по-бързо закриване на университети, които не осъществяват реален учебен процес.

„Ако вие като народни представители предложите промени в закона за висшето образование, които да позволят закриване на такъв университет без предложение от Националната агенция за оценяване и акредитация /НАОА/, ние ще подкрепим такова предложение. Това руши репутацията на цялото висше образование“, категоричен е министърът. Според него, ако не бъдат предприети навременни мерки, случаят може да компрометира не само висшето образование в страната, но и членството на България в Шенгенското пространство.

Министърът разкритикува и работата на НАОА, която е допуснала акредитация без реален учебен процес. Според него и Министерството на образованието не е осъществило достатъчен контрол върху университета, но въпреки закъснението, е важно да се действа.

„В тази ситуация е по-добре да се действа късно, отколкото изобщо да не се действа,“ заяви Вълчев.

Председателят на НАОА проф. Елиза Стефанова също изрази притеснение, че университетът може да се възползва от съдебни процедури и административни трикове, за да продължи дейността си.

„Преди време на Пернишкия университет бе отнета акредитацията, но по закон те имаха 18 месеца да предприемат действия, което им позволи да възстановят акредитацията си. Сега Европейският политехнически университет може да се опита да приложи същата стратегия,“ коментира проф. Стефанова.

Скандалът с Европейския политехнически университет разкрива сериозни пропуски в контрола върху висшите учебни заведения в България. Ако институциите не предприемат спешни действия, това може да има дългосрочни негативни последици не само за образователната система, но и за международния имидж на страната.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments