За ново безобразие, извършено от РИОСВ-Бургас, алармира общинският съветник Димитър Найденов. По негови данни инспекцията е разрешила строителство в защитена територия и две защитени зони в местността „Поляните“ в Синеморец. Найденов разкри, че това е било извършено, въпреки че имотите са загубили статута си на урбанизирана територия.
„Нарушенията на РИОСВ-Бургас продължават, този път с разрешения на РИОСВ за строителство в земеделски земи. Как става това ли? Законът за опазване на земеделските земи казва, че всяка земя, която си е сменила предназначението и е станала урегулиран поземлен имот, върху който може да се строи, ако до месец май 2017 година строителството не е започнало, тя автоматично губи статута си на урегулиран поземлен имот и отново става земеделска. Но РИОСВ-Бургас и след тази дата е разрешавала да се строи върху вече земеделска земя и с това грубо е погазила закона. Още по-лошо е, когато става дума за подобни имоти“, обяви във видео той.
Общинският съветник подчерта, че след разрешенията на РИОСВ-Бургас, в момента се строи в Природен парк „Странджа“, в две защитени зони, в местността „Поляните“, в която има 32 урегулирани поземлени имота. На много от тях по негови данниобаче им е изтекъл статутът и са станали отново земеделски земи. Въпреки това обаче РИОСВ-Бургас е разрешавала строителство и след месец май 2017 година.
Найденов е сезирал прокуратурата за тези случаи и изрази надежда те да не бъдат заметени отново под килима, а държавното обвинение наистина да предприеме действия за тяхното разнищване.
В пост в социалната мрежа Facebook от 12 октомври общинският съветник разкрива и кой е придвижвал процедурата по одобряване на строителството:
„Настоящият директор на РИОСВ-Бургас е придвижвала към онзи момент процедурите за въпросните имоти като началник отдел “Биоразнообразие, защитени територии и защитени зони” и носи пряка отговорност за неспазването на законите, но вместо това бива повишена на поста директор без задължителния за длъжността конкурс.“
Освен това Найденов обяснява, че въпросните имоти не е имало как да станат отново урбанизирани, защото са към община Царево, която към настоящия момент няма приет Общ устройствен план.
„Дори и такъв след време да бъде приет, то показателите на застрояване на тези имоти не могат да бъдат високи, както сега съгласуваните от РИОСВ-Бургас, а трябва да бъдат силно редуцирани в рамките на посочените параметри за зона “А” в ЗУЧК“, твърди още Найденов.
Разрешителните за започване на строителство, които е издала РИОСВ-Бургас, може да видите ТУК и ТУК