С невъоръжено око компресорната станция „Mako“, разположена край прашен път в района на Западен Тексас, изглежда почти незабележима, подобно на десетки хиляди нефтени и газови инсталации, разпръснати из богатия на петрол Пермски басейн. Това, което не се вижда през верижната ограда обаче е струята от невидим газ, предимно метан, който се издига от блестящите бели резервоари за съхранение към безоблачното синьо небе. На територията на станцията „Mako“, собственост на дъщерно дружество на „West Texas Gas Inc.“, на всеки час в атмосферата се отделят около 870 килограма метан – изключително силен парников газ. Това е равностойно на въздействието върху климата, което оказва изгарянето на седем цистерни с бензин всеки ден, пише „The Associated Press News“.
Тревожното в случая е, че извънредно високото количество на вредни емисии, отделяни от съоръжението, не е незаконно, а дори е регламентирано. Този обект е само един от общо 533-те метанови източници, открити по време на въздушно изследване и анализ на региона през 2021 г., проведени от „Carbon Mapper“, партньорска инициатива между университетски изследователи и Лабораторията за реактивно движение на НАСА. Експертната група е документирала огромни количества метан, изпускани в атмосферата от нефтени и газови операции в Пермския регион – сухо и обширно пространство по границата между Тексас и Ню Мексико, което преди милиард години е било дъно на плитко море. Стотици от тези обекти са забелязани да отделят вредни газове отново и отново.
Екипът на „Carbon Mapper“ е идентифицирал местата на отделяне на емисиите само по техните GPS координати. “Associated Press” успя да се сдобие с координатите на 533-те обекта и да ги съпостави с разпоредбите на разрешителните за сондиране, за качество на въздуха, както и с картите на тръбопроводите, поземлените регистри и други публични документи, за да разбере кои точно са корпорациите, притежаващи въпросните обекти. Според анализ на медията на данните на “Carbon Mapper“ едва 10 компании притежават поне 164 от тези обекти. Компанията „West Texas Gas“ притежава цели 11.
Отделеният от тези компании метан ще окаже вредно въздействие върху климата в продължение на десетилетия, допринасяйки за повече горещи вълни, урагани, горски пожари и обилни наводнения. В момента във въздуха има почти три пъти повече метан, отколкото преди индустриализацията.
През 2021 г. е регистрирано най-голямото еднократно увеличение на емисии в историята. Силата на метана да затопля Земята е около 83 пъти по-голяма за период от 20 години спрямо тази на въглеродния диоксид, който се отделя от ауспусите на автомобилите и комините на електроцентралите.
Конгресът и Агенцията за опазване на околната среда до голяма степен не успяват да регулират отделянето на този невидим газ. По тази причина производителите на нефт и природен газ сами трябва да съумеят да намалят емисиите на метан.