Слабаков: Трябва справедлив подход за решаване на проблема с авторските права

0
102
Андрей Слабаков и Мария Палаурова-Чолакова
Андрей Слабаков и Мария Палаурова-Чолакова. Снимка: ВМРО

Над 67000 души работят в сферата на културата у нас, но това не значи, че проблемите в сектора са само на България, коментира представителят ни в Европейския парламент /ЕП/ Андрей Слабаков по време на дискусия, която е част от изнесеното заседание на Групата на Европейските консерватори и реформисти в столицата. Фокусът на събитието беше върху прилагането на авторските права в ЕС: универсално право на авторите за възнаграждение. Негов домакин освен Слабаков беше и Ангел Джамбазки, а участие взеха представители на „Филмаутор“, „Артистаутор“ и Българската асоциация на музикалните продуценти.

Културата в цяла Европа е тази, която първа пострада от COVID пандемията и започна да се възстановява последна. Местата, които бяха затворени най-дълго, бяха театралните сцени, оперните зали и кинотеатрите. Нещо повече, изключително много време мина преди хората да започнат да ги посещават масово и без страх. Затова едно от най-важните неща е тези, които създават култура, да бъдат подкрепени трайно и устойчиво, добави евродепутатът и отбеляза:

„Огромна част от хората, които „правят“ културата на Европа не са на трудови договори, а сами се осигуряват. Затова е много важно да продължаваме да се опитваме да не се създава напрежение между творците, които са „на щат“, и техните колеги, които са на „свободна практика“. Нещо повече, и едните, и другите от тях, които създават културен продукт, трябва да имат гарантирани авторски права.“

Преди около 2 години – на 9 декември 2020 година – в разгара на пандемията, организирах онлайн среща под надслов „Културно възстановяване и авторски права. Бъдещето на Европа“. То беше мотивирано от продължаващите към онзи момент преговори между сдружение „Филмаутор“ и Българската асоциация на кабелните и комуникационни оператори /БАККО/ относно определяне на дължимите възнаграждения за автори и продуценти на аудиовизуални произведения при препредаване. 2 години по-късно изолация няма. Какъв е резултатът от преговорите, запита Слабаков и допълни:

„Какво се случва и с борбата с пиратството, свързани с книгите. Как да уредим въпроса с онлайн платформите за споделяне на видео и музика? Изобщо проблемите, доколкото ги има, дали са проблем в законодателната уредба или по-скоро става дума за въпрос, свързан с нейното прилагане? Знам, че голяма част от проблемите са трупани с години, но също така съм сигурен, че след като са създадени от хора, те са не нерешими, а нерешени.“

Затова е интересно мнението на българските творчески съюзи и как се решават такива и други проблеми в Европа. Смятам, че този въпрос е важен, защото трябва да търсим и намерим възможно най-справедливия начин, който не само помага на културните дейци, но щади честта и достойнството на всички колеги и техните семейства, заяви Слабаков.

След работния панел за авторското право Слабаков организира още една дискусия, която се проведе в Народния театър „Иван Вазов“ и беше на тема „Насърчаване на европейското културно сътрудничество“. Участници бяха директорът на театъра Васил Василев, директорът на Сатиричния театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов, директорът на Малък градски театър зад канала Бина Харалампиева, ръководителят на програми и проекти в театър „София“ Катерина Христова, директорът на театър „Българска армия“ Мирослав Пашов, заместник-директорът на Полския театрален институт д-р Ярослав Цимерман и президентът на Театро „Стабилен“ в Катания проф. Рита Гари.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments