Встъпителна пресконференция по проект „Античният град Диоклецианопол (гр. Хисаря) – перлата на балнеолечението в Римската империя“ се проведе в Община Хисаря вчера, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. В нея се включиха кметът инж. Пенка Ганева, заместникът й и ръководител на проекта Милена Балямска, ръководителят на екипа проектанти Маринела Иванова Георгиева-Трифонова, ръководителят на екипа археолози Митко Маджаров, представители на фирмата-строител ДЗЗД-Хисаря, служители на Общинската администрация в Хисаря, медии и гости.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Региони в растеж 2014-2020“, съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейски фонд за регионално развитие. Стойността му е 9 624 278,58 лв, от които: Европейски фонд за регионално развитие /БФП/ – 8 157 407,58 лв. Финансов инструмент /ФУГ/ – 1 466 871,00 лв. Началната дата на проекта е 10 юли 2020 г., а крайната – 31.12.2023 г.
В приветствието си към присъстващите в залата кметът инж. Ганева акцентира върху важността на проекта и припомни усилията на общинската администрация в последните 3 години да защити пред Министерството на културата и Управляващия орган археологическите обекти, които са важни не само за града, а и за страната.
Валянска запозна присъстващите с основните цели и очакваните резултати от тях при завършването на проекта.
Предстоящите консервационно-реставрационни дейности представи ръководителят на екипа проектанти – Маринела Иванова Георгиева-Трифонова. Тя в детайли обясни какво предстои да бъде извършено по трите знакови обекта, включени в проекта: Южна крепостна порта „Камилите“, „Римски терми“ и „Североизточна ъглова кула от крепостна стена“. И обърна внимание на факта, че ще се работи изключително по укрепването, съхраняването и последващото експониране на археологията, за да стане Хисаря още по-привлекателна туристическа дестинация за всички посетители на града.
Архиолог Маджаров акцентира върху утвърждаването на Хисаря като културно-туристическа дестинация, след реализирането на проекта. Той направи кратка ретроспекция на проучванията от началото на XX век досега и заяви, че в Хисаря се намира един от най-знаковите обекти, включващ всички елементи на крепостната стена – Южна крепостна порта „Камилите“ – запазена крепостна стена и кула, която тепърва ще разкрива още от блясъка си. Археологът е категоричен, че съхраняването и експонирането на тези обекти е от изключителна важност за имиджа на Община Хисаря.
За проекта
Основната цел на проекта „Античният град Диоклецианопол (гр. Хисаря) – перлата на балнеолечението в Римската империя“ е изпълнение на дейности по консервация и реставрация, строително-монтажни работи по три обекта от Античния град Диоклецианопол, с оглед на тяхното социализиране и експониране. Той има значителен принос към опазване, реставрация и консервиране на запазените археологически обекти в Античния град Диоклецианопол в гр. Хисаря.
Целевите групи включват както жители на Общината, така и граждани от други населени места в страната, както и гости от чужбина.
В проекта са включени следните археологически обекти – Южна крепостна порта „Камилите“, „Римски терми“ и Североизточна ъглова кула от крепостна стена.
В Южна крепостна порта „Камилите“ ще се изпълняват поетапно дейностите:
- Заснемане;
- КРР на източната и западната, фланкиращи портата, кули;
- фасадата на портата и вътрешното стълбище;
- експониране и социализация;
- художествено осветление.
Проектната разработка включва консервационно-реставрационни дейности и строително-монтажни работи. Основните консервационно-реставрационни дейности включват:
- Биоцидна, фунгицидна и алгицидна обработка на зидарията в местата, където има необходимост.
- Почистване на тухлената зидария.
- Изчукване на бетона между тухлите в зенита на свода.
- Изчукване на нестабилни хоросанови фуги.
- Укрепване на фугите.
- Префугиране в местата на отстранените фуги в зенита на свода с хоросанов разтвор на основа хидравлична вар, без цимент.
- Попълване на местата на отчупени и изпадали тухли по стените и свода на стълбището.
- Реставрация на стъпалата на стълбището.
- Оформяне на обема на нишите, чрез попълване на местата на липсващите и отчупени тухли.
- Преглеждане на оригиналния имплектон за нестабилни камъни.
- Стабилизиране на тези камъни.
- Почистване и импрегниране на бетона, положен върху „камилите“ при предишна реставрация на портата.
- Хидрофобизиране.
- Изграждане на достъпни експозиционни маршрути, предназначени за хора с увреждания, съгласно Наредба за определяне на изискванията за достъпност и универсален дизайн на елементите на достъпна среда в урбанизираната територия и на сградите и на съоръженията.
- Стабилизиране на съществуващата вътрешна стълба и западния корпус на портата и оформяне на обезопасена панорамна площадка в горната част на портата с възможност на достъп и създаване на атракция за туристи.
- Обезопасване на отворите в стените на стълбището, за да се осигури безопасност за преминаващите.
- Ще се направи на нова врата в основата на стълбата долу на мястото на съществуващата, като се окомплектова с брава с четец за осигуряване на пропускателен режим за посетители.
- Изграждане на отвор в съществуващи плътен парапет на улицата и направа на метална стълба за слизане до котата на терена за осигуряване на достъп до вкопаната западна част от портата.
Вторият подобект от проекта, включва следните дейности:
- заснемане;
- КРР на помещение N1 и помещение N1A;
- експониране и социализация;
- художествено осветление;
- направа на защитно покритие над разкритите археологически структури.
Консервационно-реставрационни работи по помещения Caldarium 1а и Caldarium 1 с басейните:
- Биоцидна, фунгицидна и алгицидна обработка на руините.
- Почистване от различните видове растения.
- Преглеждане на стените за нестабилни камъни и тухли.
- Демонтиране на нестабилните камъни и тухли.
- Преиззиждане на участъците с демонтирани камъни и тухли.
- Изчукване на нестабилни и ронещи се фуги.
- Укрепване на изчуканите фуги в дълбочина.
- Префугиране на зидовете.
- Подреждане на разместени камъни по прагове, стълби и краища на басейна.
- Заснемане на разположението на мраморните плочи по дъното на големия басейн.
- Вдигане на плочите и парчетата.
- Подравняване на дъното.
- Връщане на плочите на местата им.
- Укрепване на запазения хоросан по стените на басейните.
- Консервация на запазена стратиграфия на начина на изграждане на басейните.
- Изработване на плочи имитиращи мрамор, от полимербетон, за дъното на малкия басейн.
- Укрепване на тухлените стъпала на малкия басейн.
- Укрепване на тухлените плочи, около басейна.
- Изграждане на консервационни надзидове.
- Изграждане на малки възстановки.
- Реставрация на участъци със запазена оригинална мазилка.
- Хидрофобизация
Предвиждат се достъпни експозиционни маршрути, предназначени за хора с увреждания, съгласно Наредба № РД-02-20-2 ОТ 26.01.2021 г. за определяне на изискванията за достъпност и универсален дизайн на елементите на достъпна среда в урбанизираната територия и на сградите и на съоръженията.
Дейностите по третия подобект от проекта – „Североизточна ъглова кула от крепостна стена“ включват:
- заснемане,
- КРР на кула и прилежащите й куртини в посока запад и юг,
- социализация,
- изграждане на панорамна площадка,
- експониране и художествено осветление.
Всички дейности, предвидени в проекта ще бъдат завършени до 31 декември, уверяват от Община Хисаря.