В получените документи от Министерството на вътрешните работи за нарушенията при строителството на АМ „Хемус“ не се съдържат заповеди за задържане на лица. Това обявиха от прокуратурата след днешния брифинг на МВР. Това доведе до процесуална полемика между държавното обвинение и ресорното министерство.
От прокуратурата коментираха, че са разбрали от факс от ГДБОП за започване на досъдебно производство, образувано със съставянето на протокола за първото действие по разследването – претърсване и изземване. В хода на досъдебното производство са били извършени в условията на неотложност действия по разследването – обиски на лица и претърсвания и изземвания от адреси, като единствена възможност за събиране и запазване на доказателства за извършено престъпление, посочват от пресцентъра на държавното обвинение.
Веднага дежурен обвинител е внесъл в Софийски градски съд /СГС/ искания за одобряване на протоколите за извършените действия по неотложност, ведно с материалите по делото. С определения на СГС са одобрени 23 броя протоколи за претърсване и изземване и за обиски. Там обаче не е имало заповеди за 24-часово задържане по Закона на МВР. От държавното обвинение посочват още:
„Няма съставено от разследващ орган при ГДБОП постановление за привличане в качеството на обвиняем за виновността на определено лице/лица, както и определена мярка за неотклонение, които да бъдат докладвани на наблюдаващия прокурор. В съответствие с правомощията за ръководство на разследването и осъществяване на постоянен надзор за законосъобразното му и своевременно провеждане, екип от прокурори ще осъществят среща с разследващите екипи от ГДБОП.
С оглед изнесени твърдения на брифинг, организиран от МВР, за евентуално извършени престъпления от общ характер, наблюдаващите прокурори ще укажат на разследващите органи да приложат доказателства в тази насока, които към момента на входиране на материалите по досъдебното производство в СГП не са налични.
В случай че разследващите органи при ГДБОП съберат достатъчно доказателства за виновността на определено лицe/лица в извършване на престъпление от общ характер, следва незабавно да докладват на прокурора постановление за привличане към наказателна отговорност с оглед вземане на мярка за неотклонение, съответстваща на обществената опасност на деянието и дееца.“
Малко след това от МВР отговориха, че в докладваните материали липсват заповеди за задържаните над дузина лица, защото заповедите за задържане по ЗМВР все още са били активни и не касаят искането за одобрение на протоколите по процесуално-следствените действия.
„Екземплярите от заповедите се съхраняват в ГДБОП и ще бъдат приложени. При доклад на събраните материали по досъдебното производство /ДП/ на дежурен прокурор при СГП, същият е заявил, че ще бъдат повдигнати обвинения на виновни лица, след като поиска официално разкриване на банкова тайна и бъде изготвена съдебно-счетоводна експертиза по образуваното вече ДП“, добавят от министерството.