След години на война: Сирия ще проведе избори през май

0
102
Сирия
Дете в Сирия. Снимка: Pixabay

Сирия трябва да проведе президентски избори следващия месец, съобщи парламентът на страната – ход, който вероятно ще запази властта на президента Башар Асад, съобщава “BBC”. Не се очаква Асад да се изправи срещу сериозно противопоставяне, въпреки продължаващите конфликти и нарастващата икономическа криза.

След 10 години война сирийското правителство контролира повечето от големите населени места в страната. Около 400 000 души са убити, а над половината от сирийците са разселени.

Изборите за президент, който ще изпълнява седемгодишен мандат, ще се състоят на 26 май, каза председателят Хамуда Саба. Потенциалните кандидати за изборите ще могат да се регистрират от понеделник, докато сирийците в чужбина ще могат да гласуват в посолствата на 20 май.

Това са вторите президентски избори, които се провеждат по време на гражданската война. Предишният вот през 2014 г. – отхвърлено като недемократично и нелегитимно от опоненти в Сирия и от САЩ и ЕС – декларира победата на Башар Асад с 92% от гласовете.

Гласуването през 2014 г. беше и първият път от десетилетия насам, когато някой, различен от член на семейство Асад, получава разрешение да се кандидатира за президент в Сирия. Другите двама кандидати обаче не бяха широко известни и получиха малко публичност.

Гражданската война в Сирия започна, след като мирните продемократични протести бяха насилствено потушени от силите за сигурност, което накара привържениците на опозицията да използват оръжие. Борбата се разпространи в цялата страна, като в крайна сметка се включиха стотици бунтовнически и джихадистки групи и се привлече външна намеса за и срещу правителството.

Просирийските сили наскоро завзеха големи части от страната и е налице временно прекратяване на огъня между правителството и бунтовниците в последната провинция под контрола на бунтовниците Идлиб, намираща се в северозападната част на страната.

Страната също е в захват на дълбока икономическа криза, която доведе до скок на цените на хранителните продукти и сирийската валута, която правителството обвини за западните санкции.

Миналия месец специалният пратеник на ООН в Сирия заяви пред Би Би Си, че е видял рядък “прозорец на възможностите” за национално прекратяване на огъня, тъй като фронтовите линии вече не се изместват.

Гер Ото Педерсен (дипломат) каза, че ако шансът бъде изгубен, войната може да продължи още десетилетие. Той призова всички враждуващи страни да възприемат подход “стъпка по стъпка” за изграждане на доверие и постигане на решение по договореност.

Педерсен работи за реформа на сирийската конституция като част от политическия процес, водещ до избори, които ще бъдат контролирани от ООН. През януари обаче той каза, че има малък напредък поради липсата на поемане на „истински ангажимент“ от страна на Сирия.

Това следва обвиненията на САЩ и други западни държави, че Сирия умишлено забавя проекта за нова конституция с цел да избегне провеждането на президентските избори през 2021 г. под надзора на ООН.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments