
След голям бунт възниква въпросът дали Етиопия е отново във война, пише „Асошиейтед прес“. Преди да стане бунтовник, Асрес Маре Дамте е адвокат. Днес той се сражава за Фано – свободно обединение на групи, които се борят с военните на Етиопия в един от най-населените и мощни региони.
Конфликтът в Амхара се разгаря до голяма степен извън полезрението на властите, като достъпът до него е ограничен от властите и несигурността. Но рядко интервю с Асрес, заместник на влиятелна фракция на Фано, и други хора на място дава представа за неговото въздействие.
Федералното правителство на Етиопия отдавна се сблъсква с предизвикателството да удържи заедно мощната смесица от етнически групи и интереси. Понякога, както неотдавна в региона Тигрей, това избухва във война.
Амхара, втората по големина етническа група в Етиопия, някога доминираше в националната политика. Мнозина сред бунтовниците искат да ги видят отново на власт. Но те също така твърдят, че амхарите са обект на нападение, като се позовават на насилие на етническа основа в части на Етиопия, където те са малцинство.
Мащабът на боевете с амхара е трудно измерим, откакто Фано се появи по време на антиправителствените протести през 2016 г.
Съюзите в Етиопия могат да бъдат променливи. По време на конфликта в Тиграй фано се сражаваше заедно с етиопските сили. След това, разгневени от някои условия на мирното споразумение, бунтовниците отново се обърнаха срещу федералното правителство.
Преди да се залови за оръжие, Асрес казва, че е координирал мирни демонстрации в знак на протест срещу убийствата на амхари. Той е арестуван два пъти и бяга през 2022 г., след като е издадена трета заповед за арест. с
В наши дни той и неговите съратници живеят в страх от удари с безпилотни самолети от страна на етиопските сили. Той прави груби, непроверени твърдения.
„Водили сме хиляди битки“, коментира той пред „Асошиейтед прес“ от района Годжам в Амхара, където са се водили някои от най-тежките сражения. Той твърди, че Фано контролира над 80 % от Амхара, планински регион с население над 22 милиона души, и е пленил „много вражески войски“.
В изявление от миналия месец заместник-ръководителят на службата за сигурност на Амхара заяви, че правителството е „освободило“ 2225 от 4174-те подрайона на Амхара. Не беше ясно колко още са под контрола на Фано.
Сраженията се изостриха от средата на март, като Фано започна офанзива в цяла Амхара. Военните твърдят, че са „смазали“ настъплението и са убили 300 бойци на Фано, но съобщенията за сблъсъци продължават.
Голямото население на Амхара отдавна създава натиск за разширяване и етническата група претендира за западната част на Тигрей. Регионалните сили на Фано и Амхара я завзеха по време на конфликта в Тигрей, но не участваха в мирните преговори. Те се разгневиха, когато научиха, че съдбата на Западен Тиграй може да бъде оставена на референдум, който не е проведен.
Това „не е истински мир“, подчертава Асрес.
След няколко месеца на дребномащабни сблъсъци, Амхара стана свидетел на открит бунт през юли 2023 г., когато групите на Фано започнаха координирана офанзива и за кратко поеха контрола над няколко града. Те се оттеглят в провинцията и оттогава водят партизанска кампания „удари и бягство“, като изграждат контролно-пропускателни пунктове по ключови пътища и често навлизат в големи градски райони.
„Една седмица ви управляват едните, а другата – другите“, споделя майка на три деца в южния град Дебре Маркос, визирайки бунтовниците и етиопската армия. Тя говори при условие за анонимност поради страх от репресии.
Групата за мониторинг ACLED регистрира 270 сражения между Фано и правителствените сили в периода от 27 октомври миналата година до 31 януари, както и над десет нападения срещу здравни заведения и лекари в Амхара от април миналата година.
Жители и наблюдатели твърдят, че някои местни служители са избягали от постовете си от страх от убийство, а полицията се бори да запази контрола. Регионалната служба за образование съобщава, че над 3600 училища в Амхара са затворени, като много от тях са разграбени или повредени, което лишава 4,5 милиона деца от възможността да посещават училище. Правителството съобщи, че 2,3 млн. души се нуждаят от хранителна помощ през 2024 г., като много от тях са в труднодостъпни райони. Ето какво коментира Тадесе Гете, бръснар от столицата на Етиопия, Адис Абеба, но от Северен Гондар, една от горещите точки на боевете:
„Не можете да пътувате безопасно от един град до друг. Работата е спряна.“
Мъжът споделя, че семейството му е избягало, за да се предпази.
Групи за защита на правата на човека обвиняват етиопските военни в злоупотреби, включително извънсъдебни убийства, удари с безпилотни самолети срещу цивилни граждани и насилствени изчезвания на предполагаеми симпатизанти на Фано. Миналата година „Хюман райтс уоч“ заяви, че е документирала нападения на етиопски войници и съюзнически милиции в най-малко 13 града в Амхара от август 2023 г. насам.
Според Хюман Райтс Уоч и Амнести Интернешънъл най-кървавият известен епизод е бил през февруари 2024 г. в Мерави, на 30 км южно от регионалната столица Амхара, когато етиопски войници са обикаляли от врата на врата, събирайки и екзекутирайки цивилни след нападение на Фано. Назначената от държавата комисия по правата на човека заяви, че най-малко 45 цивилни са били убити.
„Етиопските власти не са предприели никакви смислени стъпки, за да потърсят отговорност на извършителите“, заяви Хайманот Беджига, изследовател на „Амнести интернешънъл“.
Тогава говорител на правителството отхвърли твърденията, като заяви, че „не само никога няма да бъдат атакувани цивилни граждани, но дори и предалите се бойци няма да бъдат убивани“.
На 31 март войници са обградили и убили цивилни в град Бракат след сблъсък с местни сили, съобщиха за „Асошиейтед прес“ двама свидетели, говорещи при условие за анонимност поради страх от отмъщение. Единият от тях описва, че е видял войници да убиват четири жени. Ето какво разказва той:
„Заповядаха им да коленичат и ги застреляха отзад. След като войниците напуснаха този район, преброих 28 трупа.“
Правителството е ограничило достъпа до Бракат и не е дало коментар.
Правителството не е отговорило на въпросите на „Асошиейтед прес“. То е обвинило Фано в „тероризиране на хората“. Но то също така е създало регионални мирни съвети, а министър-председателят Абий Ахмед миналата година заяви, че правителството му води преговори от „известно време“ с групите на Фано. Те не са постигнали значителен напредък. Абий заяви, че разпръснатата структура на бунтовниците и липсата на последователно ръководство са затруднили преговорите.
Фано продължава да привлича новобранци от разочаровани младежи от племето амхара и от войници, дезертирали от армията. Сред тях е 25-годишният Андраг Чале, който вярва, че присъединяването към бунта е единственият начин да се защити амхара и да се постигне политическа промяна в Етиопия. Според него военните „служат на интересите на управляващата партия“, а не на народа.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм