Президентът Джо Байдън заяви, че САЩ ще отговорят, след като трима американски войници бяха убити, а десетки други бяха ранени при нощен удар с дрон в североизточна Йордания, близо до сирийската граница, съобщава „Асошиейтед прес“. Държавният глава обвини подкрепяните от Иран милиции за първите смъртни случаи в САЩ след месеци на удари на такива групировки срещу американските сили в целия Близък изток от началото на войната между Израел и Хамас.
Байдън, който бе на пътуване в Южна Каролина, помоли за минута мълчание по време на появата си в банкетната зала на баптистка църква. Той заяви:
„Снощи имахме тежък ден в Близкия изток. Загубихме трима смели души при нападение срещу една от нашите бази.“
След минутата мълчание американският президент добави:
„И ние ще отговорим.“
С оглед на нарастващия риск от военна ескалация в региона, американските официални лица работиха за окончателното идентифициране на точната група, отговорна за атаката, но те прецениха, че зад нея стои една от няколкото подкрепяни от Иран групировки.
В писмено изявление Байдън заяви, че Съединените щати „ще потърсят отговорност от всички отговорни лица във време и по начин, (които) ние изберем“. Министърът на отбраната Лойд Остин изтъкна, че ще бъдат предприети всички необходими действия, за да може Съединените щати да защитят своите войски и собствените си интереси.
Подкрепяните от Иран бойци в Източна Сирия започнаха да евакуират постовете си, опасявайки се от американските въздушни удари, според Омар Абу Лайла, базиран в Европа активист, който оглавява медията „Дейр Еззор 24“. Той коментира пред „Асошиейтед прес“, че става дума за районите, в които се намират опорните пунктове на Маядин и Букамал.
Централното командване на САЩ съобщи, че най-малко 34 военнослужещи са били ранени от еднопосочната атака на безпилотния самолет, като осем от тях са били транспортирани със самолет от Йордания за последващи грижи. То определи състоянието на осемте като стабилно. Големият дрон е поразил база за логистична поддръжка в Йордания, известна като Кула 22. Тя се намира по границата със Сирия и се използва предимно от военнослужещи, участващи в мисията за съветване и подпомагане на йорданските сили. Централното командване съобщи, че в базата са разположени около 350 военнослужещи от американската армия и военновъздушните сили. Тримата загинали и повечето от ранените са били войници от армията, според няколко американски служители, говорили при условие на анонимност, за да дадат подробности, които все още не са оповестени публично.
Малката инсталация, която Йордания не оповестява публично, включва американски инженерни, авиационни, логистични и охранителни войски. Остин заяви, че войските са разположени там, „за да работят за трайното поражение на ИДИЛ“. Трима служители заявиха, че дронът е нанесъл удар в близост до спалните помещения на войниците, което според тях обяснява големия брой жертви.
Военната база на САЩ в Ал-Танф в Сирия се намира само на 20 км северно от Кула 22. Йорданската инсталация осигурява критичен логистичен център за американските сили в Сирия, включително за тези в Ал-Танф, който се намира близо до мястото, където се пресичат границите на Ирак, Сирия и Йордания.
В изявление на йорданската държавна информационна агенция „Петра“ страната „осъжда терористичната атака“, която е насочена срещу американските войски. В това съобщение се описва, че ударът с безпилотен самолет е бил насочен срещу „аванпост на границата със Сирия“ и се казва, че при него не са ранени йордански войници. В изявлението, приписвано на правителствения говорител Муханад Мубайдин, се казва:
„Йордания ще продължи да противодейства на тероризма и контрабандата на наркотици и оръжия през сирийската граница в Йордания и ще се противопоставя твърдо и решително на всеки, който се опитва да атакува сигурността на кралството.“
Американските войски отдавна използват Йордания, кралство, граничещо с Ирак, Израел, палестинската територия на Западния бряг, Саудитска Арабия и Сирия, като пункт за базиране. Обикновено в Йордания са разположени около 3000 американски военнослужещи. От началото на войната в Газа на 7 октомври подкрепяните от Иран милиции са нанесли повече от 60 удара по американски военни обекти в Ирак и повече от 90 удара в Сирия, като са използвали безпилотни самолети, ракети, минохвъргачки и балистични ракети. Нападението в неделя е първото, насочено срещу американски войски в Йордания по време на войната между Израел и Хамас, и първото, при което загиват американци. Десетки американски служители бяха ранени, включително някои с травматични мозъчни увреждания, по време на атаките.
Милициите заявиха, че ударите им са в отмъщение за подкрепата на Вашингтон за Израел във войната в Газа и че целят да изтласкат американските сили от региона.
В понеделник иранското външно министерство отхвърли обвинението на САЩ, че Техеран стои зад удара с безпилотен самолет“, съобщава официалната информационна агенция ИРНА. Тя цитира говорителя на министерството Насер Канаани, който казва, че „Ислямска република Иран няма никаква роля в решенията на съпротивителните групи за това как те подкрепят палестинската нация или защитават своя народ“.
Иран, каза Канаани, следи отблизо събитията в региона и подчерта:
„Отговорността за последиците от провокативните обвинения срещу Иран ще бъде на тези, които повдигат неоснователните обвинения.“
През последните месеци САЩ нанесоха удари по цели в Ирак, Сирия и Йемен в отговор на нападения срещу американски сили в региона и за да възпрат подкрепяните от Иран бунтовници хути да продължат да заплашват търговското корабоплаване в Червено море.
„Убеден съм, че администрацията на Байдън ще отговори по обмислен и пропорционален начин“, потвърди сенатор Джак Рийд, окръг Колумбия, който оглавява сенатската комисия по въоръжените сили.
Републиканците в Конгреса заявиха, че подходът на администрацията не е успял да възпре противниците на Америка в региона. Ето и мнението на републиканеца Майкъл Маккол от Тексас, председател на Комисията по външни работи в Камарата на представителите:
„Нуждаем се от сериозно пренастройване на политиката ни в Близкия изток, за да защитим интересите си в областта на националната сигурност.“
Сенаторът Линдзи Греъм, САЩ, отиде по-далеч, като призова администрацията да нанесе удари по важни цели в Иран, не само като отмъщение за убийството на американските сили, но и като възпиращ фактор срещу бъдеща агресия.
„Единственото нещо, което иранският режим разбира, е сила.“
Байдън, който в неделя беше в Колумбия, Южна Каролина, беше информиран сутринта от Остин, съветника по националната сигурност Джейк Съливан и главния заместник-съветник по националната сигурност Джон Финер, съобщи прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер. Следобед той се срещна виртуално с вицепрезидента Камала Харис и неговия екип по национална сигурност, за да получи актуална информация. След това в писменото изявление президентът нарече нападението „отвратителна и напълно несправедлива атака“ и заяви, че членовете на службата са „рискували собствената си безопасност в името на безопасността на своите американски колеги, както и на нашите съюзници и партньори, с които сме заедно в борбата срещу тероризма. Това е борба, която няма да прекратим“.
Сирия все още е в разгара на гражданска война и отдавна е отправна точка за подкрепяните от Иран сили там, включително ливанската милиция Хизбула. В Ирак също действат множество подкрепяни от Иран шиитски милиции.
Йордания, верен съюзник на Запада и ключова сила в Йерусалим заради надзора си над светите места там, е заподозряна, че нанася въздушни удари в Сирия, за да пречи на контрабандистите на наркотици, включително един, при който по-рано този месец загинаха девет души.
По-рано група, която е чадър за подкрепяните от Иран фракции, известна като „Ислямска съпротива в Ирак“, заяви, че е извършила нападения с експлозивни дронове, насочени към три района в Сирия, както и към един в „окупираната Палестина“. Групировката пое отговорност за десетки нападения срещу бази, в които са настанени американски войски в Ирак и Сирия, от началото на войната между Израел и Хамас.
Трима служители на подкрепяните от Иран милиции в Ирак, които говориха при условие за анонимност, тъй като не бяха упълномощени да обсъждат въпроса с журналисти, заявиха, че атаката с дрон срещу базата в Йордания е била извършена от една от иракските групировки. Нито една фракция все още не е поела официално отговорност. Официални лица заявиха, че американската армия не следи за други нападения срещу нейни сили в неделя в региона.