До Искра.бг постъпи сигнал, свързан с новото ръководство на МБАЛ-Поморие, начело с д-р Кирил Хинов и възникнали проблеми между него, кмета Иван Алексиев и лекарските специалисти в болничното звено. Последните, обезпокоени са гражданите, са на крачка от това да бъдат принудително изгонени от лечебното заведение.
Съществува опасност практиките им да бъдат временно затворени, тъй като процедурата по намиране на ново помещение и узаконяването му, отнема „месеци, понякога половин година“, а някои диагнози и състояния не разполагат с такова и не бива да се отлагат.
Междувременно вчера в Поморие се проведе обществено обсъждане във връзка с инициирана гражданска подписка относно Многопрофилната болница за активно лечение в града.
Подписката бе инициирана от местните ръководства на политическите партии БСП, „Има такъв народ“ /ИТН/ и „Продължаваме промяната“ /ПП/. Тя имаше за цел да демонстрира подкрепа на съществуващите медицински кабинети, находящи се в сградата на болницата.
Търсейки обективната истина, медията ни се свърза с един от организаторите на инициативата, а именно със заместник-председателя на Общинския съвет г-н Никодим Стоянов /БСП/. В разговор с нас той обясни, че подписките са две. Едната /подкрепена от 882 души/ е относно запазване в сградата на МБАЛ-Поморие на кабинетите на лекарите от индивидуалните специализирани лекарски практики и тези на специалистите от груповата медицинска практика. Другата /подписана от 706 души/ е относно изразено безпокойство в резултат на започналото отстраняване на лекари от кабинетите им в сградата на болницата.
„До момента са освободени два кабинета – на очни лекари Иванови и кабинетът на ендокринолога“, разказва Стоянов и уточнява, че „мотивът е, че помещението им трябва във връзка с COVID епидемията, това е формалният повод“.
Представителят на БСП твърди, че преди време е възникнал въпрос от един от джипитата, който попитал каква ще бъде тяхната съдба. Отговорът на кмета Алексиев е бил: „Вие недейте да знаете много, защото и вашите заповеди за прекратяване на договора са на бюрото ми, просто не съм ги подписал“.
„Впоследствие разбрах, че в Закона за лечебните заведения, чл. 102, има текст, който казва, че управителните органи не могат да прекратяват договорите едностранно с лицата по чл. 3 при наличие на договор с НЗОК. Може да се случи само при неизпълнение на основните задължения на наемателя, тоест тук имаме и законов ангажимент, че не може така да се постъпва с тези хора“, обяснява г-н Никодим Стоянов.
Той засегна и темата за финансовия отчет на д-р Хинов, където „са малко манипулативно изложени цифрите. Аз ще ви кажа, че има постъпления за изплатени надлимитно изработени средства от болницата, за 2017 и 2018 г., в размер на близо 62 000 лв. Тези пари са изработени преди управителят да дойде и съответно те са искани от предходния такъв, но чак сега са постъпили. Очевидно касата е преценила, че в условията на пандемична обстановка е необходима тази сума да бъде осигурена на болницата, за да може да посрещне ситуацията, в която живеем. Разбираемо е, че това е било глътка въздух за лечебното заведение“.
Общинският съветник допълни още:
„Д-р Хинов посочва в своя отчет и някои назначения, но ако обърнете внимание, всички те са в бъдеще време. Единият е в Германия, другият не знам кога ще започне работа. Тоест това са едни такива малко виртуални, но пък може и хората наистина така да са преценили. Ако отворите водещ сайт за обяви за работа, там има оферта, според която в МБАЛ-Поморие се търси еднокринолог, кардиолог, пулмолог и т.н. Пише, че нетното възнаграждение на тези лекари ще бъде в размер на 4-5 хиляди лева. Това са много сериозни суми, имайки предвид, че във финансовият отчет д-р Хинов е написал, че е вдигнал заплатите на началник-отделенията от 950 на 2500 лева. Има голяма разлика. Някакси няма логика началникът на едно отделение да взима по-малко от новодошъл лекар.“
Никодим Стоянов е категоричен, че за да не се политизира проблемът, на вчерашното обсъждане „ние дадохме думата на лекарите, те да говорят“. Спекулации за затваряне на болницата е нямало.
Заместник-председателят на ОбС-Поморие реши да сподели своя идея за пръв път пред Искра.бг:
„Законът за лечебните заведения дава една възможност. Тя няма да реши проблема, но се предполага, че все пак обществото ще бъде по-ангажирано. Дава се опция за създаване на болнично настоятелство. В едно такова ще има как да се включат хора, най-добре непартийно обвързани и еднакво отдалечени от политиката. В него трябва да влязат образовани и уважавани лица с експертен потенциал, които да подпомагат функциониране на болницата. Да организират, ако трябва, дарителски кампании, да търсят лекари, които да дойдат и да работят в нашия град. В момента обсъждаме въпроса с моите колеги, надявам се, че ще изясним правната природа на подобна инициатива и в най-скоро време ще я обявим.“
От редакцията ни се свързахме и с д-р Кирил Хинов, за да чуе как изглежда казусът от неговата гледна точка. Неговото виждане е, че „на хората, които са в болницата, това, което аз предлагам, не им е понятно какво е и защо се прави. Или може би им е понятно, но не им изнася“. Лекарят бе уверен, че всичко здравни заведения работят по същия механизъм.
Д-р Хинов смята, че недоволството на лекарите е вследствие на това, че „20 години са живели по един начин, идва някой нов човек и казва: „Няма да бъде така, а ще бъде другояче!“ Нормално е напрежението“.
Важното, убеден е медикът, че нито той, нито общината гонят лекари. Направено е предложение онези местни специалисти, които не работят на територията на болницата, да започнат работа в нея и отделно да се занимават със своите частни практики. Идеята е да се запълнят нужните места в някои направления, за да не се налага да се търсят медици от други градове.
Д-р Хинов подчерта:
„Въпросът е, че работещите на частна практика идват, правят си прегледите, хващат си пътя и заминават. Кабинетите им са заети. Лекарите, които обаче работят в болницата, няма в кой кабинет да прегледат пациентите си. Първите не участват в график, а няма кадри. Хората са убити, работят дневна и нощна смяна, нямат време за почивка. Ние в болницата плащаме по 67 000 лева извънреден труд. Тази сума, разделена на две, показва, че мога да дам 30 работни заплати на специалисти, които да дойдат да работят. Сега е нещо страшно – става въпрос за гинеколози, които израждат деца, други са хирурзи и правят операции, и вечер им се налага да дават дежурства и да помагат в COVID отделенията. А другата група от лекарите / тези на частна практика/ стоят в кабинетите си от 08:00 до 15:00 ч. и не искат да идват при нас.“
Управителят на МБАЛ спомена, че всички нови идеи, които ще облекчат процеса, са обяснени „обаче в медицинския център са две лекарски семейства, които не са доволни от моите предложения“. Според него причината е, че той като ръководител иска да осигури апаратура на специалистите, но те да делят с медицинския център 50% от печалбата си, без да плащат пари за наем. За момента лекарите на частна практика пращат по 30-40 лв. наем на месец за кабинетите си. Абсолютно недостатъчно за издръжката на звеното, отсече д-р Хинов:
„Вие си направете сметка. От кабинетите като взема общо 1200 лв. наем, ако там са настанени моите лекари, които нямат места къде да работят, те ще правят от порядъка на 15-20 хиляди оборот, от които ще си помогнем. Трябва да има равнопоставеност. Такава е законодателната уредба в България, че дружествата са търговски и те самите като практики са пак такива и трябва ние лекарите да бъдем търговци. Но го правим, длъжни сме да го правим това нещо.“
До медията ни стигна слух, че д-р Кирил Хинов няма нужната компетенция да управлява здравното звено. В комуникацията си с нас той заяви, че това не е така, дори напротив – има две специализации и разполага с всички изискуеми документи и квалификации. Една по специалност „Здравен мениджмънт“ от висше учебно заведение в София и една по специалност „Дерматология“, изучавана в Германия.
Като ангажирана страна от Искра.бг потърсихме и кмета на Поморие г-н Иван Алексиев. Той бе повече от ясен, че лечебното заведение ще продължи да съществува и лекарите ще останат там. Разразилата се драматичност той преписа на политически спекулации от страна на БСП, ИТН и ПП, които „не знам защо бяха необходими“.
„В момента болницата е на счетоводна печалба от 109 хиляди лева. Няма как, след като болницата е стабилизирана, ние да правим някакви други движения. Щели сме да я фалираме. Защо тогава я изкарваме на печалба?“, лаконичен е градоначалникът. Той отбеляза в заключение:
„Идеята беше лекарите, които са на частна практика, да направят така, че да сключат договор за съвместна дейност с МБАЛ-Поморие. Тоест две търговски дружества да си партнират и по този начин тези лекари, освен частната си практика, ще помагат и на болницата. Една съпричастност на частници към здравното заведение. Ние нямаме основание да ги гоним от болницата и никой не е имал намерение да ги гони.“
От Искра.бг оставаме на разположение за всички засегнати страни да изкажат позициите си!
Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg!
Коментарът на Господин Хинов е несериозен и съдържа меко казано грешни факти.Показва непознаване на ЗЛЗ, което е недопустимо за човек със специалност Здравен менинджмънт. -Определението „частни кабинети“ отпадна през миналия век. От 01.03.2000г. всички лекари , работили в поликлиники бяха задължени да се регистрират по Търговския закон като лекари в индивидуални или групови практики за първична и специализирана медицинска помощ. Бяха им предоставени кабинети за работа в бившите поликлиники , което според ЗЛЗ чл. 102 указва като задължително.В болниците продължиха да работят лекарите , които и преди са работили там. Болниците също се регистрираха по Търговския закон.Така че, се оформиха… Прочети още »
Господин Хинов предлага на лекарите на индивидуална практика да работят в МЦ1 Поморие за да подпомагат МБАЛ Поморие –която уж била стабилна след управлението на Хинов ?Това е прах в очите.Невъзможно е да финансира болница от ЛЗ от извънболнична помощ, какъвто е МЦ1.Казва „хората са убити“ -тези лекари , които са „убити“ работят в болницата за 850 лева и затова работят и в индивидуални практики за да се подкрепят финансово.“Загрижен“ за тях Хинов иска да им отнеме практиките . Не уточнява за какъв период плаща 67000 лева извънреден труд – за месец , година или петилетка. Защото като погледнем доходите… Прочети още »