Шестима души са в неизвестност и заради това се предполага, че са загинали, след като контейнеровоз се удари в моста „Франсис Скот Кий“ в американския град Балтимор. Бреговата охрана съобщи, че е спряла издирването и е насочила усилията си за възстановяване, предава „BBC“.
Няколко превозни средства са се движили по моста, дълъг над 2,6 километра, когато е паднал, след като корабът се е ударил в подпора. Длъжностни лица твърдят, че плавателният съд е имал „проблем със захранването“ и е подал сигнал за помощ малко преди катастрофата.
В операцията за издирването на шестимата изчезнали са се включили лодки и хеликоптери. Други двама са били извадени от водата, като състоянието на единия е тежко.
Снощи контраадмирал Шанън Гилрийт от бреговата охрана на САЩ е казал, че за изчезналите мъже се смята, че са мъртви заради ниската температура на водата и продължителността на времето, което са прекарали в нея. Властите разкриват, че изчезналите са били част от строителна бригада, ремонтираща дупки по пътя по време на счупването на моста.
Контейнерният кораб „Dali“, плаващ под флага на Сингапур, се е ударил в опорна колона на 47-годишния мост в 01:30 (05:30 GMT), причинявайки срутването му. Той е отпътувал от терминала в Порт Бриз около 00:45 ч. на път за столицата на Шри Ланка, Коломбо. Агенция на федералното правителство на САЩ съобщи, че корабът е „изгубил задвижване“, докато е напускал пристанището.
След това екипажът е предупредил транспортните служители на Мериленд за възможен сблъсък, според некласифициран доклад на Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата за инцидента. Губернаторът на щата Мериленд Уес Мур каза, че може да потвърди, че „екипажът е уведомил властите за проблем с електрозахранването“, добавяйки, че корабът е загубил захранване, преди да се разбие в една от колоните, поддържащи моста. Няколко превозни средства, включително „едно с размерите на ремарке с влекач“, са паднали във водата.
Пожарната служба на Балтимор, бреговата охрана на САЩ и други агенции от щата Мериленд са се включили в спасителната операция. Шефът на пожарната в Балтимор Джеймс Уолъс потвърди, че двама души са били спасени и един от тях е бил „транспортиран до местен спешен център … в много тежко състояние“. По думите му приливът е представлявал предизвикателство за спасителните дейности. Според спасителите друга голяма грижа са били „условията на замръзване“, с температури на въздуха около 3C близо до моста.
Кметът на Балтимор Брандън Скот описа инцидента като „немислима трагедия“, добавяйки, че фокусът в момента трябва да бъде върху „хората, животите, душите… има хора във водата, които трябва да измъкнем и това е единственото нещо, което трябва да се говори.“
Министърът на транспорта на Мериленд Пол Уидефелд каза, че инженери са на мястото и определят структурното въздействие на срутването.
Транспортната компания „Synergy Marine Group“ коментира пред „BBC“, че на кораба е имало 22 души, включително екипаж изцяло от Индия и двама местни жители на Балтимор, служещи като пристанищни пилоти, и че нямала информация за пострадали. Пилотите са хора с познания за местния район, които се качват на борда на кораби и помагат да се маневрират във и от пристанището.
В изявление от компанията казаха още, че точната причина за инцидента все още не е установена и че „сътрудничи изцяло“ на федералните агенции. Корабният гигант „Maersk“ заяви, че е наел кораба и превозва товара за своите клиенти.
„Ужасени сме от случилото се в Балтимор и мислите ни са с всички засегнати“, се казва в изявление. На борда на кораба не е имало екипаж и служители на „Maersk“.
Президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че ще посети Балтимор възможно най-скоро и че усилията за търсене и спасяване трябва да бъдат приоритет. По думите му срутването е било инцидент и федералното правителство ще „плати цялата цена на този мост“ – разходите, добави той, ще трябва да бъдат одобрени от членовете на Конгреса.
[…] червен пикап, паднал във водата на мястото, където се срути балтиморският мост. Осем строителни работници са били на моста, когато […]