Суданските власти поеха контрола над доходоносни активи, които години наред са били в помощ на движението „Хамас“. Те хвърлиха светлина и около факта, че страната е служила като убежище за палестинската въоръжена група по време на управлението на бившия лидер Омар ал-Башир.
Поемането на контрола над голям брой компании, за които официално се твърди, че са свързани с „Хамас“, спомогна за бързото сближаване на Судан със Запада след свалянето на Башир през 2019 г. През изминалата година африканската нация беше премахната от списъка на САЩ, който включва държави, подпомагащи тероризма, като сега е напът да бъде облекчена и от дълг в размер на над 50 млрд. долара.
Според судански и палестински анализатори движението „Хамас“, загубило една от чуждестранните си бази, в която членовете и поддръжниците му биха могли да живеят, да събират средства и да организират въоръжени операции срещу ивицата Газа. Иззетите активи, подробно описани от официални източници на Судан и източник от западното разузнаване, показват големия мащаб на тези мрежи. Според членове на работна група, създадена с цел премахване на режима на Башир, активите включват недвижими имоти, дружествени дялове, хотел на стратегическо място в Хартум, бюро за обмен, телевизионна станция и повече от милион декара земеделска земя.
Нормализация
През миналата година Судан положи всички усилия да изчезне от списъка на държавите, подпомагащи тероризма, което е предпоставка за облекчаване на дълга и подкрепа от страна на международни кредитори. Под натиска на САЩ страната се присъедини към Обединените арабски емирства, Бахрейн и Мароко в опитите им да нормализират отношенията си с Израел.
Според един судански източник и друг от западното разузнаване САЩ са предоставили на Судан списък с компании, които да бъдат закрити. Държавният департамент на САЩ отказа да коментира този въпрос. Информацията разкрива още, че много лица, свързани с „Хамас“, за заминали за Турция с някои ликвидни активи, но са оставили около 80% от инвестициите си.
„Преходните лидери на Судан се смятат за точна антитеза на Башир в регионален план. Те искат да се продадат като компонент на новия ред за сигурност в региона.“, заяви суданският анализатор Магди Ел Газули.
„Превратът срещу ал-Башир предизвика много сериозни проблеми за движението „Хамас“ и правителството на Иран. „Хамас“ и Иран бяха принудени да търсят алтернативи, които не бяха налице, защото превратът срещу ал-Башир беше внезапен.“, твърди палестинският анализатор Аднан Абу Амер.“