Четирима души, които са се подхлъзнали на заледени участъци, са преминали през УМБАЛ-Бургас през изминалия ден. Това коментираха от пресцентъра на лечебното заведение за Искра.бг. Оттам отчитат, че обстановката е спокойна.
През изминалите 24 часа при тях не са постъпвали премръзнали хора, добавят още от болницата, уточнявайки, че тези данни важат за тях, като през останалите лечебни заведения в града може да има повече пострадали.
Припомняме, че при студено време се повишава травматизмът, а причините за това са много. На първо място – това е подхлъзването върху заледена или заснежена повърхност.
„Най-честото счупване след подхлъзване и падане е в областта на китката. Всеки човек притежава инстинкт да се предпази с едната или с двете си ръце, когато загуби равновесие и падне. На второ място са счупванията в областта на глезена, следват тези на тазобедрената става, рамото, лактите и колената“, коментира преди време д-р Иван Георгиев, част от екипа на Катедрата по ортопедия, травматология, реконструктивна хирургия и физиотерапия на Военномедицинска академия /ВМА/.
Трябва да се спазват няколко прости правила през зимата, така че да не стигате до Спешното отделение, а именно – да се подбира подходящо топло облекло, обувките да са с висок грайфер и винаги да се носи зареден мобилен телефон, в случай на нужда. Подбирайте и маршрута, по който ще се движите – да бъде почистен от сняг и лед, да бъде опесъчен или осолен и, по възможност, да се избяга излизане навън в тъмната част на деня, когато ниската видимост допълнително повишава риска от падане.
В случай на падане трябва да направите оценка на състоянието си като отговорите на няколко въпроса:
- Имате ли болка и ако е така – къде точно ви боли?
- Имате ли удар в областта на главата и дали сте губили съзнание?
- Можете ли да движите ръцете и краката си?
Ако установите, че падането не е било тежко се препоръчва да се обърнете на една страна, да се подпрете на ръце, да свиете коленете и да се опитате да станете. При травма на главата или ребрата – задължително трябва да посетите Спешното отделение.
„Всеки един пациент след падане и травма в областта на главата и шията – със или без загуба на съзнание, падане с удар в областта на гръдния кош и ребрата – със или без затруднено дишане, падане и удар в областта на гръбначния стълб, травма в областта на долните или горните крайници, водеща до функционален дефицит на крайника – невъзможност да се стъпи на крака или невъзможни движения на ръката в областта на рамото, лакътя или китката, трябва незабавно да бъде откаран и прегледан в Спешното отделение на най-близката болница“, категоричен е д-р Георгиев.