След приемането на еврото: Какво ще се случи със заплатите ни и с цените?

0
452
Еврозона, еврозоната
Илюстративна снимка

„Какво ще се случи с цените в търговската мрежа и с възнагражденията ни?“

Това е първият въпрос, който съгражданите ни си задават, когато бъде повдигнат въпроса за въвеждането на еврото в България през 2025 година. В Европейския съюз има 27 страни, от които 20 са в еврозоната. Нито една държава обаче не е приемала общата валута с минимално възнаграждение по-ниско от 500 евро, какъвто е случаят със страната ни. Икономисти смятат, че няма опасност заплатите да бъдат понижени, тъй като ще бъдат пресметнати според фиксирания към момента курс на еврото. В такъв случай, ако възнаграждението е равно на 1000 лева, то ще е равностойно на 512,82 евро.

„Не се обсъждат тези работи. Като му дойде времето и часът, тогава вече ще се разбере всичко за какво става въпрос“, коментира Здравко Кирилов.

В момента има много въпроси и неясноти. Николай Митов заяви пред „БНР“: „Как би била изравнена или както говорят „1 евро – 1 лев“, ама то всъщност не е така. То 1 евро е 2 лева. Стандартът в България е твърде нисък за приемане на евро.“

Специалистите са категорични – възнагражденията ще бъдат преизчислени по фиксирания във валутен борд курс на лева към еврото или 1.95 лева за 1 евро. Няма риск работниците да бъдат подведени и размерът на заплатите им да падне при превалутирането. Икономистът доцент Елена Ставрова посочи, че това е невъзможно, тъй като са в резултат на облигационни взаимоотношения. По думите й всеки, сключил трудов договор, е наясно, че това е договор и той не може да бъде нарушен от едната страна. Според нея няма повод за безпокойство.

И докато при възнагражденията всичко е фиксирано, то при преизчисляването на цените в търговските мрежи нещата не стоят така. По този повод доцент Ставрова каза: „В този случай бизнесът взима решения, бизнесът търси начини да ограничи рисковете и там закръгляването ще бъде направено негарантирано със закон. Разбира се, държавата би могла да се поучи от опита на тези, които вече го направиха, като Хърватия например, и да задължи за един не едномесечен, а едногодишен период бизнесът да поставя цените на продаваните стоки на рафтовете в двете изражения – левово и еврото.“

Икономист пред Искра.бг: Влизането в еврозоната и Шенген е една свобода за придвижване на хора, стоки и пари

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments