Решение на Върховния административен съд предопредели, че на тези избори няма да има видеоизлъчване на броенето на бюлетините. Това става ясно от позиция на „Демократична България“, разпространена до медиите. В нея се посочва, че делото по жалбата на ДБ срещу забраната за видеоизлъчване от броенето на бюлетините на парламентарните избори няма да бъде гледано по “бързата писта” и въпросът най-вероятно ще остане нерешен до деня на вота. Върховният административен съд /ВАС/ днес реши да не гледа жалбата на обединението срещу указанията на Централната избирателна комисия /ЦИК/ за обработването и защитата на личните данни в изборния процес, с които на практика видеозаснемането и излъчването след края на гласуването бяха забранени.
Върховните магистрати изпратиха делото към Административния съд – София град с мотива, че указанията на ЦИК не попадат сред актовете, които според чл. 58, ал.1 от Изборния кодекс са подсъдни на ВАС.
Това е резултат от направените в началото на 2019 г. промени в Изборния кодекс, с които методическите указания, издавани от ЦИК, бяха извадени от т.нар. бърза писта за обжалване. Така бяха ограничени възможностите за разглеждане на жалби по някои решения на ЦИК в бързо насрочвани заседания от ВАС, обясниха от „Демократична България“.
“Реформата на ГЕРБ и “Патриотите” дава резултат. След нея каквито и методически указания да приема ЦИК, ние ще сме в патовата ситуация жалби по тях да не бъдат придвижвани бързо”, коментира юристът на “Да, България” Надежда Йорданова.
Най-добре ще е за държавата ни, тези, които искат видеонаблюдение по време на броенето на бюлетините, по време на изборите, то те сега при изборите през април да се включат лично в изборните секции, за да се убедят, че видеонаблюдението е безсмислено. То нищо няма да може да установи. Всичко зависи от хората в съответната секция. Застъпващите са за видеонаблюдение просто са непросветени по отношение процеса на броене и изготвяне на протоколите. В това те ще се убедят, само ако лично участват в изборните секции.