В Съвета за сигурност на ООН САЩ и Русия останаха на противоположно мнение по повод кризата в Украйна.
Според Вашингтон струпването на руски войници около украинската граница е най-голямата опасност от война през изминалите десетилетия, докато от Москва нападнаха САЩ, че раздухват истерия.
Заседанието беше инициирано от САЩ поради увеличаващите се опасения от предстоящо нахлуване в Украйна, въпреки че властите в Кремъл отричат подобни планове. Русия се опита да блокира провеждането на заседанието, след като постояният представител на Руската федерация в ООН Василий Небензя отправи обвинения към САЩ, че нагнетяват напрежението с искането за разискванията.
„Военните действия на Русия срещу Украйна, които, както те (западните страни) убеждават всички, са само въпрос на седмици, ако не и дни. В същото време не се предоставят никакви доказателства в подкрепа на такива сериозни обвинения“, заяви Небензя, цитиран от „ТАСС“. По думите му, действията на Запада водят до факта, че Украйна се самоунищожава, Русия няма нищо общо с това.
Всъщност днес се свика заседание на Съвета за сигурност „заради спекулации и необосновани обвинения, които многократно опровергахме“. „Освен това, отвореният формат, предложен от САЩ, съчетан с изключително провокативната тема на срещата, прави исканата среща класически пример за мегафонна дипломация.“
„Не смятаме, че това помага за обединяването на Съвета. Напротив, ние сме наясно, че желанието на нашите американски колеги да развият истерия около собствените си твърдения за предполагаема предстояща руска агресия, включително използване на трибуната на Съвета за сигурност, поставя нашите колеги в Съвета за сигурност в изключително неудобно положение. Това нагнетяване на истерия не по-малко вреди и на самата Украйна, чийто президент, както всички чухте, наскоро помоли западните държави да не раздуват безпочвена истерия около присъствието на руски войски на границата, тъй като целият този шум вреди на украинската икономика. Изглежда, че тези, които популяризират темата за митичната руска заплаха, се нуждаят от нея“, добави Небензя.
От своя страна американският посланик Линда Томас-Грийнфийлд заяви, че натрупването на войски оправдава срещата и добави, че военното струпване е съчетано с „агресивна реторика“ като част от ескалация, често наблюдавана от Русия след анексирането на Крим през 2014 година
В изявление американският президент Джо Байдън каза, че САЩ ще продължат диалога с Москва, ако Русия е искрена в изказванията си.
„Ако вместо това Русия реши да се оттегли от дипломацията и да атакува Украйна, Русия ще понесе отговорността и ще бъде изправена пред бързи и тежки последици“, предупреди Байдън и определи заседанието като „ключова стъпка“ в обединяването на света да говори в един глас и да отхвърли употребата на сила.