След шест години срещата на върха на ООН за климата се завръща в Африка

0
33
Климатични промени
Снимка: Pixabay

Срещата на върха на ООН за климата се завръща в Африка след шест години и четири последователни конференции в Европа, предава „Асошиейтед прес“. 27-ата годишна конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата — по-известна като COP27 — ще се проведе в курортния град Шарм ел-Шейх в Египет и ще започне следващата седмица. Тя е наречена „African COP“, като официални лица и активисти се надяват, че местоположението на конференцията ще означава, че интересите на континента са по-добре представени в преговорите за климата.

Домакинът Египет заяви, че срещата представлява уникална възможност за Африка да приведе целите за изменението на климата в съответствие с другите цели на континента, като подобряване на жизнения стандарт и по-голяма устойчивост на страните към екстремни климатични условия. Организаторите очакват над 40000 участници, най-големият брой някога за среща на върха за климата на континента.

Още от първото повторение на конференцията в Берлин през 1995 г. срещата на върха на ООН за климата продължава да се редува ежегодно между петте класифицирани региона на ООН: Африка, Азия, Латинска Америка и Карибите, Централна и Източна Европа и Западна Европа. Това е петият път, когато африканска нация провежда срещата на върха на ООН за климата, като Мароко, Южна Африка и Кения са бивши домакини.

Първата африканска среща на върха, проведена в Маракеш през 2001 г., прие забележителни споразумения относно финансирането на климата и взе други ключови решения относно използването на земята и горите. Следващите три срещи на континента имаха известен успех по въпроси като адаптирането към изменението на климата, технологиите и засяването на семената за Парижкото споразумение през 2015 г. години по-рано. Маракеш е и последният африкански град, който ще бъде домакин на събитието, след като беше домакин на второ COP през 2016 г., което имаше за цел да изпълни някои от целите на Париж.

Парижкото споразумение, считано за голям успех на срещите на върха на ООН за климата, видя, че нациите се съгласиха да ограничат затоплянето до „доста под“ 2 градуса по Целзий (3,6 градуса по Фаренхайт), с цел да го ограничат до 1,5 градуса по Целзий (2,7 градуса по Фаренхайт).

И въпреки че експертите не очакват споразумението между страните да достигне същия мащаб като Париж, надеждите на континента са големи за предстоящата конференция.

Митика Мвенда, който оглавява Панафриканския алианс за климатична справедливост, каза пред Асошиейтед прес, че срещата на върха „представлява уникална възможност Африка да бъде поставена в центъра на глобалните климатични преговори“ и се надява, че конференцията „наистина дава резултати за африканския народ“.

Мвенда е на мнение, че „специалните нужди и обстоятелства“ на континента трябва да бъдат взети предвид, тъй като той се опитва да увеличи достъпа до електричество за милиони хора, като същевременно се справи с изменението на климата и ограничи използването на изкопаеми горива.

Той добави, че преговорите трябва да дадат приоритет на начина, по който уязвимите страни ще се адаптират към изменението на климата, да разгледат компенсациите от силно замърсяващите страни към по-бедните, известни като „загуби и щети“, и да търсят начини за финансиране както за преминаване към по-чиста енергия, така и за изграждане на устойчивост към климата промяна. Много развиващи се страни очакват от САЩ и голяма част от Европа, които са допринесли с най-големия дял от емисиите във времето, да платят за щетите, причинени от изменението на климата.

Досега обещанията на богатите страни за финансиране на климата, като обещанието за 100 милиарда долара годишно за подпомагане на по-бедните нации да постигнат целите си в областта на климата, не са изпълнени. Египетските организатори казаха, че срещата на върха трябва да се съсредоточи върху това как страните могат да изпълнят обещанията, дадени през предходни години.

„Надеждите на Африка за COP27 са, че трябва да има напредък по нова цел относно финансирането“, заяви Жан-Пол Адам, който ръководи отдела за изменението на климата в Икономическата комисия на ООН за Африка, добавяйки, че трябва да има „яснота относно това какво ще бъдат предоставени като безвъзмездни средства и това, което ще бъде предоставено като концесионни заеми, а останалата част ще бъде решена чрез пруденциални инвестиции от частния сектор.“

Тежестта върху индустриализираните страни също е за бързо намаляване на емисиите, така че глобалната климатична цел за ограничаване на затоплянето до 1,5 градуса по Целзий може да бъде постигната, уточни Мвенда. Африканските страни представляват само 3% от общите глобални емисии на парникови газове, но експертите казват, че те са силно уязвими от въздействието на изменението на климата до голяма степен, защото им липсва способността бързо да се адаптират към затоплящия се климат.

Конференцията за климата ще бъде истински тест за ангажираността на световните лидери да се справят с изменението на климата, каза Ландри Нинтеретсе, регионален директор на екологичната група 350Africa.org. Нинтеретсе подчерта:

„Уморени сме от години на празни приказки и неспазени обещания. Сега не изискваме нищо друго освен стабилни механизми за финансиране, които адресират загубите и щетите по справедлив, достъпен и прозрачен начин.“

Нинтеретсе се съгласи, че „най-големите замърсители трябва да се ангажират с бързо намаляване на емисиите“ и „да помогнат на нациите, които са най-уязвими от изменението на климата“, като финансират инициативи за климата.

Предишни COP са виждали разногласия и твърди позиции, които се появяват, когато националните интереси се сблъскват, опасение за онези, които се надяват, че от преговорите ще дойдат осезаеми резултати. Мвенда, ветеран от веригата за преговори за климата, изтъкна:

„Дискусиите са склонни да бъдат продължителни, безкомпромисни и остри на моменти. Но през 2015 г. светът ратифицира Парижкото споразумение, което беше важен крайъгълен камък.“

Но успехът на COP в Париж беше по-скоро изключение, отколкото правило, казват експертите, като все още предстои много работа за справяне с изменението на климата.

„Преговорите продължиха три десетилетия, но въздействието на климатичната криза, проявена чрез наводнения, суши, наред с други крайности, продължава“, изрази мнение Мвенда.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments