След смъртта на Навални: Руската опозиция подкрепя протестиращите

0
59
Алексей Навални
Цветя за Алексей Навални украсиха паметника на жертвите на комунизма в Бургас. Снимка: Искра.бг

Един човек се приближи до руския протестиращ и му подаде ръка, като му благодари за смелостта, пише „Агенция Ройтерс“. Друг се насочи към магазините, за да купи хигиенни продукти, храна и книги, които да му занесе в ареста. Андрей Вязов беше арестуван на 16 февруари в южния град Краснодар. Той е един от повече от 400 протестиращи, задържани на демонстрациите в цяла Русия в памет на Алексей Навални, най-яростният критик на Кремъл, който почина този месец в арктическа наказателна колония.

Въпреки държавната машина, която работи денонощно, за да потуши всякакви признаци на несъгласие относно инвазията на Русия в Украйна и, наскоро, смъртта в ареста на водещия дисидент Навални, признаци на опозиция все още трептят.

„Всички се страхуваме, но сега е моментът, в който сме солидарни един с друг“, сподели Анастасия Панченко, бивш служител на Навални от Краснодар, която сега живее в Тбилиси, Грузия. Мъжът допълни:

„Хората са готови да помогнат независимо от всичко.“

Министерството на вътрешните работи на Русия не отговори веднага на въпросите за арестите след смъртта на Навални. Руските власти гледаха на Навални и неговите поддръжници като на екстремисти с връзки с разузнавателната агенция на ЦРУ, които се стремят да дестабилизират Русия. Те забраниха движението му, принуждавайки много от последователите му да избягат в чужбина.

Арестът на Вязов предизвика малки актове на доброта от страна на сплотената активистка общност на Краснодар, някои от които сами бяха хвърлени в затвора през годините. Въпреки че никога не го е срещала, когато Панченко чува за действията на Вязов, тя започва да събира пари в Telegram, за да ги изпрати на семейството му, докато той излежава 14-дневната си присъда. Пред „Ройтерс“ жената заяви:

„Андрей е единственият, който изхранва семейството, с баба, която не може да ходи след сериозна операция, и възрастна майка, за която се грижи.“

За няколко дни фондът събра повече от 150 000 рубли (1610 долара), около три пъти повече от средната месечна заплата в Краснодар. Повече от 200 души са дарили на фонда, каза Панченко, включително много от тях все още живеят в Русия.

Въпреки че рейтингът му на одобрение беше по-малък от този на президента Владимир Путин, Навални предложи на някои градски, образовани руснаци алтернатива на лидера-ветеран. Руската опозиция обаче е слаба и разпокъсана, докато Путин се готви за избори през март, които опозиционните групи наричат „помазание“, което ще го задържи на власт поне до 2030 г.

В опозиция на правилата

В най-голямата вълна от арести на политически събития в Русия от септември 2022 г., когато хиляди бяха задържани за протест срещу мобилизационните планове на Кремъл, 404 души бяха арестувани в 40 руски града между 16-19 февруари, според правозащитната група OVD-Info. Организацията, една от най-големите групи за правна защита в Русия, която подкрепя хиляди протестиращи и опозиционни фигури, заяви, че около 150 са били поставени под официален административен арест, което означава кратки присъди затвор до 14 дни. В случая на Вязов 41-годишният инженер се насочи към местния мемориал на жертвите на фашизма, когато научи за смъртта на Навални, както направиха стотици други в Русия. Но за разлика от опечалените, дошли да положат цветя, Вязов издигна табела с надпис „Навални 20!8“, препратка към годината на неуспешната кандидатура на опозиционния лидер за президент.

Вязов редовно е посещавал протести в Краснодар, според неговия адвокат Алексей Аванесян.

„Той беше много смел“, категоричен бе Яков, местен жител на Краснодар, който видя Вязов на бдението. Той отказа да назове пълното си име поради риск от реакция от властите. Той е на мнение:

„За полицията показването на такъв плакат е като червен парцал за бик.“

Във видеозаписа, заснет от Яков тази нощ, дузина зяпачи наблюдават мълчаливо как Вязов стиска знака си пред мемориала, обсипан със свежи цветя. Трогнат от смелостта на Вязов, Яков се приближи до него, за да се ръкуват. По-късно той публикува информация за ареста на Вязов в онлайн група за подкрепа на активисти от Краснодар, предупреждавайки Панченко.

Ден след ареста му съд в Краснодар осъди Вязов на 14 дни в специален център за задържане за „демонстриране на екстремистки символи“ – максималното наказание, позволено от закона – според съдебни документи, споделени от Аванесян пред Ройтерс. Той трябва да бъде освободен в петък, деня, в който Навални трябва да бъде погребан в Москва. Аванесян обжалва.

Два дни след ареста на Вязов, местна жена на име Юлия чака един час на мразовития студ, за да бъде пусната в ареста, носейки кафе, чай, инстантни спагети и сладкиши.

Тя също донесе на Вязов екземпляри от антиутопичната научна фантастика на Евгений Замятин „Ние“ – по негова молба – и романа „Майка нощ“ на американския писател Кърт Вонегът. 34-годишният IT специалист обясни:

„Не много хора са готови да посетят полицията и да направят това, което правя аз. Давам всичко от себе си, за да стана по-добър човек, дори когато това означава да се противопоставя на прилива.“

Чрез своя адвокат Аванесян Вязов е изразил благодарност за пакетите и подкрепата. Той е държан в килия в сутерен и „не е виждал слънце“ от задържането му, а лицето му е спукано от пристъп на псориазис, разказа Аванесян, който го е видял наскоро.

„Всяка стая има прозорец и роднините му са му донесли лекарства“, продължи представител на центъра за задържане пред „Ройтерс“ по телефона, отказвайки повече коментари.

Вязов е притеснен какво ще се случи с него, когато излезе на свобода тази седмица.

„Той не знае какви ще са последствията от неговия протест“, смята Аванесян и добави:

„Разбира се, че се страхува.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments