След влизането ни в Шенген: Правителството с нова стратегия за гранично управление

Министерският съвет прие Национална стратегия за интегрирано гранично управление в Република България 2024 -2027

0
41
Росен Желязков
Росен Желязков. Снимка: Министерски съвет

Правителството одобри Национална стратегия за интегрирано гранично управление в Република България 2024 -2027, разработена от стратегическа група „Интегрирано гранично управление“ към Националния съвет по миграция, граница, убежище и интеграция с участието на експерти от всички ведомства с отношение към дейностите по управление на границите.

С приемането на този документ се отменя и действащата до момента стратегия 2020-2025 г. Разработването на новия стратегически документ, както и необходимостта от самостоятелното му съществуване, е мотивирано с утвърдената през март 2023 г. нова стратегическа политика за Европейско интегрирано гранично управление /ЕИГУ/ за пет-годишен период /2023 -2027/.

В съответствие с Регламента за Европейската гранична брегова охрана, в който са заложени 12 стратегически компонента и три хоризонтални, Управителният съвет на Фронтекс разработи нова Техническа и оперативна стратегия на ЕИГУ, утвърдена от ЕК и приета през септември 2023 г. от Управителния съвет на Европейската агенция.

Документът въвежда и задължението за държавите членки през т.г. да изготви свои нови национални стратегии за интегрирано управление на границите.

Националната стратегия следва четиристепенния модел за контрол на достъпа и стратегическите компоненти на ЕИГУ. В допълнение към основните компоненти, документът покрива и трите хоризонтални теми – основни права, образование и обучение, изследвания и иновации, изведени в отделни глави. Той надгражда обхвата на действие на съществуваща та до момента стратегия с опцията за актуализиране при необходимост. Фиксираният четири¬годишен период се свързва с новия институционален цикъл на ЕС. както и с изведения извод, че при по-кратък период не може да се постигне устойчивост на постиженията, а по-дългият – не би отчел динамиката в развитието на политиките.

Стратегията се основава на целите, определени в многогодишната стратегическа политика за европейско интегрирано управление на границите: улесняване на законното преминаване на границите: ефективно предотвратяване на незаконното преминаване на външните граници; повишаване на ефективността на връщането; разкриване и предотвратяване на тежки престъпления с трансгранични измерения; засилено сътрудничество с трети държави; гарантиране на бързо регистриране и предоставяне на грижа за лица, нуждаещи се от международна закрила или кандидатстват за такава.

Документът е изготвен в съответствие и с приоритетите на Националната програма за развитие на България 2030 и реферира пряко към заложената в него цел – „Намаляване на неравенствата“.

Отчетено е, че интегрираното гранично управление е един от основните елементи за гарантиране на пространство на свобода, сигурност и правосъдие, и като такова то следва да се разработва и прилага на европейско и национално ниво. Единното и хармонизирано прилагане на правилата и стандартите за граничен контрол е от съществено значение и за ефективното управление на външните граници на ЕС, преодоляване на свързаните с миграцията предизвикателства и допринася за сигурността на Европа.

Усилията са адресирани и към предвидимост, устойчивост и подобряване на качеството на провежданите от изпълнителната власт политики. Националната стратегия за интегрирано гранично управление в Република България 2024- 2027, с която се отмяна и предишната стратегия, е приета на 21 юни т.г. на проведено редовно заседание на Националния съвет по миграция, граници, убежище и интеграция.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments