Следващият голям напредък в лечението на рака може да бъде ваксина

1
97
Ваксина
Ваксина. Снимка: Pixabay

Следващият голям напредък в лечението на рака може да бъде ваксина, пише „Асошиейтед прес“.

След десетилетия на ограничен успех учените казват, че изследванията са достигнали повратна точка, като мнозина прогнозират, че след пет години ще бъдат пуснати още ваксини. Това не са традиционни ваксини, които предотвратяват заболяване, а инжекции за свиване на туморите и спиране на повторната поява на рак. Целите за тези експериментални лечения включват рак на гърдата и белите дробове, като тази година се съобщава за нарастване на смъртоносния рак на кожата меланом и рак на панкреаса.

Д-р Джеймс Гъли, който помага в ръководството на център в Националния институт по рака, разработващ имунни терапии, включително ваксини за лечение на рак, обяснява:

Вече имаме нещо, върху което да се фокусираме. Сега трябва да го накараме да работи по-добре.“

Повече от всякога учените разбират как ракът се крие от имунната система на тялото. Ваксините срещу рак, подобно на други имунотерапии, стимулират имунната система да намира и убива раковите клетки. А някои нови използват иРНК, която е разработена за рак, но използвана първо за ваксини срещу COVID-19. Д-р Нора Дисис от Института за ваксини срещу рак на UW Medicine в Сиатъл, уточни:

„За да работи една ваксина, тя трябва да научи Т-клетките на имунната система да разпознават рака като опасен. Веднъж обучени, Т-клетките могат да пътуват навсякъде в тялото, за да преследват опасност.

„Ако видите активирана Т-клетка, тя почти има крака“, поясни тя и допълни:

„Можете да я видите как пълзи през кръвоносния съд, за да излезе в тъканите.“

Пациентите-доброволци са от решаващо значение за изследването. 50-годишната Катлийн Джейд научава, че има рак на гърдата в края на февруари, само седмици преди тя и съпругът ѝ да заминат от Сиатъл на околосветско пътешествие. Вместо да плава с тяхната 46-футова лодка, Shadowfax, през Големите езера към морския път Свети Лорънс, тя седеше на болнично легло в очакване на третата си доза от експериментална ваксина. Тя получава ваксината, за да види дали ще намали тумора ѝ преди операцията. Джейд, която получавам също стандартно лечение, споделя:

„Дори този шанс да е малък, почувствах, че си заслужава.“

Напредъкът при ваксините за лечение е предизвикателство. Първата инжекция Provenge за лечение на рак на простатата, който се е разпространил, беше одобрена в САЩ през 2010 г. Това изисква обработка на собствените имунни клетки на пациента в лаборатория и връщането им обратно чрез IV. Има и ефикасни в лечението ваксини за ранен рак на пикочния мехур и напреднал меланом.

„Ранните изследвания на ваксини срещу рак се провалиха, тъй като ракът надхитри и надживя слабата имунна система на пациентите, изтъква Оля Фин, изследовател на ваксини в Медицинския факултет на Университета в Питсбърг. Фин подчерта:

„Всички тези опити, които се провалиха, ни позволиха да научим толкова много.“

В резултат на това сега тя се фокусира върху пациенти с по-ранно заболяване, тъй като експерименталните ваксини не помогнаха при по-напреднали пациенти. Нейната група планира проучване за ваксина при жени с нискорисков, неинвазивен рак на гърдата, наречен дуктален карцином in situ.

Може да предстои разработването на още ваксини, които предотвратяват рака. Старите десетилетия ваксини срещу хепатит B предотвратяват рак на черния дроб, а HPV ваксините, въведени през 2006 г., предотвратяват рака на шийката на матката.

Във Филаделфия д-р Сюзън Домчек, директор на Basser Center в Penn Medicine, набира 28 здрави хора с BRCA мутации за тест за ваксина. Тези мутации повишават риска от рак на гърдата и рак на яйчниците. Идеята е да се убият много ранни анормални клетки, преди да причинят проблеми. Тя го оприличава на периодично плевене на градина или изтриване на бяла дъска.

Други разработват ваксини за предотвратяване на рак при хора с предракови белодробни възли и други наследствени заболявания, които повишават риска от рак.

„Ваксините вероятно са следващото голямо нещо“ в стремежа за намаляване на смъртните случаи от рак, смята д-р Стив Липкин, медицински генетик в Weill Cornell Medicine в Ню Йорк, който ръководи едно усилие, финансирано от Националния институт по рака. Той е категоричен:

„Посвещаваме живота си на това.“

Хората с наследствено заболяване синдром на Линч имат 60% до 80% риск от развитие на рак през целия живот. Набирането им за изпитания на ваксина срещу рак е забележително лесно, изтъкна д-р Едуардо Вилар-Санчес от MD Anderson Cancer Center в Хюстън, който ръководи две финансирани от правителството проучвания за ваксини за ракови заболявания, свързани с Линч. Той е на мнение:

„Пациентите приемат това по изненадващ и положителен начин.“

Производителите на лекарства Moderna и Merck съвместно разработват персонализирана иРНК ваксина за пациенти с меланом, като мащабно проучване ще започне тази година. Ваксините са персонализирани за всеки пациент въз основа на многобройните мутации в неговата ракова тъкан. Ваксина, персонализирана по този начин, може да обучи имунната система да търси пръстовия отпечатък на мутацията на рака и да убива тези клетки. Такива ваксини обаче ще бъдат скъпи.

„По принцип трябва да правите всяка ваксина от нулата. Ако това не беше персонализирано, ваксината вероятно би могла да бъде направена за жълти стотинки, точно като ваксината срещу COVID“, каза д-р Патрик От от Института за ракови заболявания Dana-Farber в Бостън.

Ваксините, които се разработват в UW Medicine, са предназначени да действат при много пациенти, а не само при един пациент. Провеждат се тестове при ранен и напреднал рак на гърдата, рак на белия дроб и рак на яйчниците. Някои резултати може да бъдат налични още през следващата година.

56-годишният Тод Пипър от предградията на Сиатъл участва в тестването на ваксина, предназначена да намали туморите на рак на белия дроб. Ракът му се разпространява в мозъка, но той се надява да живее достатъчно дълго, за да види дъщеря си да завърши училище за медицински сестри следващата година. Ето какво сподели Пайпър за решението си да стане доброволец:

„Нямам какво да губя и мога да спечеля всичко, или за мен, или за други хора назад по веригата.“

Една от първите, които са получили ваксина срещу рак на яйчниците в проучване за безопасност преди 11 години, е Джейми Крейс от близкия остров Мърсър. Диагностицирана с напреднал рак на яйчниците, когато е едва на 34 години, Крейз смята, че ще умре млада и прави завещание, с което завещава любимата си огърлица на най-добрата си приятелка. Сега на 50, тя няма признаци на рак и все още носи огърлицата. Жената не знае със сигурност дали ваксината е помогнала, но е щастлива:

„Все още съм тук.“

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] диагностицира рак на белия дроб е важно да се направи рентгенова снимка на гръдния кош. Препоръчително е си направите […]