Словакия: Премиерът Роберт Фицо се завърна след опита за покушение срещу него

На този фон в страната се провеждат протести

0
32
Роберт Фицо, Словакия.
Роберт Фицо, СМЕР. Снимка: Фейсбук

Словакия ли е новата Унгария? Хилядите протестиращи, които излязоха по улиците на столицата, за да изразят негодуванието си, със сигурност са притеснени, че страната им бързо се движи в нелиберална посока, предаде „Politico“.

„Под ръководството на министър-председателя Роберт Фицо ние се притесняваме за европейското си бъдеще“, споделя Себастиан, 17-годишен ученик, който изучава усилено информационни технологии, а в ръката си държи знамето на ЕС.

В продължение на две поредни вечери протестиращите, много от които са млади хора, скандираха яростно думите „истина“ и „благодаря“, обръщайки се към представители на културни институции, които понесоха основната тежест от последните действия на правителството. Междувременно премиерът Фицо се завърна на поста си, след като беше прострелян тежко. Протестиращите в страната също.

Демонстрантите, сред които опозиционни политици, журналисти и служители на организации с нестопанска цел, се събраха, за да протестират срещу репресиите на правителството срещу културния сектор, както и срещу други реформи, които според тях ще попречат сериозно на усилията на страната за борба с корупцията.  Те също така се опасяват, че при управлението на Фицо, който водеше кампанията си за връщане на власт с проруска и антиамериканска платформа, страната им е напът да се превърне в нелиберална държава по подобие на Унгария под ръководството на Виктор Орбан.

Настоящите протести са първите след опита за покушение срещу Фицо през май. Премиерът, който обвини „активист на словашката опозиция“ за покушението срещу него, беше прострелян от близко разстояние с четири куршума в Хандлова, Централна Словакия. 59-годишният лидер получи животозастрашаващи наранявания в областта на корема и претърпя спешни няколко операции. Лидерът заяви, че е станал мишена на атаката заради отказа си да предостави военна помощ на Украйна и заради насърчаването на „суверенна и самоуверена словашка външна политика“.

Словашкият министър-председател се появи за първи път публично след покушението срещу него през юли. В резултат на това сега са възобновени и протестите срещу неговото управление. Тълпите на площад „Национално въстание“ призоваха за нови реформи на правителството му в съдебната система и полицейските институции и го обвиниха остро, че е „взел на мушка“ медиите и културния сектор. Хиляди хора призоваха за оставката на министърката на културата Мартина Шимковичова, бивша водеща на дезинформационния канал Slovan, която наскоро освободи от длъжност висши служители в най-големите институции за изкуство в страната. Шимковичова също така намали финансирането на независими културни институции и превърна националния телевизионен оператор на страната RTVS в нова структура под политически контрол.

Подобни репресии срещу медиите и съдебната власт са добре познати на света от стъпките, предприети от Унгария или Полша през последните години, въпреки че Полша коригира нелибералния си курс след избирането миналата година на проевропейското правителство на Доналд Туск. Подобни тенденции се наблюдават и в Италия с медийната политика на министър-председателката Джорджа Мелони, както и в България, където беше предложен новият  закон срещу ЛГБТК+ общността.

„Това правителство се опитва да откъсне Словакия от свободния свят, сближава се с държави и политици, които са изолирани като Орбан,“, коментира Иван Корчок, прозападният кандидат, който загуби от съюзника на Фицо, Петер Пелегрини на президентските избори тази година. Докато говореше с репортер на „Politico” Корчок си правеше селфита с протестиращите.

Сигнал до Искра.бг: Незаконни ферми за миди в Ченгене скеле?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments