Служебният министър на енергетиката Андрей Живков представи своя екип и очерта една сериозна картина, изпълнена с проблеми в сектора. Той представи пред медиите в резюме това, което са заварили. Живков подчерта, че дружествата в сектор „Енергетика“ са обединени под шапката на Българския енергиен холдинг. Това е една структура, която е създадена през 2008 година и идеята е била на базата на своите огромни активи да има достъп до атрактивни финансирания и използвайки ги да се превърне в регионален играч.
„Тази идея сама по себе си не е била лишена от логика, тъй като подобни проекти в други държави като Чехия, Полша, Словения са сработили и там тези компании са се превърнали наистина в регионални играчи. Но какво се случва тук с тази компания? БЕХ наистина има достъп до атрактивни финансирания, но вместо да развива стратегически обекти, които да я превърнат в регионален играч, започва да използва тези финансирания, за да решава текущи проблеми в енергетиката. Тоест, получава се, че БЕХ с дългосрочни задължения, които поема, решава краткосрочни проблеми, което е един класически пример за път към дългова спирала, от която изходите не са приятни“, посочи Живков.
Той разкри, че БЕХ разрешава основно проблемите на дружествата, които са под нейната шапка:
„Като се започне от Националната електрическа компания, която към момента има задължения над 2 милиарда лева и те са основно към БЕХ и българската държава. Това са задължения, които не се обслужват редовно, само се предоговорират без никаква визия как такава компания би могла да оперира на изцяло либерализиран пазар, който предстои да навлезе в България. Друг такъв пример е ТЕЦ „Марица Изток“ 2, която особено в последните години с невероятния ръст на цените на емисиите е в критично състояние.“
Живков разкри, че проблемите там се решават също частично като БЕХ финансира закупуването на емисии и осигурява някаква квота за работа на компанията на регулиран пазар, но няма нищо дългосрочно, което да е предвидено за разрешаване на проблемите на ТЕЦ „Марица Изток“ 2. Компанията има задължение към БЕХ от около 580 милиона лева. А това дава отражение и върху състоянието на „Мини Марица Изток“, защото ТЕЦ-ът не си изпълнява задълженията и затова има забавяне на заплатите на работниците.
„В тази връзка ние изискахме информация от дружествата. Проведохме и много срещи както с мениджърите на дружествата, така и със синдикатите. Проблемите наистина са сериозни. Хората там са разтревожени и от липсата на перспектива пред тях и яснота какво ще се случва с този Маришки басейн“, обясни служебният министър.
Стана ясно още, че за да си осигури финансиране БЕХ прибягва до изземването на извънредни дивиденти от печелившите дружества в системата. По този начин проблемът се прехвърля от болната глава на здравата, подчерта Живков. Той даде за пример АЕЦ-а, чиято печалба нараства, а БЕХ тегли дивиденти два пъти през 2019 и през 2020 година в размер на 200 и 270 милиона лева.
Като свои приоритети министър Живков посочи оздравяване на финансовата дисциплина и „отпушването на европейските средства“.