Служебният министър на икономиката вика надзорниците на ББР за обяснения

0
111
Кирил Петков Петков
Снимка: Президентство

Представители на надзорния съвет на Българската банка за развитие /ББР/ са поканени на среща при служебния министър на икономиката Кирил Петков. Те ще трябва да обяснят как са допуснали концентрацията на кредити за приблизително 1 милиард лева в общо 8 фирми, както и да кажат как това финансиране е помогнало за повече работни места, износ и иновации. Събитието ще бъде излъчена публично и заснета на онлайн платформа, така че всеки гражданин, който се интересува къде отиват данъците му, да може да я види, разкри Петков пред „DarikRadio“.

„Ако нашата ББР дава на осем фирми 946 милиона лева вместо на 10 000 малки компании по 100 000 лева – какъв резултат би имало за икономиката в страната, при положение, че малките фирми сега имат ликвидни проблеми и такъв тласък с достъпен заем особено в областта на експорта и иновативността, би дал голям отзвук в икономиката.“

Министър Петков добави, че като принципал на банката няма достъп до кредитните досиета. По думите му двама от тримата членове на надзорния съвет са същите, както и при Стоян Мавродиев, който беше сменен след скандал. Надзорният съвет не може да бъде преназначен без одобрението на БНБ, допълни той.

„За седмица не са ни дадени компаниите. Ще извикам надзорния съвет в четвъртък да говоря с всеки от тях как защитават публичния интерес, какви мерки са предприели и защо се е стигнало до тази концентрация“, посочи министърът и добави, че те са от пет години там и според него блокират защитата на публичния интерес.

Служебният министър направи коментар и за интервюто на Йордан Цонев от ДПС, който твърди, че съпартиецът му Делян Пеевски няма участие в предпочитаните от ББР фирми. По този повод Петков заяви, че Цонев признава, че Пеевски е имал макар и миноритарно участие в „Булгартабак“, а пък тютюневият холдинг на свой ред е бил собственик на „Техномаркет“ – 2 от финансираните 8 дружества.

„Тези връзки съществуват, не знаех в подробности, но видях по един от каналите, че един от големите заеми реално се държи от човек, който е адвокат на Румен Гайтански. Един човек винаги може да сложи друг за представляващ, въпросът е кой взима решенията… Правилата трябва да са такива, че независимо кой какъв е, без значение кой стои зад тези фирми, такъв тип експозиции да не може да се дават.“

Министър Петков е поискал от БНБ да приеме изменение в устава на банката, според което да не може да се отпускат над 5 милиона лева на една компания. Според него сумата е достатъчно ниска, за да загубят интерес този тип кредитополучатели.

„Като предпоставки България трябва да е богата страна: имаме пълен достъп до европейския пазар, имаме достъп до море, топ студентите ми в Софийския университет биха били топ и в Харвард, и другаде. Имаме и средства от ЕС за умни инвестиции. Ако тези пари, средства и локация се вкарат в икономическия модел, нашият стандарт би трябвало да се умножи по 2. Единственият отговор защо задачата не излиза, е липсата на ефикасност при използването на тези ресурси, загубваме ги някъде по пътя. Тази седмица започвам да виждам много ясни отговори как това се случва“, коментира Петков.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments