Големият въпрос, който е редно да си зададем, е защо допуснахме корупция в такива мащаби, която е нужно отвън да ни бъде показвана, вместо сами да решим проблемите си. Това коментира пред „bTV“ служебният премиер Стефан Янев във връзка с американските санкции „Магнитски“ за 64 фирми, свързани с Васил Божков и Делян Пеевски.
За всички е ясно, че системата у нас не е работила, както трябва, каза още Янев. Именно тук е и коренът на усещането за липса на справедливост у българите. Бихме могли да анализираме елементите, съставляващи цялата верига – „кой и защо не си е свършил работата“.
Служебният премиер не пропусна да отбележи факта, че „някои се чувстват в „черен списък“, а не се притесняват от това, че корупцията е ендемична“.
В тази връзка няма да бъде въведен вътрешен режим на санкции срещу фирмите на Божков и Пеевски, уточни Стефан Янев. Вместо тях МС приема мерки, целящи да защитят държавни и общински дружества, за да не бъдат санкционирани и те. Подобни действия могат да бъдат предприети, ако се засекат банкови транзакции между въпросните структури и юридическите лица, поставени под рестрикции.
Дали промените в структурите на различните звена в държавата са изцяло положителни или става въпрос за чистка и реваншизъм? На този въпрос отговорът е ясен, защото според Янев: „По-скоро бих използвал глагола „освобождаване“ на държавата от зависимости.
Свалянето на компрометирани хора от отговорни постове „е свързано с почтеността и е в интерес на обществото“, категоричен е премиерът. Това е нещо, което служебният кабинет е заявил като своя мисия още в деня след назначаването.
Изчаква се да мине проверката по случая с Румен Спецов, шеф на Националната агенция по приходите (НАП), така че коментари биха могли да се правят, след като тя приключи, настоя Стефан Янев.
Той заяви, че няма право да казва дали е бил сред подслушваните политици. Така е по закон – „който по веригата има право да проверява, няма право да каже какво е чул, видял и разбрал – такава информация може да бъде изнесена само в парламентарна комисия по контрол на СРС“.
Въпреки това, Янев спомена, че има вътрешно усещане, че е сред засегнатите от злоупотребата, но потвърждение за това е получил от медиите. Все пак, допълни премиерът, „смущаващо е“, че преди избори се отваря тема за Държавна сигурност. Тези въпроси нерядко ни отдалечават от основното – корупцията. Тя е „слонът в стъкларския магазин“.
Като основна задача на временното правителство е организирането на парламентарните избори на 11 юли. Предизвикателството ще бъде посрещнато с готовност, заключи Янев. Вотът ще се осъществи, машинното гласуване също, а тепърва „нюансите ще ги видим“.