Печалните последици от COVID кризата са в резултат от грешките, взимани от некомпетентни политици. Време е нормалността да се завърне и последната дума да имат вещите експерти. Това каза пред „БНР“ служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
Той заяви, че атаките в момента идват от хора, виновни за пълната катастрофа, до която бе доведена битката с пандемията у нас. България е последна по ваксинация на населението, оглавява първите места по смъртност и последните по брой тествани хора. Отделно ограничителните мерки във времето бяха налагани, мотивирани от предизборни и политически идеологии.
Д-р Кацаров увери, че към момента обстановката с коронавирусната инфекция е сравнително спокойна, макар че има още много какво да се желае.
Факт е обаче – хората не желаят да бъдат ваксинирани. Процесът е реорганизиран, тече и информационна кампания, но усилията не водят до желаните резултати.
Служебният министър сподели, че се обсъжда вариант за даряване на имунизационни субстанции на страни от Западните Балкани, които са извън ЕС, тъй като „интересът е много голям“.
„Причината за ужасяващата смъртност у нас по време на пандемията трябва да се разследва. Първата цел е не да се търси отговорност, а да направим така, че да не се повтори това нещо“, обърна внимание д-р Стойчо Кацаров.
В случай, че не стигнем до изначалната причина, анализирайки всичко налично, което имаме като информация, рискуваме събитията да се случат пак. Трябва да си извадим определени поуки, а „ако се открие незаконно поведение на длъжностни лица, ще им се потърси отговорност“.
Министърът отбеляза, че до този момент у нас няма нито един протокол за лечение на COVID-19. Именно с тази цел е била събрана работна група, която да се занимае с правилата.
Относно Плана за възстановяване, д-р Кацаров коментира, че в него са били насложени главно средства „за поставяне на стиропор и изолация на държавни и общински болници. ЕК е посочила, че това трябва да се промени“. Въпреки указанията от страна на Алианса, нищо не е предприето.
У нас има програма за регионално развитие на стойност около 150 милиона лева. Тази програма би трябвало да се занимава с начини за подобряване на възможността, както и капацитета на здравната система в страната. Целта е да може да реагираме адекватно при сходни ситуации като пандемичната обстановка.
На какво обаче ставаме свидетели? Срокът е удължаван двукратно, няма ясни критерии кои лица могат да кандидатстват, а повечето лечебни заведения дори не знаят, че имат опция за това.
Големите дългове (приблизително 68 милиона лева) на Александровска болница са били натрупани по времето на бившия здравен министър д-р Костадин Ангелов, твърди д-р Стойчо Кацаров. До няколко дни се очаква кабинетът да излезе с решения по казуса.