Служители на ГДБОП пресякоха незаконно разпространение на хранителни добавки

0
295
Хранителна добавка
Хранителна добавка. Снимка: МВР

26-годишен мъж е задържан при спецакция на ГДБОП по време, на която е било пресечено незаконно разпространение на хранителни добавки чрез онлайн платформи.

Специализираната операция за противодействие на незаконното разпространение на продукти, носещи защитени търговски марки, е била реализира на територията на област Стара Загора, под наблюдението на ТО Казанлък към Районна прокуратура-Стара Загора.

Разследването е осъществено от служители на отдел „Киберпрестъпност“ и сектор „Борба с организираната престъпност“ в Стара Загора. В хода на операцията е пресечено незаконно разпространение на хранителни добавки чрез онлайн платформи, като са използвани запазени търговски марки. Търговската дейност се е осъществявала чрез специално създадени страници в социалните мрежи, както и чрез интернет страници, без нужното по закон съгласие на правоносителите. По този начин са нарушавани системно правата върху регистрирани търговски марки, което съставлява престъпление по чл. 172 б от НК.

В рамките на предприетите действия са били иззети 43 разфасовки от по 4.5 килограма – общо над 190 килограма – съдържащи прахообразни вещества с неясен произход, 40 стикера, носещи защитени търговски марки, и електронни устройства, съотносими към престъпната дейност – мобилен телефон, лаптоп, USB преносима памет.

За срок до 24 часа е задържан 26-годишен мъж. Разпитани са трима в качеството на свидетели. В резултат на предприетите действия е преустановена престъпната дейност, която според първоначалните данни е започнала преди 4 години. Разследването по случая продължава под надзора на Районната прокуратура в Стара Загора.

Към момента противодействието на престъпления против интелектуална собственост, фалшиви стоки и пари, е сред приоритетите на Европейския съюз /ЕС/ в областта на правоприлагането и вътрешната сигурност. В тази връзка на европейско ниво е разработен план за действие за противодействие на този тип престъпни дейности, който се осъществява в рамките на Европейската мултидисциплинарна платформа за справяне с престъпни заплахи (EMPACT). В нея 24 държави членки на ЕС и относими европейски агенции, сред които Европол, Фронтекс, Евроджъст и ОЛАФ, работят съвместно на международно ниво за неутрализиране на горепосочените престъпни заплахи. България, в частност ГДБОП, е ръководител на европейската група, която работи по линия на противодействие на престъпления против интелектуална собственост, фалшиви стоки и пари.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments