Служители на Община Бургас, ВиК-Бургас и Басейнова дирекция Черноморски район (БДЧР) провериха на място сигналите за безконтролно изливане на вода в бургаския комплекс „Победа“. Инспекцията обхвана 4 обществени чешми. Оказва се, че две от тях не работят, на едната има поставен маркуч, който отива към една от къщите, а при последната водата излиза направо от земята. От нея циганите си пълнят с вода с туби и всякакви други пособия.
На проверката присъства и представителят на Организация за закрила на българските граждани /ОЗБГ/ Стефан Петров в качеството си на жалбоподател. След проверката е бил написан протокол. От Басейнова дирекция са описали какво е било установено при огледа. Протоколът ще бъде изпратен до Министерството на околната среда и водите. Така в момента топката е хвърлена в МОСВ и предстои да видим какви действия ще предприемат те относно чешмите и безконтролното изтичане на водата.
От Искра.бг многократно алармирахме за проблема, след като наши читатели изпратиха до редакцията ни снимки и видеокадри за него. Последният клип беше направен в 21:00 часа на 14 декември на кръстовището на улиците „Вълко Пушков“ и „Страцин“. По най-елементарни сметки на час се разхищават хиляди литри питейна вода.
Видео: Искра.бг
Припомняме, че през пролетта на 2020 г. се заговори за предстояща водна криза в Бургас, а на 27 ноември екоминистърът Емил Димитров взе извънредно думата в Народното събрание, за да запознае депутатите със състоянието на водите в страната. Той потвърди тревожните данни, според които морският град се приближава към криза, която ще бъде факт до половин година.
Два дни след това в редакцията получихме две видеа, от които се вижда как безконтролно се излива вода по улици в квартал „Победа“. От кадрите ясно се вижда, че от маркучи шурти течност по пътната настилка, която не се ползва за нищо конкретно. Това случваше на кръстовището на улиците „Вълко Пушков“ и „Байкал“ и „Вълко Пушков“ и „Доктор Петър Берон“.
На следващия ден потърсихме представители на ВиК-Бургас, откъдето потвърдиха, че знаят за проблема. Първоначално говорителят на дружеството заяви, че на целия квартал е спряна водата, но има две обществени чешми. И добави:
„РЗИ така ни разпореди. Тази вода се плаща от ВиК. Ние сме длъжни там да имаме чешми.“
Попитан дали бургазлии заплащат тази вода, той отговори, че тя е за сметка на дружеството. По думите му жителите на града давали пари единствено за потребените лично от тях количества. На въпрос на Искра.бг защо не бъде спряна водата от двете обществени чешми, след като тя се разхищава, особено на фона на задаващата се водна криза, Гюров обясни, че там трябвало да има вода. От ВиК поставяли кранове, но те постоянно се крадяли и се оправда с това, че не можело да сложат полицаи, които да ги пазят.
От РЗИ-Бургас категорично заявиха, че не са забранявали премахването на двете обществени чешми. Заради това повторно потърсихме говорителя на ВиК. Той каза, че не предприемат действия за чешмите, защото в половината квартал вече била спряна и откъде щели да си набавят хората вода. А там живеели много граждани. Поискахме да разберем на колко се равнява загубата на дружеството, защото в кв. „Победа“ живеят много хора и съответно се предполага, че и потреблението е голямо. Още повече, че водата тече безконтролно по улицата. По думите на Гюров тя не била голяма.
Тук обаче изникват логичните въпроси – Защо жителите на квартал „Победа“ не си заплащат потребената вода, за да им бъде пусната и да не разчитат на въпросните две обществени чешми? Освен това не трябва ли да има наказани за безконтролното изтичане на водата, след като градът е на прага на водна криза? Както и не трябва ли да се провери кой постоянно сваля крановете на чешмите, които се поставят? Всички тези действия ясно показват дали институциите си дават сметка пред какъв проблем е изправен градът и че той може да се превърне в „Перник 2“.
През май 2019 година цигани излязоха на протест пред общината в Бургас с искане да им бъде възстановено водоподаването. Тогава то беше спряно, защото няколко фамилии не си бяха плащали сметките, а натрупаната сума беше почти 100 000 лева. Затова през март от местното ВиК спряха подаването към половината гето. Въпреки че не си бяха плащали водата, протестиращите искаха оставката на директора на ВиК Ганчо Тенев. Всичко това се случи на фона на предстоящите местни избори. В момента предстоят парламентарни избори и възниква въпросът – така ли се купуват гласовете на избирателите?
Същевременно от Организация за закрила на българските граждани (ОЗБГ) входираха сигнал до Районна прокуратура-Бургас във връзка с проблема с настояване да се извърши проверка:
“Проверка, която да установи дали на посочените места има изградени чешми, публични ли са те или частни, свободен ли е достъпът до тях, има ли безконтролно изтичане на вода, кой заплаща сметката за тази вода, кое е длъжностното лице /лица/, отговорно за управлението на тези съоръжения, настъпила ли е вреда за Община Бургас вследствие на неизправни водоснабдителни съоръжения, в какъв размер е тя, кои институции са отговорни за проблема и какви действия са предприели да бъде разрешен или нищо не са направили по въпроса и т.н. Получихме информация и че в района съществуват още няколко подобни /най-вероятно нерегламентирани/ водоизточника – моля да се извърши проверка дали такива наистина има в кв. „Победа”.”
Все още се очаква отговорът на Районна прокуратура-Бургас.