Столичният център е блокиран заради протест на работещите в затворената ТЕЦ „Марица 3“ в Димитровград. Те настояват централата незабавно да възобнови дейността си. Демонстрантите носят плакати с надписи:
„Не убивайте българската енергетика!“
„Зелена операция ликвидира българската енергетика!“
Протестът е под наслов „Не убивайте българската енергетика! Съхранете българската енергийна независимост!“. Служителите недоволстват заради затварянето на централата на 21 април със заповед на Регионалната инспекции по околна среда в Хасково в резултат на нарушения на нормите за чистота на атмосферния въздух, по-специално на серен диоксид.
Планът е служителите да преминат от Лъвов мост през Министерството на околната среда и водите, а след това да стигнат до Министерски съвет и по-късно до Народното събрание.
По-рано днес депутатът от „Демократична България“ Владислав Панев коментира недоволството във Facebook. Той разпространи следната публикация:
„Днес Ковачки събира работниците си на протест пред МОСВ срещу затварянето на ТЕЦ „Марица 3“ в Димитровград. Те естествено са в правото си да желаят запазване на работните си места. Но вината за загубата им не е в министерството, а в това, че собственикът не инвестира в екология. В същото време ТЕЦ работят на макс заради високите цени на тока.
Аз също имам забележки към министерството на екологията. Че „Брикел“ в Гълъбово още не е спрян принудително. Снимката е от началото на май. От една седмица предприятието излезе в ремонт и „въздуха е чист, няма прах и миризми, децата играят на двора“. Това ми пишат хората там и се надяват ТЕЦ-ът въобще и да не отвори. Убедени са, че работниците не са на протест по собствена воля. Принудени са да отидат, включително със заплахи. Така преди години Пеевски изсипваше хора от Булгартабак в София и след това ги уволни.
Помните, че преди месец Асен Василев отговори на мое питане, че компаниите на Ковачки, включително „Марица 3“ и „Брикел“, дължат над 160 млн. лева за осигуровки. Тези дни очаквам отговор и какви действия предприема Министерството на финансите за събиране на тези вземания.
Специално ТЕЦ на Ковачки цапат непропорционално, а работата им няма никакво отношение към цената на тока. Нещо повече, някои от тях са субсидирани от държавата, ужким заради високоефективно комбинирано производство. Така че закриване няма да повиши цената, а за всички нас е по-евтино да покрием заплатите на работещите там за известно време, отколкото гражданите в засегнатите райони да страдат.“