Властите в индийската столица Делхи затвориха всички училища и колежи за неопределено време на фона на влошаващите се нива на замърсяване на въздуха, предава „BBC“.
Строителните работи също са забранени до 21 ноември, но е направено изключение за проекти, свързани с транспорта и отбраната. Само на пет от 11-те електроцентрали на въглища в града е разрешено да работят.
Токсична мъгла задушава индийската столица от фестивала на Дивали. Нивата на PM2,5 – малки частици, които могат да запушат белите дробове на хората – в Делхи са много по-високи от указанията за безопасност на Световната здравна организация (СЗО). Няколко части от града регистрираха цифри, близки или по-високи от 400 мерни единици във вторник, което е категоризирано като „тежко“ замърсяване.
Цифра между нула и 50 се счита за „добра“, а между 51 и 100 е „задоволителна“, според индекса за качество на въздуха или AQI. Някои училища вече бяха затворени миналата седмица поради замърсяването, а правителството на Делхи заяви, че обмисля блокиране, за да подобри качеството на въздуха, тъй като гъсти облаци смог погълнаха града.
Комбинация от фактори като автомобилни и промишлени емисии, прах и метеорологични условия правят Делхи най-замърсената столица в света. Въздухът става особено токсичен през зимните месеци, тъй като фермерите в съседните щати изгарят стърнища. А фойерверките по време на фестивала на Дивали, който се случва по същото време, само влошава качеството на въздуха. Ниската скорост на вятъра също играе роля, тъй като улавя замърсителите в долната атмосфера.
Тази година замърсяването стана толкова ужасно, че предизвика строго предупреждение от Върховния съд на Индия, който нареди на държавните и федералните правителства да предприемат „непосредствени и спешни“ мерки за справяне с проблема, пише изданието. След изслушването беше свикана среща от Комисията за управление на качеството на въздуха в Делхи и бяха обявени спешни мерки за справяне с проблема.
Други мерки, обявени от групата, включват забрана за влизане на камиони в Делхи и съседните щати Утар Прадеш, Пенджаб, Хариана и Раджастан до 21 ноември, с изключение на тези, превозващи стоки от първа необходимост.
Панелът също така насочи Делхи и други индийски щати да „насърчат“ частните офиси да позволят на 50% от служителите си да работят от вкъщи по време на критичния период, за да намалят емисиите, които отделят превозните средства и да намалят нивата на прах. Проблемът със замърсяването на Индия не се ограничава само до Делхи.
Индийските градове рутинно доминират в световните класации за замърсяване и лошият въздух убива повече от милион души всяка година, се казва в доклад на американската изследователска група, Институтът за енергийна политика към Чикагския университет (EPIC). В него се добавя, че Северна Индия диша „нива на замърсяване, които са 10 пъти по-лоши от тези, открити навсякъде другаде по света“ и с течение на времето тези високи нива се разшириха, за да обхванат и други части на страната.