Още едни собственици на жилищен блок в центъра на Бургас, който не е бил енергийно обследван въпреки обещанията на Общината това да се случи, се свързаха с Искра.бг. Тяхната сграда е разположена на ъгъла между улиците „Георги Кирков“ и „Александровска“. Тя е построена през 1963 г., монолитна е и има два входа. В момента, в който чули за програмата за „саниране“, живущите в нея започнали да я коментират и почти веднага решили, че искат да кандидатстват.
„Направихме сдружението със 100% съгласие, което е много важно. 100% съгласие имаше и за участие в програмата. В деня, в който отидохме да вземем документите, пакетът беше нов и бяхме сред първите подали ги. Документите ни бяха обстойно прегледани, получавахме от Община Бургас различни насоки, за което съм им благодарна. Документите ни бяха приети без забележка. Видяхме условието, че трябва да направим технически паспорт и енергийно обследване, и съответно намерихме фирма. В един момент, за което бяхме благодарни, Общината реши да направи обследването. Подписахме споразумението, защото искахме да сме изрядни и се опасявахме после да няма проблем с фирмата, избрана от нас. Иначе бяхме готови да си платим“, разказа една от собственичките пред наш журналист.
Споразумението за енергийното обследване е било подписано в Енергийния офис в началото на март тази година. На собствениците е било казано, че до седмица фирмата, която трябва да го извърши, ще им се обади, тъй като имало много малко време това да се случи. Те били предупредени, че ще трябва да осигурят достъп до имотите си.
„Бяхме в очакване. В един момент се усетих, че е краят на май, а още никой не ми се е обадил. Започнах да звъня. В началото на юни ми отговориха, че всъщност не са ни подадени документите и беше голям шок, защото ние си бяхме свършили работата, всичко ни беше изрядно, със 100% съгласие – казаха ми, че това носи много точки, много е важно и т.н. Обясниха ни набързо, че фирмата, която е била за енергийното обследване не е изпълнила договореностите“, разказва още жената, добавяйки:
„Всички бяхме шокирани, поне да ни бяха предупредили. Щяхме да се обадим на първата фирма, да си платим, ако трябва и повече, но в срок да ни направят енергийното обследване. Какво излиза? Общината едностранно е решила, без да ни предупреди, да не ни прати документите. Тоест ние не участваме вече.“
Потърпевшата е реагирала веднага и в началото на юни е написала писмо до Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/. Получила е обратна връзка, че то се разглежда и в момента очаква отговор. С него тя настоява за две неща:
- Да ни се даде възможност в кратък срок да направим собствено обследване;
- Да ни се заведат документите за участие.
„Да видим какво ще стане, защото ние нямаме вина за ситуацията. Поне да ни бяха предупредили. Те директно казват, че няма да участваме, защото не изпълняваме условията, но заради кого? Според мен трябва да има компромис. Обидно е, защото никой не ни е потърсил. Щяхме да намерим начин да се оправим. Част от съседите са възрастни хора и са трудно подвижни, и въпреки това успяха да подготвят всичко, което се изисква от тях в срок“, коментира още възмутената жена.
Същевременно до редакцията на Искра.бг е писала и друга жена със следното твърдение:
„Ние възложихме обследването на фирма, избрана от нас и заплатихме със собствени средства. Когато представих в Общината паспортите, започнаха да ни създават проблеми – не работели с фирми, ненаети от Общината. Искаха да се направят корекции, но отказваха комуникация с фирмата. Разиграваха ни цял месец и накрая смекчиха тона и регистрираха паспортите. Беше ходене по мъките.“
Припомняме и позицията на Община Бургас по първия случай:
„Относно кандидатстването на сграда с административен адрес: гр. Бургас, ул. „Княз Александър Батенберг“ №5 по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“, с финансиране по линия на механизма за възстановяване и устойчивост по компонент 4 „Нисковъглеродна икономика“, Ви уведомяваме следното:
Съгласно Насоките за кандидатстване по Процедурата, одобрени със Заповед №РД-02-14-1246/20.12.2022 г. на зам.-министър на Министерството на регионалното развитие и благоустройството е посочено, че при подаване на заявленията за кандидатстване следва да се представят:
Обследване за енергийна ефективност и валиден сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация, изготвени по реда на чл. 48 от ЗЕЕ;
Обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с удовлетворяване на изискванията по чл. 169, ал. 1 и ал. 3 от ЗУТ и Технически паспорт в съответствие с изискванията, определени в глава трета на Наредба № 5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите;
Ангажимент на собствениците в сградите е сами да си възложат изготвянето на горните документи.
С писмо рег. №63-05-55/2/27.01.2023 г. собствениците са уведомени, че за подаване проектното предложение чрез информационната система на МВУ е необходимо да представят Обследване за енергийна ефективност, валиден сертификат за енергийни и Обследване за установяване на техническите характеристики.
С цел облекчаване на собствениците, Община Бургас организира извършване на обследванията на сградите, при условие, че е налице съгласие за участие в процедурата от всички собственици и е подадено заявление до Община Бургас в срок до 28.02.2023 г.
В тази връзка още през месец октомври 2022 г. Община Бургас стартира обществена поръчка с дванадесет обособени позиции за избор на изпълнители, които да извършат обследванията на сградите. За район Централна градска част на Бургас и к-с „Възраждане“ не се явиха кандидати до крайния срок за подаване на оферти. Затова през месец януари 2023 г. отново беше обявена нова обществена поръчка по реда на Закона за обществените поръчки. Спазвайки законоустановените срокове, договорът с избрания изпълнител беше сключен в края на м. март 2023 година. Община Бургас възложи на дружеството всички многофамилни жилищни сгради в Централна градска част на Бургас и к-с „Възраждане“, които в указания срок са представили попълнени и подписани заявления и приложения към тях, съгласно Насоките за кандидатстване.
Въпреки намерението на Община Бургас да бъде извършено обследване на всички сгради в Бургас и да бъдат подадени повече проектни предложения по процедурата, изпълнителят по договора не успя да изпълни в срок до 31.05.2023 г. обследвания на всички сгради. Община Бургас ще наложи предвидените в договора санкции на изпълнителя за неизпълнение на поетите задължения.“
От местната администрация посочват, че фирмата, която не е свършила поетите ангажименти, ще бъде санкционирана, но не разкриват името й. Не уточняват и какво ще се случи с потърпевшите сгради.
От Искра.бг потърсихме за коментар и МРРБ. Искахме да разберем кой упражнява контрол над Община Бургас при подобни казуси. Оттам ни отвърнаха, че подобен механизъм не е създаден и уточниха:
„Това са отношения между Общината и блока.“
Припомняме, че гражданите могат да кандидатстват по втория етап на програмата, който тече в момента, но там е със дофинансиране с 20% от страна на собствениците към момента. МРРБ осигурява 80% от санирането, а етажната собственост – 20%. Изискват се същите документи.
Не всички български общини са финансирали техническите паспорти и в много населени места гражданите сами са си ги заплатили. По първия етап на програмата за 100% безвъзмездно финансиране са били подадени 2 пъти повече проекти, отколкото е наличният финансов ресур.
През изминалите няколко месеца на европейско ниво отново се започна да се обсъжда въвеждането на задължителни европейски паспорти.
Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg
Не разбрахте ли ,че няма жилищен обект в район ЦГЧ, който да е обследван…..Ние не сме атрактивни за обследване и саниране….Търсят квадратура, която при нас е малка…..Никой няма интерес от нашите мижави квадратурчета.
Това е решение, което трябва да се вземе след проведен конкурс и то не на местно ниво и не фирма Х да решава. Докато Вие не разберете, че не трябва да се примирявате, точно такова „пораженческо“ мислене е едно от нещата пречещо на всички.
Най-големите мошенници са в общината, как е възможно целия Меден рудник да е включен, а в Славейков един блок!Разиграваха ни като маймуни!Нашия бл.44 беше със здружение още от 2015 година, със подписан договор със общината!Къде е правдата и сигурноста, кой ни мами!Една стотинка няма да дам за тази простотия!